wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowe nazwy pociągów relacji Wrocław-Legnica

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy i Koleje Dolnośląskie zorganizowały dziś na dworcu głównym PKP we Wrocławiu happening uświetniający nadanie trzem pociągom relacji Wrocław-Legnica nazw pochodzących od tytułów spektakli legnickiej sceny.

Reklama

Na dworcu pojawili się aktorzy amatorzy ze Stowarzyszenia „Kolejarz” z Miłkowic, pod opieką dyrektora legnickiego teatru im. Heleny Modrzejewskiej Jacka Głomba. Przydomki, którymi zostały obdarowane trzy składy kursujące na co dzień na linii Wrocław-Legnica, nie są przypadkowe. „Trzy Furie”, „Modrzejewska” oraz „Ballada o Zakaczawiu”. Dlaczego?

„Trzy Furie” – scenariusz do sztuki powstawał na podstawie tekstów trzech pisarek, w tym jednej z Wrocławia, „Modrzejewska” – jej nazwisko nierozerwalnie wiąże się z teatrem jej imienia, a aktorka wpisała się w historię teatru międzynarodowego, „Ballada o Zakaczawiu” – to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych spektakli w dorobku legnickiej sceny.

fot. Patryk Załęczny

– Szukaliśmy takich pomysłów, które są kultowe, a jednocześnie w jakimś stopniu pasują do kolei. Te trzy sztuki bardzo oddają nasz charakter. Co więcej, „Trzy furie”, czyli jeden z pociągów jest pociągiem przyspieszonym – wszystko łączy się w całość – mówi dyrektor teatru polskiego im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb. 

Koleje Dolnośląskie są dynamicznie rozwijającym się partnerem teatru w Legnicy. Jak zaznaczał jego dyrektor, koleje przewożą ludzi, a sztuka jest tam, gdzie jest widownia. Jako przewoźnik regionalny KD angażują się aktywnie w życie lokalne zarówno w sferach społecznych, jak i kulturalnych.

Nadanie nazw pociągom nie jest pierwszą wspólną inicjatywą. Na dotychczasową współpracę z teatrem składają się działania prowadzone przez aktorów tego teatru na pokładzie pociągów Kolei Dolnośląskich. Przykładem jest np. czytanie pasażerom fragmentów scenariuszy.

fot. Patryk Załęczny

– Teatr w tym roku obchodzi swoje czterdzieste urodziny, my dziesiąte. Co więcej, przecież nasza siedziba mieści się w Legnicy – a to już nas bardzo łączy. Mamy także wspólnego właściciela – Urząd Marszałkowski. W dodatku wychodzimy poza ramy – teatr wychodzi ze swojego budynku, a my jako Koleje Dolnośląskie, wychodzimy poza usługę prostego przewożenia ludzi i staramy się poprzez pewną wartość dodaną, tworzyć tożsamość Dolnego Śląska – mówi prezes Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski.

To nie jedyna współpraca Kolei Dolnośląskich

Koleje Dolnośląskie nawiązały także współpracę m.in. z Muzeum Narodowym, więc w czasie jazdy będzie okazja, aby zapoznać się z ofertą muzeum i zobaczyć reprodukcje niektórych prac.

– To jednak nie jest nasze ostatnie słowo i w zanadrzu mamy przygotowanych już kilka innych niespodzianek dla naszych pasażerów – zapewnił prezes Kolei Dolnośląskich.

Od 23 do 27 listopada teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy będzie obchodził swoje 40-lecie.

fot. Patryk Załęczny

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl