wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Mieszkając we Wrocławiu, masz wpływ na wydawanie miejskich pieniędzy

Mieszkając we Wrocławiu, masz wpływ na wydawanie miejskich pieniędzy

Redakcja www.wroclaw.pl,

Uważasz, że na Twoim osiedlu jest potrzebny nowy park albo ścieżka rowerowa? Możesz zgłosić projekt tego dotyczący w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Jeśli spełni wymagania formalne i zyska poparcie w głosowaniu, zostanie zrealizowany. W ten sposób władze miasta chcą zachęcić jego obywateli do angażowania się w sprawy publiczne. W 2023 roku na ten cel zostanie przeznaczonych 31 milionów złotych.

Reklama

Możliwość decydowania o tym, jakie inwestycje powinny być realizowane w mieście – to podstawowe założenie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Realizując go kolejny rok z rzędu, włodarze miasta liczą na osiągnięcie kilku celów:

  • Wzmocnienie wśród wrocławian postawy obywatelskie i współodpowiedzialność za miasto, w którym żyją.
  • Pokazanie wrocławianom mechanizmów funkcjonowania miasta.
  • Precyzyjniejsze zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców miasta.

Pilotażowy projekt budżetu obywatelskiego przygotowano we Wrocławiu w 2013 roku. Od tamtego czasu ta idea cieszy się coraz większą popularnością, a środki przeznaczane na projekty WBO są coraz większe. W roku 2023 opiewają na kwotę 31 milionów złotych, z czego 21 milionów zostanie przeznaczone na realizację projektów ponadosiedlowych (ich zasięg obejmuje więcej niż jedno osiedle), a 10 milionów – osiedlowych (będą realizowane na jednym osiedlu). Wartość tych pierwszych może wynosić do trzech milionów złotych, a drugich – do jednego miliona.

Każdy mieszkaniec Wrocławia może zgłosić dowolną liczbę projektów, korzystając ze strony https://www.wroclaw.pl/rozmawia/wroclawski-budzet-obywatelski, a formularz musi zawierać podpisy co najmniej dwóch mieszkańców osiedla, którego dotyczy składany projekt. Taki wniosek może złożyć każda osoba mieszkająca we Wrocławiu – nie musi być tu zameldowana, nie musi mieć polskiego obywatelstwa, nie musi być pełnoletnia (w tym przypadku konieczna jest pisemna zgoda jej opiekuna prawnego).

Co ważne, musi on być uniwersalny, a więc użyteczny i łatwy w obsłudze dla wszystkich ludzi, w tym dla osób niepełnosprawnych i starszych. Podczas oceny istotne jest również to, czy taki pomysł można zrealizować w ciągu jednego roku budżetowego i czy mieści się w ustalonych ramach finansowych. Osoba składająca taki wniosek staje się automatycznie Liderem projektu – do jej zadań będzie należało wniesienie ewentualnych poprawek.

Wszystkie projekty, które zostały pozytywnie ocenione przez urzędników (a więc spełniają warunki formalne), są poddawane pod konsultacje społeczne. Te, które przeszły całą procedurę pozytywnie, są poddawane głosowaniu. Głos można oddać elektronicznie przez stronę: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/wroclawski-budzet-obywatelski (na tej stronie znajdziemy również wszelkie niezbędne informacje, w tym odpowiedzi na trudne pytania) lub w wyznaczonych punktach głosowania papierowego. Uwaga: można oddać tylko jeden głos na projekt osiedlowy i jeden na ponadosiedlowy! Żeby projekt mógł wygrać, musi zyskać co najmniej 100 głosów. Wybierane będą te propozycje, które zdobyły najwyższe poparcie aż do wyczerpania środków.

Zadaniem Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego jest pobudzanie do aktywności mieszkańców i – w oparciu o ich zaangażowanie – budowanie społeczeństwo obywatelskie. Ma też wzmacniać dialog pomiędzy wszystkimi stronami biorącym udział w projekcie. Razem z Funduszem Osiedlowym i Mikrograntami, WBO składa się na budżet partycypacyjny Wrocławia.

Maciej Sas

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl