wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Manuskrypt z Biblioteki Uniwersyteckiej odnalazł się w Nowym Jorku. Rękopis wrócił do Wrocławia

Iluminowany XV-wieczny manuskrypt z dziełami Cycerona został skradziony z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu kilkadziesiąt lat temu. Niedawno odnaleziono go w antykwariacie w Nowym Jorku. Dzięki udokumentowanej historii właścicielskiej oraz zabiegom dyplomatów rękopis wrócił do Wrocławia.

Reklama

Iluminowany łaciński manuskrypt z połowy XV wieku zawiera dzieła Marka Tuliusza Cycerona „De Senectute”, „De Amicitia”, „Paradoxa Stoicorum” („O starości”, „O przyjaźni”, „Paradoksy Stoików”). Od początku XX w. znajdował się w zbiorach Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu. Po wojnie trafił do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, skąd został skradziony pomiędzy 1961 a 1977 r.

Niezwykły pan Hill

W 2021 r. pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu zidentyfikowali utracony rękopis w ofercie nowojorskiego antykwariatu. Zachowana dokumentacja, przede wszystkim wykonany w 1954 r. mikrofilm, pozwoliła na sporządzenie dokładnej analizy porównawczej utraconego oraz odnalezionego manuskryptu.

Właściciel antykwariatu - Jonathan Hill, po zapoznaniu się z dokumentacją potwierdzającą tożsamość manuskryptu, postanowił zwrócić go Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Uroczyste przekazanie dzieł Cycerona zorganizowano w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowojorski antykwariusz został uhonorowany dyplomem.

Dzięki właśnie takim ludziom jak pan Hill coraz więcej dóbr kultury wraca do Polski - i wierzę, że wiele jeszcze odnajdowanych na całym świecie obiektów zostanie przywróconych do swoich macierzystych kolekcji dzięki takiej postawie ich posiadaczy.
Jarosław Sellin, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ogromne straty polskiej kultury

Wiceminister Jarosław Sellin przypomniał, że w ciągu ostatnich 7 lat do polskich muzeów powróciło ponad 600 obiektów. Baza strat wojennych prowadzona przez resort kultury zawiera ponad 66 tys. rekordów.

Działania polskich specjalistów zajmujących się poszukiwaniem i odzyskiwaniem dóbr polskiej kultury obejmują także obiekty skradzione po II wojnie światowej oraz współcześnie.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl