4. Mieszkanie komunalne – kto może się starać? [Pytamy o Wrocław]
Karol Smoliński z Wydziału Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia www.wroclaw.pl / Tomasz Hołod
Karol Smoliński z Wydziału Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia

We Wrocławiu jest blisko 32 tysiące mieszkań komunalnych. Jest to jeden z największych zasobów w kraju (po Warszawie i Łodzi). Władze Wrocławia ciągle inwestują w remonty i modernizację mieszkań komunalnych. Oferują także nowe rozwiązania dla osób oczekujących na mieszkanie komunalne. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać przydział na takie mieszkanie i jak długo się na nie czeka? – opowiada Karol Smoliński z Wydziału Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia w rozmowie z Karoliną Misztal, dziennikarką Wroclaw TV.

Karol Smoliński z Wydziału Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia: Okres oczekiwania na przydział lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy jest uzależniony od sytuacji osobistej wnioskodawcy. Wnioskować może każda osoba, która jest członkiem Wspólnoty Samorządowej Wrocławia, ma niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe i spełnia określone przepisami uchwały Rady Miejskiej kryterium dochodowe.

W sytuacji osób lepiej sytuowanych, gmina proponuje lokale do remontu na koszt własny. Tutaj okres oczekiwania jest najkrótszy, średnio realizacja takiego wniosku mieszkaniowego trwa od półtora roku do trzech lat.

Sytuacja osób gorzej sytuowanych, oczekujących na mieszkania, których remont musi wykonać gmina i mówimy o mieszkaniach objętych najmem socjalnym bądź lokali z umowami na czas nieoznaczony jest troszkę bardziej skomplikowana. Tu oczekiwanie może wynosić nawet kilka lat.

Powiedział pan o osobach lepiej i gorzej sytuowanych. Według jakich kryteriów następuje ten podział?

Uchwała Rady Miejskiej odnosi kryteria dochodowe do najniższej emerytury określanej co rocznie przez ZUS.

Na dziś najniższa emerytura wynosi 1588,44 zł. Gospodarstwa domowe, w których dochód na osobę jest równy bądź niższy od tej kwoty, otrzymują od gminy ofertę zawarcia umowy najmu socjalnego bądź umowy najmu na czas nieoznaczony. W tych przypadkach  gmina remontuje mieszkania. Natomiast osoby, które zarabiają powyżej 1588,44 zł na członka gospodarstwa domowego, mogą ubiegać się o przydział lokalu do remontu na koszt własny. Górną granicą  jest trzykrotność najniższej emerytury.