wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Matura 2025. Jakie zmiany czekają maturzystów? (TERMINY)

Jakie zmiany czekają uczniów na maturze 2025? Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już informatory dotyczące egzaminu dojrzałości. W informatorze znalazł się też zapis, że aby zdać maturę, uczeń w 2025 r. będzie musiał zdobyć minimum 30 proc. z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Ministerstwo Edukacji uspokaja jednak, że chce przesunąć ten wymóg na rok 2026/2027. Prace trwają. Sprawdźcie harmonogram egzaminów maturalnych oraz najważniejsze zmiany.

Reklama

W nowym roku szkolnym 2024/2025 szykują się zmiany na maturze. Ma to między innymi związek z odchudzeniem podstawy programowej, która zostanie uszczuplona o około 20 proc.

Ograniczony o około 20% zakres treści nauczania - wymagań szczegółowych - da nauczycielom i uczniom więcej czasu na spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację programów nauczania. Zrezygnowano głównie z tych treści, które są nadmiarowe na danym etapie edukacyjnym, niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej. Zwrócono większą uwagę na rozwijanie umiejętności praktycznych zamiast wiedzy teoretycznej lub encyklopedycznej oraz na korzystanie w procesie nauczania - uczenia się z cyfrowych narzędzi oraz zasobów edukacyjnych dostępnych w internecie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej, gov.pl

Jaki wynik trzeba uzyskać, żeby zdać maturę 2025?

W sierpniu CKE poinformowała, że aby zdać maturę w 2025 r., uczeń będzie musiał uzyskać:

  • co najmniej 30 proc. z pisemnego egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym;
  • 30 proc. z matury ustnej z polskiego i języka obcego;
  • co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia z egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. 

Ten ostatni punkt może się jeszcze zmienić. MEN chce przesunąć ten przepis na rok szkolny 2026/2027. 

Jakie lektury na maturze 2025? Jest nowa lista Najwięcej zmian dotyczy egzaminów maturalnych z języka polskiego, ponieważ zmodyfikowana została lista lektur obowiązkowych i uzupełniających. Mickiewicz, Prus, Żeromski, Mrożek, Kochanowski... Dzieła m.in. tych autorów będą musieli przeczytać uczniowie szkół średnich. Na liście jest też "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall i "Profesor Andrews w Warszawie" Olgi Tokarczuk. Co jeszcze? Pełną listę lektur w roku szkolnym 2024/2025 znajdziecie w tekście poniżej.

Matura 2025. Co się zmieni na egzaminach? Komunikat CKE

W lipcu Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała komunikat ze wstępnymi informacjami, jak będą wyglądały matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym:

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym

  1. Maksymalna liczba punktów do zdobycia za rozwiązanie zadań w arkuszu egzaminacyjnym: 60 (w tym 25 punktów za rozwiązanie zadań w teście "Język polski w użyciu" oraz w teście historycznoliterackim oraz 35 punktów za wypracowanie).
  2. Test "Język polski w użyciu": liczba tekstów, długość, format zadań, maksymalna liczba punktów do uzyskania za rozwiązanie zadań w tej części (10 punktów, w tym 4 punkty za notatkę syntetyzującą) – bez zmian.
  3.  Test historycznoliteracki:
  • ze względu na wykreślenie z listy lektur obowiązkowych znacznej liczby tekstów, w teście historycznoliterackim znajdą się zadania z dwóch wymienionych poniżej grup okresów literackich:

a) starożytność (antyk i Biblia), średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm – za rozwiązanie wszystkich zadań dotyczących tych okresów zdający będzie mógł uzyskać maksymalnie 7 punktów.

b) Młoda Polska, 20-lecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura lat 1945–1989 krajowa i emigracyjna, literatura po 1989 r. – za rozwiązanie wszystkich zadań dotyczących tych okresów zdający będzie mógł uzyskać maksymalnie 8 punktów.

  • zadania dotyczące lektur obowiązkowych będą dotyczyły wyłącznie tekstów wskazanych jako lektury obowiązkowe w podstawie programowej z 2024 r.

Wśród zadań będą mogły pojawiać się zadania oparte na tekstach, które nie są lekturami obowiązkowymi - do ich poprawnego rozwiązania wystarczy jednak zrozumienie i zinterpretowanie tekstu zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym (bez odwołania się do znajomości tekstu w całości).
Komunikat CKE
   4. Wypracowanie:1) dwa tematy wypracowania do wyboru przez zdającego2) w obu tematach zdający ma obowiązek odwołać się do wybranej (dowolnej) lektury obowiązkowej; w żadnym z dwóch poleceń nie będzie wskazana lektura obowiązkowa (nie będzie wskazany tytuł)
Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczniowie podczas egzaminu. Matura 2023 w VII LO we Wrocławiu Tomasz Hołod /archiwum wroclaw.pl
Uczniowie podczas egzaminu. Matura 2023 w VII LO we Wrocławiu
3) w latach 2025-2028 zdający będą mogli odwołać się w wypracowaniu (spełniając obowiązek odwołania się do lektury obowiązkowej) do wszystkich tekstów będących lekturami obowiązkowymi w podstawie programowej z 2018 r.; od roku 2029 - będą mogli odwoływać się wyłącznie do tekstów wskazanych jako lektury obowiązkowe w podstawie programowej z 2024 r.Lista lektur, do których zdający będzie mógł się odwołać, będzie zamieszczona w informatorze CKE oraz w każdym arkuszu egzaminacyjnym.4) rezygnacja z tematów zawierających utwór poetycki lub jego fragment, ale zdający nadal będzie mógł odwołać się w wypracowaniu do wybranego tekstu poetyckiego jako innego utworu literackiego5) forma wypowiedzi: bez zmian, tj. np. rozprawka, szkic krytyczny, esej, przemówienie, list otwarty, artykuł, pod warunkiem że będzie to wypowiedź argumentacyjna6) minimalna liczba wyrazów w wypracowaniu: 3007) w kryteriach 4a, 4b i 4c - dopuszczalna liczba błędów jak w roku 2023 i 20248) możliwe zmiany redakcyjne w zasadach oceniania. Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym1. W nowym informatorze opublikowanym przez CKE pojawił się zapis, że arkusz maturalny będzie zawierał wyłącznie wypracowanie.

