Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Międzynarodowy Dzień Pandy Małej
W trzecią sobotę września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pandy Małej. Wrocławskie ZOO wspiera ten gatunek w naturze, dlatego przekazali 1250 euro organizacji Red Panda Network. 1000 euro zostanie przeznaczone na zalesienie jednego hektara siedliska dla pand w Nepalu, a 250 euro na program szkolenia i wyposażenia strażników leśnych w Nepalu.
Do tej inicjatywy dołożyły się osoby odwiedzające ZOO, które dopłaciły 1 zł do biletu wstępu w ramach akcji „Zoo na ratunek”.
Pandy małe, inaczej pandy czerwone lub pandki rude są zagrożone wyginięciem. Spadek populacji spowodowany jest rosnącym zaludnieniem ludzi w rejonie ich występowania. Prowadzona na szeroką skalę wycinka lasów powoduje zmniejszenie i rozproszenie ich siedlisk, przez co zwierzęta mają utrudniony kontakt i rozmnażanie się.
Mei-Li i Rufus – pandy, które mieszkają we Wrocławiu
Pandy małe są jednymi z najchętniej oglądanych zwierząt w zoo. Samica Mei-Li i samiec Rufus zamieszkują wybieg w pobliżu Dziecińca i Odrarium. Dzielą go z jelonkami czubatymi, z którymi nie mają zbyt wielu interakcji. Akceptują swoich sąsiadów i raczej nie wchodzą im w drogę, gdyż większość dnia spędzają na wysokich drzewach.
Mei-Li łatwo odróżnić od samca, ponieważ nie ma ogona. Przyjechała do Wrocławia z ZOO Görlitz już bez niego, a faktu jego posiadania pewnie nie pamięta. Straciła go, gdy była jeszcze mała i nie wpływa to zupełnie na jej umiejętność poruszania się.
Mei-Li i Rufus mieli trudne początki. Dużo starsza samica nie pozwalała się do siebie zbliżyć nowemu koledze. Z czasem ich stosunki uległy ociepleniu na tyle, że jedzą z jednej miski. Śpią jednak oddzielnie. Nie martwi nas ich dystans, gdyż Mei-Li i Rufus nie są parą przeznaczoną do rozrodu - samica ma 11 lat jest już na to zbyt wiekowa.Agata Kwiatkowska, opiekunka małych ssaków we wrocławskim zoo
Rufus jest bardziej ciekawski niż jego towarzyszka. Gdy opiekunowie wykładają w miseczce jedzenie, samica cierpliwie czeka, aż sobie pójdą. Samiec podchodzi do miski o wiele odważniej i wyjada najsmaczniejsze kąski.
Preferencje pand małych co do pożywienia zmieniają się zależnie od nastroju. Najchętniej jedzą owoce, takie jak jabłka, banany czy winogrona, które mogą dostawać w małych ilościach w celu utrzymania zdrowej diety. Potem wybierają z miski pędy bambusa – w naturze stanowi aż 95 procent ich diety.
Adopcja zwierząt zagrożonych wyginięciem
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pandy Małej ich opiekun adopcyjny w zoo, firma Deviniti, wręczy Mei-Li i Rufusowi upomiki. Dla firm adopcja symboliczna jest doskonałą okazją wsparcia zagrożonych gatunków i współpracy marketingowej z ZOO Wrocław.
Dzień pandy to dla nas szczególne święto. Nie tylko dlatego, że dbamy o zwierzęta i zaadoptowaliśmy zagrożony gatunek pand małych zamieszkujących wrocławskie zoo. To okazja do zwrócenia szczególnej uwagi innych na pomoc środowisku. W Deviniti działamy charytatywne dla potrzebujących ludzi i zwierząt, wspieramy Ziemię poprzez sadzenie lasu, sprzątanie rzek czy proekologiczne prowadzenie biura. Choć na co dzień działamy w przestworzach wirtualnych, Ziemia to nasz dom i chcemy, aby służyła zarówno nam, jak i całej faunie i florze jak najdłużej.Mariusz Skrzypek, Brand Manager w Deviniti
Osoby lub firmy, które chcą wesprzeć zagrożone gatunki zwierząt, mogą dołączyć do adopcji symbolicznej. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej ZOO.