wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Cykl „Kamienice” na internetowej mapie Wrocławia. Poszukaj swojej okolicy na mapie „Kamienic”
Na zdjeciu starszy mężczyzna i młoda kobieta w ciemnych okularach: Jerzy Podlak (jeden z bohaterów cyklu Kamienice) i Joanna Mielewczyk, dziennikarka, autorka cyklu Kamienice/ FB
Na zdjeciu starszy mężczyzna i młoda kobieta w ciemnych okularach: Jerzy Podlak (jeden z bohaterów cyklu Kamienice) i Joanna Mielewczyk, dziennikarka, autorka cyklu

Gratka dla miłośników historii Wrocławia. Miejsca znane z cyklu „Kamienice” – zbioru radiowych opowieści o mieszkańcach powojennego Wrocławia i przedwojennego Breslau, zaznaczono na mapie Wrocławia. Teraz łatwiej znajdziesz miejsca w swojej okolicy i poznasz ich historię.

Reklama

Cykl „Kamienice” to autorskie przedsięwzięcie Joanny Mielewczyk, dziennikarki radiowej i pisarki. Bohaterami pierwszej serii audycji byli wrocławianie, którzy do stolicy Dolnego Śląska przyjechali zaraz po II wojnie. Opowiadają o nowym miejscu do życia i jak je oswajali. Każde ze spotkań jest wypełnione po brzegi szczegółami na temat codzienności, wyjątkowymi relacjami z historycznych wydarzeń, opisami miejsc, przedmiotów i ludzi.

Mapa wrocławskich wspomnień

Z czasem „Kamienice” wzbogaciły się o spotkania z mieszkańcami przedwojennego Breslau. Dzięki temu seria Joanny Mielewczyk zyskała dodatkowy sentymentalno-historyczny walor. W sumie w cyklu „Kamienice” zrealizowanych zostało dwieście audycji.

Dziennikarka przygotowała także książkową wersję cyklu z wybranymi opowieściami i obszernym zestawem ilustracji i zdjęć.

Teraz serwis Geoportal Dolny Śląsk przygotował mapę Wrocławia, na której zaznaczono domy prezentowane w cyklu „Kamienice”. Do punktów podlinkowane są zapisy poszczególnych audycji. Dzięki temu łatwo odnaleźć opowieść o miejscu na naszym osiedlu i w innych częściach Wrocławia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl