wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Gedymina? Dywizjonu 303? Jeszcze inaczej? Możesz zagłosować na nową nazwę obwodnicy Psiego Pola

W sobotę (6 lipca) mieszkańcy będą wybierać nazwę powstającej ulicy na Psim Polu, która obecnie funkcjonuje roboczo jako Nowolitewska. Chcesz wziąć w tym udział? Przyjdź do namiotu, który stanie tego dnia w godz. 9-12 przy rondzie Lotników Polskich – to właśnie tam będzie można głosować nad docelową nazwą dla Nowolitewskiej.

Reklama

Kto nadaje ulicom, placom, rondom itd nazwy i skąd pomysł głosowania?

Nadawanie nazw punktom topograficznym, a więc ulicom, placom, rondom itd.  to zadanie Rady Miejskiej.  Zanim Rada Miejska pochyli się nad stosowną uchwałą, chcemy wiedzieć, co się podoba lokalnej społeczności.
Michał Guz z biura prasowego Urząd Miejskiego Wrocławia

Do wyboru będzie 8 propozycji opracowanych przez ekspertów z Urzędu Miejskiego oraz Rady Osiedla Psie Pole-Zawidawie. Ich listę – oczywiście wraz z uzasadnieniem - można znaleźć poniżej.

–  Rada Osiedla po konsultacjach z mieszkańcami zarekomendowała dodatkowo, by wziąć pod uwagę także nazwę Zawidawska. Doceniamy lokalną wrażliwość i chęć mocniejszego umocowania w oficjalnej topografii określenia Zawidawie. Uznaliśmy jednak, że ta nazwa jest ryzykowna z uwagi na duże podobieństwo w pisowni i wymowie do istniejącej już ulicy Zawidowskiej na Maślicach, co może rodzić liczne pomyłki. Z tego powodu nie możemy umieścić jej wśród propozycji  – tłumaczy Michał Guz.

Kto będzie mógł zagłosować?

Głosować będą mogli wszyscy, niezależnie od wieku. Dzieci także! W podziękowaniu za oddane głosy, rozdane zostaną pamiątkowe kartki osiedlowe z wizerunkiem Psiego Pola.

Dlaczego nazwa „Nowolitewska” musi zostać zmieniona?

Ulica nazwana roboczo „Nowolitewską” będzie przedłużeniem istniejącej już ul. Litewskiej.  Ta robocza nazwa nie może zostać na stałe, ponieważ we Wrocławiu z zasady nie tworzy się nazw ulic z przedrostkiem „nowa”, jeżeli dalsza część proponowanej nazwy jest już gdzieś użyta. A więc skoro mamy ulicę Litewską, nie powinno być Nowolitewskiej, bo to mogłoby być mylące.

Wyjątkiem są nazwy pochodzące od obiektów, które same z siebie miały już człon nowa/nowy (np. Nowosądecka od Nowego Sącza, Nowohucka od Nowej Huty, Nowodworska – od Nowego Dworu, Nowowiejska – od znajdującej się tam dawniej wsi Polnisch Neudorf – Polska Nowa Wieś).

–  Nie możemy też rozciągnąć tu nazwy „Litewska”, ponieważ numery domów przy Litewskiej rosną ze wschodu na zachód, a obwodnica pobiegnie na wschód od Litewskiej –  tłumaczy Michał Guz.

8 propozycji nowej nazwy. Która z nich podoba ci się najbardziej?

Kontynuacja „litewskiego” gniazda nazewniczego (w okolicy są m.in. Litewska, Żmudzka, Kowieńska)

 • Gedymina. Gedymin (lub Giedymin) – żyjący na przełomie XIII/XIV wieku Wielki Książę Litewski. Pod jego rządami Litwa awansowała do rangi regionalnego mocarstwa. Protoplasta rodu Giedyminowiczów, z którego wywodzi się wiele późniejszych rodów Rzeczpospolitej, a także późniejszy ród Jagiellonów (wnukiem Gedymina/ Giedymina był m.in. Władysław Jagiełło).
 • Kłajpedzka. Kłajpeda jest największym litewskim portem.

Gniazdo nazewnicze powiązane z rodziną Piastów (w okolicy jest ul. Krzywoustego)

 • Bolesława Śmiałego. Bolesław Śmiały w latach 1058 – 1079 był władcą Polski (od 1076 roku królem). Kojarzony głównie ze sprawą zabicia biskupa Stanisława (Gall Anonim opisał okoliczności lakonicznie: potępiał czyn króla, ale jednocześnie Stanisława określał jako zdrajcę). Wcześniej Bolesław dał się poznać jako aktywny w polityce zagranicznej i skuteczny władca, dążący do uniezależnienia od cesarstwa.
 • Anny Czeskiej. To XIII-wieczna księżna z rodu czeskich Przemyślidów. Żona Henryka Pobożnego, synowa św. Jadwigi Śląskiej. Po śmierci Henryka Pobożnego w bitwie pod Legnicą (1241) miała rozpoznać pozbawione głowy ciało zabitego przez Mongołów męża po sześciu palcach u nogi. Fundatorka licznych klasztorów na Śląsku.
 • Elżbiety Ryksy. Piastówna z przełomu XIII/XIV wieku, królowa Polski (jako żona Wacława II), a następnie Czech (jako żona Rudolfa III Habsburga). Jak na swoją epokę – bardzo samodzielna kobieta. Pierwsza kobieta z rodu Piastów, której dokładną datę urodzin i śmierci znamy.
 • Świętosławy Sygrydy. Pół-legendarna domniemana córka Mieszka I i siostra Bolesława Chrobrego, żyjąca na przełomie X/XI wieku. Żona władców skandynawskich: Eryka Zwycięskiego (pierwszego dobrze poświadczonego historycznie króla Szwecji), a następnie Swena Widłobrodego (króla Danii, Norwegii, pod koniec życia także Anglii). Matka Kanuta Wielkiego (króla Anglii, Danii i Norwegii).

Lotnicze gniazdo nazewnicze (odnosi się do Lotniczych Zakładów Naukowych, w okolicy jest Rondo Lotników Polskich)

 • Dywizjonu 303. Propozycja na cześć znakomitej jednostki polskich pilotów, która wsławiła się przede wszystkim w czasie bitwy o Anglię (1940) – według różnych źródeł historycznych przypisuje się jej w tym okresie od 44 do 126 zestrzeleń. Dywizjon 303 brał też udział m.in. w osłanianiu lądowania aliantów w Normandii (1944).

Inne

 • Ireny Sendlerowej. Nazwa na cześć słynnej działaczki społecznej i charytatywnej, zasłużonej w czasie II wojny światowej w niesieniu pomocy Żydom, w tym dzieciom (uratowała ich ok, 2,5 tysiąca). Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata. Dama Orderu Orła Białego oraz innych wysokich odznaczeń.
Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl