4. Coraz trudniej o ogródek działkowy we Wrocławiu. Ile trzeba zapłacić za działkę we Wrocławiu? [CENY]
- Na działkę, przez większą część roku, jeżdżę codziennie. Praca przy warzywach i owocach to sama przyjemność i ruch na świeżym powietrzu - mówi Marian Matelski, który od 60 lat uprawia swój ogródek z żoną Jolantą fot. Tomasz Hołod

Coraz trudniej o ogródek działkowy we Wrocławiu. Od wybuchu pandemii ich ceny poszły mocno w górę. W internecie to koszt od kilku do prawie 40 tys. zł za działkę. Jak wygląda życie tych, którzy mają działki? Jak zdobyć swój własny ogródek i czytać tam w spokoju wiersz Juliana Tuwima o dziadku, który zasadził rzepkę w ogrodzie?

Wielu z nas ma działkę z altanką. Odpoczywamy tam po pracy lub w weekend. Inni taki ogródek traktują jak połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wielką radość sprawia im uprawa warzyw i owoców, co jednocześnie daje wymierne oszczędności, bo nie muszą kupować tych towarów w sklepie.

Tym, którzy nie mają działki będzie dziś dość trudno ją zdobyć. O dzierżawę ogródka ciężko od kilku lat, od chwili wybuchu epidemii koronawirusa. Wtedy rozpoczął się wielki popyt na działki, który trwa do dziś.

Praktycznie wolne działki we Wrocławiu zniknęły. Obecnie oceniamy, że na 35 tys. działek w naszym mieście mamy jedynie kilkaset wolnych. Na jeden zarząd ogrodów działkowych wypadają po dwie, trzy wolne działki. To bardzo mało i ciągle się to zmienia.
Janusz Moszkowski, prezes wrocławskiego okręgu Polskiego Związku Działkowców

Jak zdobyć swoją własną działkę ogrodniczą?

W celu dzierżawy działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD), należy najpierw dogadać się z byłym właścicielem, który chce odstąpić swój ogródek i podpisać z nim umowę u notariusza.

Najpierw trzeba jednak tego własciciela znaleźć. W tym celu każdy chętny może przyjść do jednego z wrocławskich ROD i zapytać w zarządzie o listę osób, które chcą odstąpić swoją działkę. Można też na własną rękę szukać ogłoszeń w internecie.

Gdy już kupimy swoją wymarzoną działkę czekają nas kolejne opłaty. Na początek trzeba wpłacić ok. 200 zł wpisowego, które jest przeznaczone na specjalne szkolenie, dotyczące uprawy roślin, dbania o ogródek oraz przepisów obowiązujących działkowców. Zwykle trwa ono od trzech dni do tygodnia.

Jednorazowo należy również zapłacić tzw. inwestycyjne, które zależy od wyposażenia ogrodu, nasadzeń oraz liczby stanowisk wodnych. To wkład wnoszony przez użytkownika działki na fundusz rozwoju ROD. We Wrocławiu wynosi ono od 100 do 450 zł.

Natomiast roczna opłata za dzierżawę działki to od 40 groszy do 1,5 zł za metr kwadratowy.

Choć nie jest to obowiązkowe, zwykle składa się także deklarację wstąpienia do Polskiego Związku Działkowców.

Przykładowe ceny działek w serwisie OLX

• ROD Pokój, ul. Armii Krajowej, cena 25 tys. zł. Powierzchnia 500 m/kw., altanka, studnia, drzewa
  • ROD Bajki, ul. Sztabowa, cena 39 tys. zł. Powierzchnia 224 m/kw., na terenie nowy budynek (altanka)
  • ROD Energetyk, ul. Wiaduktowa, cena 6 tys. zł. Drewniany domek, drzewka, brak ogrodzenia
  • ROD Nad Ślęzą, ul. Klecińska, cena 5,5 tys. zł. Powierzchnia 16 m/kw., bez altanki, dużo malin, łatwy dojazd samochodem
  • ROD Nowy Kanał, ul. Kromera, cena 23 tys. zł. Powierzchnia 302 m/kw., murowana altanka z toaletą, dostęp do wody i prądu
  • ROD Szczepin, ul. Gnieźnieńska, cena 33 tys. zł. Powierzchnia 500 m/kw, murowana altanka z kozą do ogrzewania, drzewka

Nie ma to jak swój ogródek, czyli jak wygląda życie działkowców?

Pod koniec sierpnia przyjeżdżamy do ROD im. Marii Konopnickiej przy ul. Olsztyńskiej na Psim Polu. Odwiedzamy Mariana Matelskiego, który z żoną Jolantą uprawia swój ogódek od ponad 60 lat.

Naszą działkę mamy tyle czasu, ile trwa nasze małżeństwo, czyli ponad 60 lat. Ogródek jest na Psim Polu, mieszkamy na południu miasta, więc na dojazdy musimy wydać miesięczne trochę grosza. Jednak to nie problem. Przyjeżdżamy tu prawie codziennie z przyjemnością.
Marian Matelski, uprawia działkę w ROD im. M. Konopnickiej

Na przełomie sierpnia i września ogród wygląda wspaniale. Do zebrania jest kilkadziesiąt kilogramów jabłek. Na ogrodzeniu pod ciężarem owoców uginają się pnącza winogron. W warzywniku dorodne pomidory, papryka i mnóstwo innych warzyw.

Pomiędzy drzewkami, nad zieloną trawą zawieszony hamak. W  szklarni udało się wyhodować nawet południowe melony. Przebywanie na takiej działce to rzeczywiście czysta przyjemność.

Ogródek rekreacyjny, czyli wymarzone miejsce pani Anny

W drugiej cześci tych samych ogrodów działkowych na Psim Polu czeka na nas Anna Kondracka. Działkę kupiła zaledwie w maju ub. roku. Jest tu nieco inaczej niż u pana Mariana. Większość terenu pokrywa ładnie utrzymana trawa. Do tego jest dużo drzewek, a mniej upraw.

- Dopiero zaczynam swoja przygodę z działką, ale zawsze chciałam tego spróbować. Wydzierżawiłam to miejsce rok temu, zadbałam o trawę, która miała wcześniej pół metra wysokości. Dużo wysiłku zajęło odnowienie altanki. Praca tu sprawia mi dużo przyjemności - przyznaje pani Anna.

W altance u pani Anny jest naprawdę przyjemnie. Można się tam schować w cieniu, spróbować swoich własnych owoców, cieszyć się z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Można też poczytać słynny wiersz o warzywach autorstwa Juliana Tuwima, który zaczyna się tak...

Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie. Chodził te rzepkę oglądać co dzień. Wyrosła rzepka jędrna i krzepka. Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka! Więc ciągnie rzepkę dziadek niebożę. Ciągnie i ciągnie, wyciągnąć nie może!
fragment wiersza Juliana Tuwima - Rzepka