wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ulica Miernicza - wczoraj i dziś

Miernicza kiedyś i dziś. Ulica wizytówka, gdzie domy pięknieją jeden po drugim | ZDJĘCIA

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Ulica Miernicza przeszła na przestrzeni ostatnich lat niezwykłą przemianę. Wiele kamienic wypiękniało i choć to przedwojenny charakter ściągał na nią ekipy filmowe, wciąż pozostaje ona chętnie wybieranym plenerem. Miernicza jest jedną z wizytówek Przedmieścia Oławskiego, dzięki której poznajemy w pełni kunszt XIX-wiecznych architektów.

Reklama

Lützowstraße została wytyczona pod koniec XIX wieku. Nazwano ją na cześć Ludwiga Adolfa von Lützowa, niemieckiego bohatera wojennego, dowódcy korpusu ochotników w wojnie przeciwko Francuzom, nazywanej korpusem ochotników Lützowa.

Założycielami dzisiejszej ulicy Mierniczej byli członkowie przedsiębiorstwa z korzeniami w Berlinie - Cassirer & Söhne, które we Wrocławiu (wówczas Breslau) zajmowało się handlem drewnem. Bracia Cassirer i ich przedsiębiorstwo byli właścicielami działek przy ul. Traugutta 24-26 i Komuny Paryskiej 64-68. Miernicza połączyła właśnie te dwie ulice, a w jej pierwotnym założeniu znalazło się skrzyżowanie z nieistniejącą jeszcze wówczas ul. Łukasińskiego.

<p>Ulica Miernicza na początku XX wieku</p> źródło: fotopolska.eu
Ulica Miernicza na początku XX wieku

Kamienice czynszowe przy Mierniczej

XIX-wieczne kamienice przy ul. Mierniczej miały charakter czynszowy. Oznacza to, że mieszkający w nich lokatorzy, dzielili wspólne przestrzenie jak klatka schodowa lub strych, gdzie suszono pranie, zaś lokale mieszkalne wynajmowali. Im większe mieszkanie tym wyższy standard i bogatszy lokator.

Na Mierniczej przed wojną mieszkali jednak głównie robotnicy. Pracowali przeważnie w pobliskich zakładach produkcyjnych. A tych na Przedmieściu Oławskim było naprawdę sporo - były tu choćby browary, gorzelnie, fabryka papieru lub fabryka samochodów. Poza nimi lokale zajmowali rzemieślnicy, dlatego w podwórzach działały zakłady oferujące rozmaite usługi - np. była tu drukarnia. Działał tu także warzywniak.

<p>Ulica Miernicza zmienia charakter - już nie przedstawia wojennego krajobrazu, za to emanuje kunsztowną myślą dawnych architekt&oacute;w</p> Marek Księżarek
Ulica Miernicza zmienia charakter - już nie przedstawia wojennego krajobrazu, za to emanuje kunsztowną myślą dawnych architektów

Miernicza - ulubiona ulica filmowców

Zimna Wojna (2015), Most Szpiegów (2015), Avalon (2000), Kobieta na wojnie (1991), Charakter (1996), Aimee & Jaguar (1998), Kobieta samotna (1981), Lalka (1977). To tylko część produkcji filmowych, jakie nakręcono przy ul. Mierniczej, określanej ulubioną ulicą filmowców. Jest to bowiem "najbardziej ograna" ulica we Wrocławiu, która wielokrotnie wcielała się w rolę innych miast europejskich.

Do niedawna przedwojenny charakter ulicy był wciąż żywy. Zabudowa Mierniczej w całości przetrwała II wojnę światową (choć Przedmieście Oławskie znacznie ucierpiało podczas walk o Festung Breslau), przez długie lata budynki w ogóle się nie zmieniały. Teraz jednak wspólnoty przy współudziale miasta remontują swoje kamienice, przywracając im pierwotny wygląd.

<p>Ulica Miernicza zmienia charakter - już nie przedstawia wojennego krajobrazu, za to emanuje kunsztowną myślą dawnych architekt&oacute;w</p> Marek Księżarek
Ulica Miernicza zmienia charakter - już nie przedstawia wojennego krajobrazu, za to emanuje kunsztowną myślą dawnych architektów

Choć Miernicza nabiera nowego charakteru, filmowcy nadal wybierają ją na plan zdjęciowy. Ostatnia produkcja -  disneyowski serial Breslau - kręcona była tu w 2024 roku. Mieszkańcy zdążyli już przyzwyczaić się do widoku statystów, kamer, a nawet czołgów pod ich oknami.

Miernicza we Wrocławiu - wizytówka Przedmieścia Oławskiego

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z ulicy Mierniczej. Remonty eksponują to, co w niej najpiękniejsze - architektoniczne detale i szlachetność materiałów budowlanych, dostrzegane właśnie przez ludzi świata filmu.

Warto czasem przechodząc ul. Mierniczą zatrzymać się na chwilę i odkryć to, co przez wiele lat nie było należycie eksponowane.

Galeria zdjęć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama