Na kompleksowe badania kontrolne i wizyty u specjalistów zwykle potrzeba dużo czasu i jeżdżenia od przychodni do przychodni. Jednak można to zrobić szybciej – wystarczy pojawić się na wydarzeniu pod nazwą „Zdrowiej z Creatorem – Miasteczko Zdrowia”, które odbędzie się w sobotę, 14 września 2024 roku w godz. 10.00–16.00 przy ul. Lotniczej 37 we Wrocławiu.
Wyjątkowo „zdrowy” jubileusz
Z okazji 25-lecia Ośrodka Profilaktyki i Rehabilitacji Creator we Wrocławiu i Praktyka Lekarza Rodzinnego – Ewy Krawieckiej-Jaworskiej, przygotowano ofertę wielu badań profilaktycznych, porad specjalistów, prelekcji, pokazów i konkursów. To świetna okazja, by nie tylko sprawdzić stan swojego zdrowia, ale także ciekawie spędzić czas.
Tego dnia w Miasteczku Zdrowia zaparkują osteobus i cytobus. W pierwszym z nich będzie można poddać się densytometrii, czyli badaniu gęstości kości w kierunku osteoporozy. Natomiast w drugim kobiety w wieku od 25 do 64 lat będą mogły skorzystać z cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy, o ile nie korzystały z tego programu w ciągu ostatnich trzech lat.
Zaplanowano też stoiska do badania słuchu oraz punkty pomiarów: ciśnienia, tkanki, poziomu cukru czy nasycenia krwi tlenem (oksymetria).
Nowoczesna i skuteczna rehabilitacja
Miasteczko Zdrowia to również idealne miejsce, by poznać nowoczesne metody rehabilitacji w konkretnych schorzeniach, przeznaczone dla dorosłych pacjentów, jak i dla dzieci. Będzie także okazja wejść do kriokomory i przekonać się, jak działa leczenie zimnem.
Uczestnicy wydarzenia zobaczą też najnowsze technologie wspomagające proces fizjoterapii, w tym np. robota do rehabilitacji ręki, łóżko do suchego hydromasażu czy fotel do rehabilitacji urologicznej.
W programie pikniku medycznego „Zdrowiej z Creatorem” znalazły się też zajęcia DBC, czyli fińskiej metody terapii schorzeń układu ruchu, w tym kręgosłupa. Z kolei w Centrum Rehabilitacji Dzieci Creatorek będzie można zobaczyć urządzenia do skanowania wad postawy.
Duża dawka wiedzy o zdrowiu
Według organizatorów profilaktyka to nie tylko badania, ale także podnoszenie świadomości i szerzenie wiedzy na temat zdrowia. Dlatego w programie pikniku medycznego znalazła się duża dawka edukacji. Lekarze specjaliści z zakresu kardiologii, urologii, neurologii, ortopedii i diabetologii wygłoszą mini prelekcje dotyczące:
- rehabilitacji kardiologicznej
- problemów urologicznych i uroginekologicznych
- rehabilitacji neurologicznej
- rehabilitacji urazów i schorzeń ortopedycznych
- leczenia i profilaktyki cukrzycy
Zaplanowano też show na temat niedoboru witaminy D. W trakcie pikniku odbędzie się również szkolenie z podstawowych technik udzielania pierwszej pomocy.
W Miasteczku Zdrowia znajdzie się też stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy NFZ będą wydawać karty EKUZ, informować o programach profilaktycznych, a także pomogą założyć aplikację MojeIKP i mojeFizjo+.
Na stoisku Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Wrocławia urzędnicy i medycy będą uczyć samobadania piersi oraz służyć informacją na temat profilaktyki raka piersi, właściwej diety w chorobach cywilizacyjnych, zwłaszcza cukrzycy oraz pomocy dla osób i rodzin z problemem alkoholowym, którą zapewnia Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Atrakcje dla małych i dużych
W Miasteczku Zdrowia nie zabraknie atrakcji dla młodszych i starszych wrocławian. Dla dzieci zostanie przygotowany dmuchany zamek i kącik zabaw integracyjnych, a dla wszystkich chętnych animacje sportowe. Zaplanowano też konkurs, w którym można zdobyć atrakcyjne nagrody. Natomiast jeśli ktoś zgłodnieje, na miejscu będzie można posilić się w food trucku czy napić zdrowej wody zapewnionej przez wrocławskie MPWiK.
Patronat nad wydarzeniem objęło Miasto Wrocław.