4. Piękne przemówienia, kwiaty i podpisanie porozumienia – 43. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”
Obchody 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Mężczyźni składają kwiaty pod tablicą Solidarności fot. Iryna Marczenko, Centrum Historii Zajezdnia

Przez cały weekend we Wrocławiu trwają obchody 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. W sobotę (26 sierpnia) przed Centrum Historii Zajezdnia odbył się wyjątkowy koncert „Wojna Światów”, a w niedzielę (27 sierpnia) uroczysta msza święta, złożenie kwiatów na grobach związkowców i podpisanie porozumienia. Zobaczcie zdjęcia z tej uroczystości.

Wrocław pamięta i dziękuje związkowcom

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobach śp. Kazimierza Michalczyka, Piotra Bednarza i Marii Zapart na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. Następnie odbyła się msza święta i złożenie kwiatów pod tablicą Solidarności przy Centrum Historii Zajezdnia. To jednak nie wszystko.

Powiększ obraz: Obchody 43. rocznicy powstania NSZZ ?Solidarność? fot. Paulina Falkiewicz
Obchody 43. rocznicy powstania NSZZ ?Solidarność?

W 43. rocznicę rozpoczęcia strajku w zajezdni autobusowej nr VII we Wrocławiu, co doprowadziło do narodzin „Solidarności” w stolicy Dolnego Śląska, zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość (Centrum Historii Zajezdnia), Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Regionem Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” i Zakładem Narodowym im. Ossolińskich o wspólnym prowadzeniu badań, realizacji działań edukacyjnych i promocji dziedzictwa dolnośląskiej „Solidarności”.

Dziś, celebrując 43. rocznicę jej powstania, dziękujemy sobie nawzajem za ten dar i myślimy z wdzięcznością o tych wszystkich, którzy trwali ramię w ramię, tworząc jeden z najwspanialszych ruchów w historii świata. Życzę Państwu i sobie, Wrocławiowi, naszemu regionowi i całej Polsce, aby to piękne słowo „Solidarność” kształtowało nasze kolejne dni.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Podpisujące umowę strony deklarują współpracę:

• przy prowadzeniu badań naukowych związanych z poszerzaniem wiedzy o historii dolnośląskiej opozycji antykomunistycznej,
  • będą ściślej współpracować przy organizacji obchodów rocznicowych wydarzeń związanych z historią opozycji antykomunistycznej,
  • będą współdziałać przy tworzeniu serii wydawniczych poświęconych historii dolnośląskiej „Solidarności” (np. wydając serię wydawniczą im. Antoniego Wójtowicza „Dolnośląska Solidarność”, na którą składać się będą publikacje książkowe w formie popularnonaukowej, poświęcone postaciom, środowiskom i wydarzeniom związanym z historią dolnośląskiej „Solidarności” czy serię wydawniczą „Opozycja na Dolnym Śląsku 1976–1989”),
  • połączą wysiłki w sferze wystawienniczej, edukacyjnej i popularyzatorskiej.

W imieniu Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” porozumienie podpisał jego dyrektor – dr Andrzej Jerie, za Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” podpisy złożyli Kazimierz Kimso (przewodniczący ZR) i Grzegorz Machul (sekretarz ZR), Zakład Narodowy im. Ossolińskich reprezentował dr Łukasz Kamiński, jego dyrektor, a w imieniu Oddziału IPN we Wrocławiu porozumienie podpisał dr Kamil Dworaczek, dyrektor Oddziału.

Zobaczcie zdjęcia z dzisiejszej uroczystości!

Program obchodów powstania „Solidarności”

Program wydarzeń związanych z obchodami 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”:

• 31 sierpnia o godz. 12:00 – otwarcie wystawy „Solidarność Przeciw Cenzurze” w Klubie Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 10,
  • 1 września o godz. 21:30 specjalny pokaz wrocławskiej fontanny multimedialnej przy Hali Stulecia; pokaz poświęcony będzie wydarzeniom jakie miały miejsce w stolicy Dolnego Śląska przed 43 laty,
  • 9 września – 31 Bieg Solidarności – Hotel „Wodnik”, ul. Na Grobli 28.