4. Od 100 lat we Wrocławiu. Sępolno na starych mapach i zdjęciach
Kolaż dwóch zdjęć. Osiedle Sępolno przed wojną. W tle obecna ulica Mickiewicza na Sępolnie w 1925 roku. W kółku kobieta z dzieckiem na obecnej ulicy Partyzantów w roku 1938. źródło: fotopolska.eu

Jest niemal tak stare jak Wrocław. Pierwsza wzmianka o Sępolnie pochodzi sprzed – bagatela, 736 lat. Przez wieki było maleńką wioską, skupioną wokół folwarku. W połowie XIX stulecia miało piekarnię, cegielnię i… cztery domy. Wrocław wchłonął je w 1924 roku. Wybudowane wówczas osiedle stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w mieście. Zobaczcie Sępolno na starych zdjęciach i mapach.

Z książęcego nadania

Nie każdy wie, że historia Sępolna zaczyna się od wrocławskiego księcia Henryka IV Probusa. W 1288 roku książę zabierał się za budowę kolegiaty św. Krzyża, wznoszonej na Ostrowie Tumskim. Zadbał wówczas nie tylko o budowę, ale także zaplecze materialne świątyni, wyposażając ją w przeróżne posiadłości. Jedną z nich była właśnie wieś Zemplin, położona między Wrocławiem a Opatowicami.

Przez 600 lat niewiele się tutaj zmieniło. – Folwark oraz dwór istniały tu również w połowie XIX w. Wieś liczyła wtedy zaledwie 4 domy i 32 mieszkańców, którzy mieli 29 sztuk bydła. Na miejscu była też piekarnia i cegielnia wypalająca 350 tys. cegieł rocznie – pisze Zygmunt Antkowiak, autor książki „Stare i nowe osiedla Wrocławia”.

W 1865 roku właścicielem wszystkich trzech miejscowych folwarków: Zimpel (Sępolno), Bartheln (Bartoszowice) i Bischofswalde (Biskupin) jest Wilhelm Harmening ze Swojczyc. Gdzieś na przełomie wieków jego „podmiejskie imperium” znacznie się kurczy. Część ziemi kupuje Gustav Langner (Biskupin), część Zimpel przechodzi na własność gminy Wrocław. A Sępolno niebawem zamienia się w wielki plac budowy.

Powiększ obraz: <p>Sępolno w trakcie budowy, zdjęcie lotnicze</p> źródło: fotopolska.eu
Sępolno w trakcie budowy, zdjęcie lotnicze

Wilhelmshafen – na cześć cesarza, czy Harmeninga?

Ciekawą zagadką jest także związek Wilhelma Harmeninga z Bartoszowicami. Czy to on wybudował przystań i Etablissement Wilhelmshafen? Data powstania „zameczku” (około 1880) wydaje się to sugerować. Przystań – nomen omen – Wilhelma, miała wziąć swoją nazwę stąd, że jednym z przybijających doń statków wycieczkowych był ponad 100 lat temu „Cesarz Wilhelm”. Ale wiedząc o istnieniu Harmeninga i jego znaczeniu dla całej okolicy, mamy tu dość zabawną grę słów.

Powiększ obraz: <p>Kartka pocztowa z Przystanią Wilhelma</p> źródło: fotopolska.eu
Kartka pocztowa z Przystanią Wilhelma

Mimochodem wyszedł orzeł

Nowe osiedle budowano etapami, przez 16 lat. Powstało w latach 1919-1935. Zaprojektowali je Paul Heim, Hermann Wahlich oraz Albert Kempter. Z lotu ptaka wygląda jak orzeł. Jedni mówią: niemiecki, inni - śląski. Choć – podobno, oficjalnie nie taka była idea. Ideą było osiedle-ogród, przeznaczone dla robotników i klasy średniej.

Powiększ obraz: Sępolno współcześnie, widok z drona Janusz Krzeszowski
Sępolno współcześnie, widok z drona

Orzeł wyszedł im mimochodem. Heim, Wahlich i Kempter pękają w niebie ze śmiechu, jaki piękny wywinęli numer.