wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:57

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ocalono nagrobek wybitnego przedwojennego dyrygenta. Grób na cmentarzu był do likwidacji
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu Alan Weiss przy nagrobku Raphaela Maszkowskiego archiwum Spod ziemi patrzy Breslau
Na zdjęciu Alan Weiss przy nagrobku Raphaela Maszkowskiego

Ocalono miejsce pochówku Raphaela Maszkowskiego, muzyka, wybitnego dyrygenta działającego we Wrocławiu na przełomie XIX i XX wieku. Jego grób na cmentarzu Grabiszyńskim został wytypowany do likwidacji. Po interwencji społeczników zarządca nekropolii zmienił decyzję.

Reklama

Raphael Maszkowski w latach 1890-1901 kierował wrocławską orkiestrą symfoniczną. Był organizatorem wielu wydarzeń i festiwali muzycznych, współpracował m.in. z Johanesem Brahmsem, wybitnym niemieckim kompozytorem.

Zmarł w 1901 r. w wieku 63 lat po ciężkiej chorobie. W piątek mija 122. rocznica pogrzebu muzyka, który został pochowany na cmentarzu Grabiszyńskim.

O odejściu artysty donosiły wrocławskie dzienniki. „Jesteśmy pogrążeni w głębokiej żałobie po stracie człowieka, który od 1890 roku swój geniusz, swoją nadzwyczajną wiedzę, kunszt i starania poświęcił artystycznemu życiu Wrocławia” – napisano w nekrologu Zarządu Wrocławskiego Stowarzyszenia Orkiestrowego.

Raphael - to jego pseudonim, Ludwik Maszkowski pochodził ze znanej lwowskiej rodziny. Jego ojciec był malarzem, brat rektorem politechniki. On sam skończył konserwatorium muzyczne w Wiedniu, był utalentowanym skrzypkiem i dyrygentem. Najbardziej jest znany jako szef i dyrygent wrocławskiej orkiestry symfonicznej. Okres jego dyrektorowania orkiestrą był najlepszym czasem dla tej instytucji pod względem artystycznym, organizacyjnym, finansowym.
Alan Weiss, inicjatywa społeczna Spod ziemi patrzy Breslau

Nagrobek z aniołem ze skrzypcami

Już kilka dni po pogrzebie zawiązał się komitet, którego celem była zbiórka funduszy na budowę pomnika Maszkowskiego. Alan Weiss ustalił, że projekt zlecono berlińskiemu rzeźbiarzowi Ernstowi Seegerowi, za jego realizację odpowiadał wrocławska firma kamieniarska Künzel und Hiller.

Ponad dwumetrowy wapienny pomnik z sylwetką anioła ze skrzypcami odsłonięto nieco ponad rok po pogrzebie.

Złocone inskrypcje poza standardowymi informacjami o zmarłym zawierają również zapis nutowy ulubionego utworu Maszkowskiego - Rapsodii op. 53 na alt solo, chór męski i orkiestrę, zatytułowanej „Podróż zimowa w góry Harzu” do słów Johanna Wolfganga Goethego, skomponowanej przez Johannesa Brahmsa, kompozytora, który polecał Maszkowskiego do pracy we Wrocławiu i w Berlinie
Spod ziemi patrzy Breslau, profil FB

Patron bez ochrony

W 2021 r. Alan Weiss za zaangażowanie na rzecz ratowania pozostałości po niemieckich cmentarzach został wyróżniony w miejskim projekcie „30 Kreatywnych Wrocławia”. Na początku roku został zaalarmowany, że na nagrobku Maszkowskiego umieszczono informację, iż jest on przeznaczony do likwidacji. Takie decyzje podejmują administratorzy cmentarzy. Do likwidacji typuje się groby, których dysponenci (najczęściej rodzina) od lat zalegają z opłatami za miejsce grzebalne.

Alan Weiss: - Maszkowski ma tablicę pamiątkową na budynku filharmonii, jedna z ulic na Jagodnie będzie nosić jego imię, jest jedną z najwybitniejszych postaci wrocławskiej kultury, tymczasem miejsce pochówku miało zostać zlikwidowane.

W administracja cmentarza przy Grabiszyńskiej decyzję o likwidacji grobu tłumaczono pomyłką systemu i ją odwołano.

Lider inicjatywy „Spod ziemi patrzy Breslau”: - Aby uniknąć takich sytuacji powinno się wprowadzić decyzję o systemowej ochronie przedwojennych nagrobków na cmentarzach we Wrocławiu. Pozostało ich niewiele, a są ważnym śladem po mieszkańcach Breslau. Przecież wrocławianie szczególnym sentymentem darzą cmentarze we Lwowie i innych miastach na Kresach oraz Wileńszczyźnie. Tam ocalało kilkaset tysięcy przedwojennych grobów. Powinniśmy zadbać także o miejsca pochówku, które tutaj zastaliśmy po II wojnie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl