Badania prowadzą specjaliści z zespołu Emognition na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej. Naukowcy szukają trzystu chętnych do udziału w projekcie.
Smartwatch czyta emocje
Uczestnik badania dostanie dwa przenośne urządzenia: smartwatcha i opaskę na klatkę piersiową, które będą wykorzystane do pomiarów reakcji w życiu codziennym. Niezbędne będzie także udostępnienie telefonu komórkowego.
Zbieramy dane dotyczące sygnałów fizjologicznych, na przykład, wysokości tętna, związanych z sytuacjami wywołującymi emocje. W warunkach laboratoryjnych trudno wywołać naturalne emocje, na przykład, radość, czy wzruszenie. A nam zależy na danych wynikających z zachowań, których doświadczamy w życiu codziennym.Dominika Kunc z zespołu Emognition
Cztery tygodnie w służbie nauki
Uczestnicy badania zakładają, że obserwacja każdego z uczestników potrwa cztery tygodnie. Poza tym, że będą używać wspomnianych urządzeń, będą musieli odpowiadać na pytania dotyczące doświadczanych w tym okresie emocji.
Dominika Kunc: - Wyniki badań mogą posłużyć do analiz wielu zjawisk. Na przykład, do tworzenia programów wsparcia w formie psychoterapii.
Projekt jest realizowany za zgodą Komisji Bioetyki. Dane uczestników są zanonimizowane, poza tym w każdym momencie można zrezygnować z udziału w przedsięwzięciu. Natomiast za udział w badaniu przewidziane jest wynagrodzenie, do 450 zł w zależności od zaangażowania.
Projekt uczonych Politechniki Wrocławskiej będzie realizowany przez cały 2023 r. Do udziału w nim można się zgłosić w dowolnym momencie.
Zapisy i szczegółowe informacje za pośrednictwem strony Emognition.