4. 43. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. Wrocław pamięta i dziękuje. Zobaczcie program obchodów
Złożenie kwiatów na grobie Tomasza Surowca, jednego z inicjatorów strajku we Wrocławiu

fot. archiwum prywatne

Piknik, koncerty, uroczysta msza święta i kwiaty na grobach związkowców – to tylko niektóre z wydarzeń z okazji wrocławskich obchodów 43. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Zobaczcie szczegóły.

Mijają 43 lata od podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.

Solidarność doprowadziła do odzyskania przez Polskę niepodległości i to jest dla nas najważniejsze. Mamy wolny kraj i niezależne związki zawodowe, ale każda władza musi pamiętać o tym, że z ludźmi trzeba rozmawiać i prowadzić dialog społeczny. Solidarność zawsze walczyła o godność człowieka i to wciąż się nie zmienia
Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność we Wrocławiu.

Kazimierz Kimso dodaje, że organizatorom od lat zależy, by rocznicę powstania „Solidarności” obchodzić rodzinnie, z przyjaciółmi i znajomymi. Dlatego w programie obchodów są pikniki i koncerty.

Zapraszamy serdecznie na uroczystości organizowane przez dolnośląską „Solidarność”. Powstanie związku to ważne wydarzenie w naszej historii i trzeba o nim pamiętać
Jarosław Krauze, radny Rady Miejskiej Wrocławia.

Jarosław Krauze razem m.in. z Witoldem Woźnym, prezesem MPK Wrocław, złożył w sobotnie przedpołudnie kwiaty na grobie Tomasza Surowca, pracownika zajezdni nr VII, jednego z inicjatorów strajku we Wrocławiu.

43. rocznica NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu. Program obchodów.

Piątek 27.08 Plenerowy koncert w CH Zajezdnia. Jak piękne są wspomnienia. W programie m.in.: największe hity Tercetu Egzotycznego w wykonaniu Katarzyny Dziewiątkowskiej, a także występ Izabeli Możdżeń, która zaprezentuje ulubione polskie przeboje.

Miłośnicy piosenki kabaretowej będą mieli szansę usłyszeć samego Jerzego Skoczylasa w towarzystwie Agi Damrych, a także Marty Dzwonkowskiej w repertuarze Kabaretu Elita oraz piosenek przedwojennych. Nie zabraknie rockowych brzmień a to za sprawą Naszej Grupy oraz The Storks.

• podczas piątkowego spotkania w Zajezdni będzie premiera filmu o słynnym wrocławskim autobusie "Ogórek" Jelcz 043. Podobnym autobusem Tomasz Surowiec kierowca MPK, zablokował 26 sierpnia 1980 roku bramy zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej i  tym samym rozpoczął strajk "Solidarności" we Wrocławiu.

Sobota 26.08 godz. 17:00 Koncert z okazji 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” na terenie Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184. Wystąpią zespoły: Józef Skrzek, Abradab i Natalia Zalewska.

Sobota 26.08 w rocznicę rozpoczęcia strajku solidarnościowego we Wrocławiu oraz w piątek 1 września w dniu zakończenia strajku odbędzie się specjalny pokaz wrocławskiej  fontanny multimedialnej przy Hali Stulecia. Pokaz poświęcony będzie wydarzeniom jakie miały miejsce w stolicy Dolnego Śląska przed 43 laty.

• 26 sierpnia – godz.21:45
  • 1 września – godz.21:30

Niedziela 27.08, godz. 10:00 Złożenie kwiatów na grobach śp. Kazimierza Michalczyka, Piotra Bednarza i Marii Zapart na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

• 12:00 Msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia przy Al. Pracy 26.
  • 13:30 Złożenie kwiatów pod tablicą Solidarności przy ul. Grabiszyńskiej 184.
  • 14:00 podpisane zostanie porozumienie o współpracy pomiędzy Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość, Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Regionem Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” i Zakładem Narodowym im. Ossolińskich o wspólnym prowadzeniu badań, realizacji działań edukacyjnych i promocji dziedzictwa dolnośląskiej „Solidarności”.

31.08.2023 r. 12:00 Otwarcie wystawy „Solidarność Przeciw Cenzurze” w Klubie Muzyki i Literatury, Wrocław, pl. Kościuszki 10.

09.09.2023 r. 31 Bieg Solidarności – Hotel „Wodnik”, Wrocław, ul. Na Grobli 28.