Studio architektoniczne we Wrocławiu znane jest od dawna. W ich pracowni powstały m.in projekty takie jak: Nowa Papiernia znajdująca się po sąsiedzku Nowej Manufaktury przy ul. Kościuszki, czy Lokum Porto przy ul. Gnieźnieńskiej. W portfolio mają projekty małe i duże, ale jeden z tych większych otrzymał właśnie nagrodę Gold Winner Residential Architecture Built.
Nowa Manufaktura jak z gry Tetris
Mieszkańcy przyznają, że informacja o nagrodzeniu tego budynku zaskoczyła ich. Dziwi ich tak nowoczesna architektura, kojarząca się niektórym z popularną kiedyś grą Tetris, wybudowana tuż przy zabytkowych kamienicach, które są w bardzo złej kondycji. Dziwi również dobór kolorystyki nowego budynku. Ale okazuje się, że nic tam nie jest przypadkowe.
Galeria zdjęć
Nowa Manufaktura inspirowana była kolorami produkowanych tu wcześniej samochodów
Inspiracją dla projektu była znajdująca się na przełomie XIX i XX wieku pierwsza we Wrocławiu fabryka produkująca samochody. Zakłady Beckmann Otto & Co. Automobil-Fabrik produkowały 20 różnych modeli samochodów, od sportowych i limuzyn do pojazdów użytkowych. To historia tej produkcji z przełomu wieków opowiedziana została przez architektów za pomocą kolorów i faktur. Czytaj także: W miejscu gdzie w Breslau robiono luksusowe auta – będą mieszkania.
Charakter okolicy znalazł odzwierciedlenie w elewacji budynku. Wzór przypominający bieżnik opony został wprowadzony, aby uczcić historię motoryzacyjną tego miejsca. Wybrano różne rodzaje wykończenia elewacji, aby stworzyć budynek wyróżniający się jako przykład niepowtarzalnego projektu.AP Szczepaniak
Kolorystyka to nawiązanie do najpopularniejszych lakierów samochodowych: czerwonego, czarnego i białego, a zarazem nawiązanie do barw na budynku po przeciwnej stronie placu. Z kolei nietypowy wzór na fasadzie inspirowany był odciskiem opon. Nie odcinamy się od tradycji miejsca, ale interpretujemy ją w nowoczesny sposób. Nie chcieliśmy tworzyć architektury, która będzie wyłącznie udawać historyczną. Na placu wokół skrzyżowania ulic Pułaskiego i Kościuszki każdy narożnik odzwierciedla ducha czasu, w którym był projektowany – i tego też trzymaliśmy się, proponując takie osiedle – tłumaczył Artur Szczepaniak dla portalu propertydesign.pl.
Nowa Manufaktura w duchu miasta 15-minutowego
Budynek stoi u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego w niedalekiej, bo około 2 kilometrów, odległości od centrum miasta. Co dla architektów miało szczególne znaczenie. Nowa Manufaktura powstała bowiem w duchu ,,miasta 15-minutowego'' - wszystko co do życia potrzebne, ma być blisko. Znajdują się tu szkoły, sklepy, duży węzeł komunikacyjny, kilka linii tramwajowych i autobusowych oraz Dworzec Główny.
Kompleks został zaprojektowany, aby na miejscu dostępne były też wygodne części wspólne i miejsca użytkowe, które będą miejscem do spotkań i integracji między ludźmi. Co sądzicie o tym projekcie?