wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Metropolie w liczbach - dane o miastach UMP i ich metropoliach. Zobaczcie, jak prezentuje się Wrocław

Ile Polek i Polaków mieszka w największych polskich miastach? Okazuje się, że w połowie 2022 r. w 12 miastach tworzących Unię Metropolii Polskich mieszkało blisko 7 mln osób – to 18% mieszkańców całej Polski. Równocześnie w obszarach metropolitalnych miast UMP mieszkało 15,5 mln osób, co stanowiło aż 41% populacji kraju! To dane wynikające z nowej cyklicznej publikacji Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza – „Metropolie w liczbach”. Zobaczcie jak prezentuje się Wrocław.

Reklama

„Metropolie w liczbach” to cykliczny biuletyn statystyczny przygotowany przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. Publikacja dostarcza analiz bieżących zjawisk społeczno-demograficznych w 12 miastach UMP oraz ich obszarach metropolitalnych przez pryzmat oficjalnych statystyk.

Polskie metropolie ile to miast i gmin?

To cenne dane, opisujące 12 miast na prawach powiatu i 12 obszarów metropolitalnych, które tworzy łącznie ponad 500 gmin. To 20% z wszystkich polskich gmin, czyli charakterystyka dużej części kraju.

Dane przywołane w „Metropolii w liczbach” mogą posłużyć do planowania lokalnych strategii, informowania o sytuacji w regionie, monitorowania poziomu realizacji działań czy procesu metropolizacji skupionej wokół największych miast. Jednocześnie jest jedyną taką analizą obszarów metropolitalnych dostępną w postaci publikacji.

Biuletyn z jednej strony w sposób opisowy przedstawia analizę na wybrany temat związany z funkcjonowaniem miast UMP i ich mieszkańców („Temat pod lupą”).

Z drugiej, w cyklu półrocznym, prezentuje najnowsze podstawowe dane demograficzne i społeczno-ekonomiczne zarówno dla miast UMP, jak i ich obszarów metropolitalnych („Statystyka metropolitalna”). Prezentowane dane pozwalają monitorować kierunki podstawowych przemian związanych z mieszkańcami, rynkiem, przedsiębiorczością i mieszkalnictwem.

Główne zmiany, które nastąpiły w największych polskich miastach

W pierwszym numerze biuletynu pod lupę wzięto podstawowe wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w 12 miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Opisano główne zmiany, które nastąpiły w największych polskich miastach od poprzedniego spisu w 2011 r., czyli:

  • wzrost liczby mieszkańców w dużych miastach,
  • postępujące starzenie się społeczeństwa,
  • rozwój budownictwa mieszkaniowego.

Dane przedstawione w „Metropoliach w liczbach” pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama