wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Mediacja zamiast sądu? To szybszy sposób rozstrzygania sporów. Wrocław promuje mediację
Kliknij, aby powiększyć
Po podpisaniu porozumienia o współpracy przy promowaniu mediacji, jako sposobu rozwiązywania sporów. Fot. Oleksandr Poliakovsky
Po podpisaniu porozumienia o współpracy przy promowaniu mediacji, jako sposobu rozwiązywania sporów.

Średni czas trwania sprawy w polskim sądzie rejonowym w 2022 roku wynosił niemal pół roku. Tyle przeciętnie trzeba było czekać na orzeczenie w pierwszej instancji. W sądzie okręgowym to już średnio 9,5 miesiąca. Szybszym i tańszym sposobem na rozstrzygnięcie sporu jest mediacja, której efekt zatwierdza sąd i ma ona taką samą moc prawną, jak orzeczenie sędziego po rozprawie.

Reklama

Godne podkreślenia jest to, że za pomocą mediacji można rozwiązywać sytuacje sporne z wszystkich dziedzin życia społecznego – zarówno na etapie przedsądowym, jak i już w momencie, gdy sprawa dotarła na wokandę.

Ludzie często nawet nie zdają sobie sprawy, że istnieje możliwość skorzystania z mediacji. One są dobrowolne. Oznacza to, że strony decydują o tym, czy skorzystają z takiej możliwości rozwiązania sporu. Przede wszystkim, strony nie mają obowiązku zawarcia ugody - na każdym etapie mogą mediacje przerwać. Jeśli dojdą do porozumienia, ich ugodę zatwierdza sąd i nabiera ona takiej mocy jak sądowe orzeczenie. Jednocześnie brak porozumienia mediacyjnego nie zamyka możliwości późniejszego oddania sprawy do sądu. Przy tym mediacje mają charakter poufny, a technika ich prowadzenia sama z siebie daje lepsze możliwości uwzględnienia racji zainteresowanych stron i zapewnia większe wzajemne poszanowanie. Jest to sposób szybszy i o wiele tańszy.
adw. dr Monika Haczkowska, prezeska Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu, inicjatorka podpisania deklaracji

Mediacja zamiast sądu - Wrocław wspiera dialog

Miasto Wrocław zawarło porozumienie o współpracy z przedstawicielami sądów, prawniczych samorządów zawodowych i środowiska naukowego prawników. Główny cel: popularyzować mediacje jako skuteczną, pozasądową metodę rozwiązywania konfliktów.

Planowane jest też wspólne przygotowywanie materiałów promocyjnych, konferencji czy kampanii informacyjnych. Porozumienie ma charakter otwarty – mogą do niego przystąpić nowe podmioty.

Chcemy promować dobre praktyki. Jeśli system daje możliwość szybszego sposobu rozwiązania konfliktu sąsiedzkiego, rodzinnego czy sporu między dwoma stronami w biznesie - korzystajmy. Jako miasto udostępniamy takie instrumenty naszym mieszkańcom, i to bezpłatnie. Wrocław jest miastem dialogu. Wieki funkcjonowania na styku kultur pokazały, że wzajemne poszanowanie i umiejętność wsłuchania się w to, co mówią inni wydawała najlepsze owoce. Na tym pomyślnie rozwijał się Wrocław i cały region
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Miasto Wrocław od lat finansuje program Pogotowia Mediacyjnego. Jest on prowadzony przez fundację „Dom Pokoju”. Chętnych nie brakuje. Rocznie w ramach tego projektu przeprowadzanych jest do 120 mediacji. Korzystają nie tylko mieszkańcy jako osoby fizyczne.

Mediacja we Wrocławiu jest bezpłatna 

Za pomocą mediacji rozwiązywane są sprawy z udziałem m.in. rad osiedli. Osoby prowadzące negocjacje w ramach Pogotowia Mediacyjnego to wykwalifikowani fachowcy wpisani na listę mediatorów przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Korzystanie z mediacji w ramach miejskiego programu jest bezpłatne – mediator lub mediatorka jest do dyspozycji stron przez trzy spotkania (każde trwające do 90 minut).

Środowisko zawodowe, z którego wywodzą się wrocławscy mediatorzy, jest oczywiście znacznie szersze. To liczni praktycy i teoretycy. Stronami porozumienia poza miastem są:

  • prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu,
  • koordynatorzy ds. mediacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu,
  • dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu,
  • dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu,
  • Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu,
  • Ośrodek Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu,
  • pracownia badań nad mediacjami i innymi alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów na WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl