wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Program miejski „Nasze Podwórko”
Kliknij, aby powiększyć
Mieszkaniec składa podpis na planszy z napisem: Program Nasze Podwórko 100 000 zł dofinansowania. Wspólnota Mieszkaniowa Długosza 62. Obok stoi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk fot. Grzegorz Rajter
Mieszkaniec składa podpis na planszy z napisem: Program Nasze Podwórko 100 000 zł dofinansowania. Wspólnota Mieszkaniowa Długosza 62. Obok stoi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Przed budynkiem rabaty z kwiatami i krzewami. Za nim miejsca dla samochodów, kilka dużych czereśni i trawnik. – Chcemy ten teren uporządkować i mieć więcej zieleni – mówi Krystyna Rurarz, członkini wspólnoty Długosza 62, pierwszej, która przystąpiła do programu „Nasze Podwórko”. Za symboliczną złotówkę mieszkańcy wydzierżawili od miasta blisko 10 arów. Dostali też 100 tys. złotych na zagospodarowanie wspólnej przestrzeni.

Reklama

Dzięki 100 tys. złotych mieszkańcy planują zagospodarować przestrzeń na tyłach budynku. Stworzą miejsca postojowe, zamontują szlaban, postawią nową wiatę śmietnikową oraz ławki. Przewidziane są też nasadzenia. 

Zasady przystąpienia do projektu „Nasze Podwórko” i pierwszych beneficjentów przedstawił prezydent miasta Jacek Sutryk na konferencji zorganizowanej 29 kwietnia przed budynkiem Wspólnoty Mieszkaniowej Długosza 62.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wsp&oacute;lnota Mieszkaniowa Długosza 62</p> fot. Grzegorz Rajter
Wspólnota Mieszkaniowa Długosza 62

Przestrzeń, aby budować wspólnotę

– Jako wspólnoty potrzebujemy przestrzeni, w której możemy spotykać się z sąsiadami i zacieśniać więzy, lepiej się poznawać – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wspólnota Mieszkaniowa Długosza 62 liczy 11 mieszkań. Przedstawicielką mieszkańców jest Danuta Mruk:

– Od dawna, jako wspólnota, staraliśmy się o tę ziemię – mówi Danuta Mruk. – Chcieliśmy ją wykupić, aby samemu tutaj gospodarzyć. Dlatego skorzystaliśmy z okazji dzierżawienia jej za złotówką – dodaje.

Priorytety mieszkańców 

Mieszkańcy marzą o dwóch rzeczach: zieleni, pośród której będą mogli odpoczywać, i uporządkowanej przestrzeni dla samochodów.

– Liczymy na dużo zieleni pod naszymi czereśniami. Mam nadzieję, że będą ławeczki i stoły, przy których będziemy mogli odpoczywać – mówi Alina Zawadzka, mieszkanka wspólnoty.

Teraz, jak przyznaje pani Alina, są chwasty. 

Innym problemem są samochody. Danuta Mruk przyznaje, że wspólnota chce przede wszystkim zgody:  

– Chcemy, aby wszyscy mieli swoje miejsce parkingowe. Nie może być tak, że przez samochody jeden sąsiad patrzy na drugiego wilkiem. – mówi Danuta Mruk. – Teraz niby każdy ma swoje miejsce, ale parkujemy, gdzie popadnie, i robi się bałagan.

Czy marzenia zostaną zrealizowane? Prace nad projektem trwają

– Na razie mamy wstępną koncepcję stworzona w porozumieniu z mieszkańcami i chcemy ją zrealizować w jak największym stopniu. Potrzebujemy jednak konsultacji z architektem – mówi Natalia Jankowska, z Wrocławskich Mieszkań, zarządcy terenu. – Po uzyskaniu gotowego projektu będziemy szukali wykonawcy. Liczymy na to, że w tym roku ruszymy z pracami.

Jak dołączyć do programu „Nasze Podwórko” 

Nabór do programu trwa cały rok i nie ma limitu co do liczby zgłoszeń. Każda wspólnota mieszkaniowa, która zdecyduje się na to, aby złożyć wniosek, przystąpi do programu.

Wnioski w sprawie dzierżaw należy składać bezpośrednio do zarządców komunalnych: Wrocławskich Mieszkań lub Zarządu Zasobu Komunalnego.

Niezbędnym warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest:

  • podjęcie stosownej uchwały przez wspólnotę lub spółdzielnię o dzierżawę całego wnętrza podwórzowego,
  • przedstawienie projektu obejmującego dofinansowanie.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie

– Mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego im potrzeba – mówi Monika Tendaj-Bielawska, prezes Wrocławskich Mieszkań.

A dofinansowanie w wysokości 100 tys. złotych wspólnoty i spółdzielnie mogą przeznaczyć na:

  • nasadzenia zieleni niskiej i średniej,
  • doposażenie placów zabaw, gier lub boisk,
  • organizacja miejsca zbiórki odpadów,
  • montaż elementów małej architektury i miejsc postojowych.

Ostatni punkt nie może jednak stanowić więcej niż 60 procent terenu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Konferencja prasowa (29 kwietnia) z okazji przystąpienia pierwszego beneficjenta, Wsp&oacute;lnoty Mieszkaniowej Długosza 62, do miejskiego programy "Nasze Podw&oacute;rko"</p> fot. Grzegorz Rajter
Konferencja prasowa (29 kwietnia) z okazji przystąpienia pierwszego beneficjenta, Wspólnoty Mieszkaniowej Długosza 62, do miejskiego programy "Nasze Podwórko"

Finalizacja kolejnych umów

– Mamy już podpisane trzy umowy na dzierżawę podwórka za złotówkę – mówi Andrzej Margielewski, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego. – Czekamy jedynie na koncepcje mieszkańców zagospodarowania ich przestrzeni.

Pierwsza umowa (zacznie obowiązywać od 1 maja) ZZK podpisał ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Nasz Energetyk”:

– Umowa dotyczy dużego podwórka na około 1200 metrów kwadratowych u zbiegu ulic Energetycznej i Pertficza – wyjaśnia Andrzej Margielewski.

Kolejne dwie umowy ZZK podpisał z zarządcą wspólnot mieszkaniowych Kompleksowa Obsługa Osiedla na Nowym Dworze. Jedno podwórko ma ponad 400 mkw., drugie ponad 2500 mkw.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl