wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Leczenie chłoniaków nowatorską metodą we Wrocławiu

W centrum onkologicznym przy pl. Hirszfelda wprowadzono nowatorską metodę leczenia nowotworów układu chłonnego. Spersonalizowana immunoterapia CAR-T jest od kilku lat stosowana w leczeniu małych pacjentów Przylądka Nadziei, teraz jest dostępna także dla dorosłych.

Reklama

Nowotwory układu chłonnego stanowią poważne wyzwanie zdrowotne w Polsce. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rocznie w Polsce notuje się około 9 - 10 tys. nowych przypadków chłoniaków.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu wprowadza nowatorską terapię CAR-T, która zwiększa szanse na wyleczenie.

Nowatorska terapia także dla dorosłych

Terapia CAR-T od kilku lat jest stosowana w leczeniu małych pacjentów z chorobami onkologicznymi we wrocławskim Przylądku Nadziei. Teraz będą ją wykorzystywali specjaliści ze szpitala przy pl. Hirszfelda w przypadku chłoniaków rozpoznanych u osób dorosłych.

CAR-T to zaawansowana technologia immunoterapii personalizowanej daje nowe możliwości dla pacjentów zmagających się z niektórymi opornymi nowotworami układu krwiotwórczego.

Pierwszy pacjent, 53-letni mężczyzna z nawrotowym chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL), pomyślnie przeszedł terapię z użyciem produktu axicabtagene ciloleucel.

Zastosowanie CAR-T przyniosło obiecujące rezultaty – badania obrazowe potwierdzają dobrą odpowiedź na leczenie. Pacjent opuścił szpital w dobrym stanie już po dwóch tygodniach od infuzji i obecnie czuje się bardzo dobrze.

Rewolucja na poziomie komórkowym

Terapia CAR-T to innowacyjne podejście wykorzystujące układ odpornościowy pacjenta do walki z nowotworem. Polega na pobraniu limfocytów T pacjenta, ich genetycznej modyfikacji w laboratorium w celu „uzbrojenia” w specjalny receptor chimeryczny (CAR), a następnie podaniu ich z powrotem choremu. Zmodyfikowane komórki zyskują zdolność precyzyjnego rozpoznawania i niszczenia komórek nowotworowych. CAR-T to szansa dla chorych, u których standardowe metody, np. chemioterapia, okazały się nieskuteczne.

Wdrożenie tak złożonej technologii jak CAR-T wymagało wielomiesięcznych przygotowań, inwestycji, szkoleń i certyfikacji. Kluczowa była praca interdyscyplinarnego zespołu ekspertów z hematologii, transplantologii klinicznej, immunologii, pielęgniarstwa, farmacji i analityki medycznej.

Wprowadzenie terapii CAR-T do naszego Centrum to nie tylko technologiczny krok naprzód. To przede wszystkim otwarcie drzwi do nowych możliwości terapeutycznych dla pacjentów, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji klinicznej. To efekt ogromnej pracy zespołowej.
Dr Agnieszka Kuś z Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii

Plany na przyszłość: Rozwój terapii komórkowych

Szefostwo Centrum planuje kontynuować program CAR-T, kwalifikując kolejnych pacjentów. W planach jest również rozszerzenie dostępności terapii komórkowych dla chorych na inne nowotwory układu krwiotwórczego oraz uruchomienie badań klinicznych nad nowymi generacjami tych terapii.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama