Debaty młodzieżowe z udziałem kilkudziesięciu uczniów szkół ponadpodstawowych firmują Biuro Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Zaplanowane na dwa dni wydarzenie wypełnią warsztaty i prezentacje dotyczące Strategii „Wrocław 2050”.
Galeria zdjęć
- Tekst Strategii jest niemal gotowy. Młodzi wrocławianie byli zaangażowani w jego powstanie od 2021 roku. Dzisiaj chcemy, aby nam powiedzieli, na ile cele i kierunki działań przedstawione w dokumencie, są dla nich zrozumiałe. Czekamy na ich wskazówki, co należy wyróżnić, co przeformułować - mówi Marzena Horak, dyrektorka Biura Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Na tej podstawie - już po uchwaleniu strategii, zamierzamy przygotować skrót dla mieszkańców dotyczący zawartości dokumentu. To jest młodzież z różnych szkół ponadpodstawowych, reprezentują różne punkty widzenia, różne perspektywy. Ich opinie są dla nas ważne, a są wymagającym partnerem: są odważni w komunikowaniu swoich poglądów, mają swoje zdanie i potrafią je obronić.
Mentorzy słuchają młodzieży
Uczestnicy warsztatów pracowali w pięciu grupach roboczych:
- Wysoka jakość życia w dobrej przestrzeni;
- Wzmacnianie krajowej i międzynarodowej pozycji Wrocławia;
- Bezpieczeństwo, odporność na kryzysy i neutralność klimatyczna;
- Zdrowie, pomoc wzajemna, zaufanie;
- Wysoka jakość edukacji, nauki, kultury;
Debaty w kilkuosobowych zespołach prowadzone były z udziałem mentorów. W tym gronie była Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania oraz przedstawiciele miejskich instytucji oraz jednostek magistratu:
- Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej,
- Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi,
- Biura Zrównoważonej Mobilności,
- Wydziału Klimatu i Energii.
- Przyszłam posłuchać i zobaczyć jak Wrocław będzie się rozwijał. Jestem ciekawa pomysłów innych osób. Nasz udział w tym projekcie to forma daru dla następnych pokoleń młodych wrocławian – mówi siedemnastoletnia Zuzanna Espenschied.
Michalina Dudkiewicz, uczennica XVI LO we Wrocławiu: - Interesuję się siatkówką, lubię czytać i w strategii skupię się na rozwiązaniach dotyczących tych aktywności, czyli sportu i kultury.
Młodzi o Dobrych Relacjach
Równolegle w kompleksie Stadionu Olimpijskiego zaplanowano Sztafety Międzykulturowych Dobrych Relacji. W wydarzeniu przygotowanym przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego brali udział uczniowie m.in. IX LO, XIV LO oraz Zespołu Szkół nr 18.