2. Wypracowanie:

  1. będą dwa tematy wypracowania do wyboru przez zdającego
  2. każdy temat wymaga odwołania się do lektury obowiązkowej;
  3. w latach 2025–2028 zdający będą mogli odwołać się w wypracowaniu (spełniając obowiązek odwołania się do lektury obowiązkowej) do wszystkich tekstów będących lekturami obowiązkowymi w podstawie programowej z 2018 r.; od roku 2029 – będą mogli odwoływać się wyłącznie do tekstów wskazanych jako lektury obowiązkowe w podstawie programowej z 2024 r. Lista lektur, do których zdający będzie mógł się odwołać, będzie zamieszczona w informatorze oraz w każdym arkuszu egzaminacyjnym 
  4. forma wypowiedzi: bez zmian, tj. np. rozprawka, szkic krytyczny, esej, przemówienie, list otwarty, artykuł, pod warunkiem że będzie to wypowiedź argumentacyjna
  5. minimalna liczba wyrazów w wypracowaniu: 400
  6. maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć - 35
  7. czas trwania egzaminu - 210 minut.

Zobacz: Informator dotyczący egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Ustna matura z języka polskiego 2025

1. Z listy zadań jawnych przeznaczonych na rok 2025 usunięte zostaną zadania dotyczące:

  • lektur obowiązkowych dla szkół ponadpodstawowych (zakres podstawowy), które zostały wykreślone z podstawy programowej kształcenia ogólnego z 2018 r.
  •  lektur obowiązkowych z zakresu szkoły podstawowej.

Na liście jawnych zadań przeznaczonych na rok 2025 zostaną zweryfikowane zadania dotyczące lektur obowiązkowych, które w podstawie programowej z 2018 r. były wskazane jako teksty literackie do czytania w całości, natomiast w podstawie programowej z 2024 r. są wskazane jako teksty do czytania we fragmentach (lektury pozostaną na liście zadań jawnych, natomiast liczba zadań ich dotyczących zostanie zredukowana do 1-2 zadań).
Komunikat CKE
Ostateczna wersja komunikatu zostanie ogłoszona po opublikowaniu nowelizacji rozporządzenia o egzaminie maturalnym w Dzienniku Ustaw.3. Do 1 września 2024 r. zostanie ogłoszona lista zadań jawnych na lata 2026-2028, obejmujących lektury obowiązkowe z podstawy programowej z 2024 r.
Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Matura próbna 2022 w LO XV we Wrocławiu Tomasz Hołod /archiwum wroclaw.pl
Matura próbna 2022 w LO XV we Wrocławiu

Matura 2025 z matematyki na poziomie podstawowym 2025

1. Maksymalna liczba punktów do uzyskania za rozwiązanie zadań w arkuszu egzaminacyjnym: zgodna z informatorem z 2021 r., tj. 50 punktów, w tym:

  • maksymalna liczba punktów do uzyskania za rozwiązanie zadań zamkniętych: 25 punktów (liczba zadań: 20–25)
  • maksymalna liczba punktów do uzyskania za rozwiązanie zadań otwartych: 25 punktów (liczba zadań: 7–14).

2. Pozostałe charakterystyki arkusza egzaminacyjnego: bez zmian.

Matura z języka angielskiego 2025 (obcy nowożytny) na poziomie podstawowym 

1. W części sprawdzającej rozumienie ze słuchu zadanie prawda – fałsz zostanie zastąpione zadaniem otwartym, zgodnie z opisem egzaminu w informatorze z 2021 r.

2. W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej – zdający tworzy tekst w formie e-maila lub wpisu na blogu, o długości od 100 do 150 wyrazów.

3. Oczekiwany średni poziom biegłości językowej (zgodnie z podstawą programową z 2024 r.): B1 (B1+ w zakresie rozumienia tekstu).

4. Pozostałe charakterystyki arkusza egzaminacyjnego: bez zmian.

Matura z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym

1. Oczekiwany średni poziom biegłości językowej (zgodnie z podstawą programową
z 2024 r.): B2 (B2+ w zakresie rozumienia tekstu).

2. Pozostałe charakterystyki arkusza egzaminacyjnego: bez zmian.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Komunikat CKE o zmianach w egzaminach maturalnych (lipiec 2024)

Kiedy próbna matura 2024/2025?

Próbne egzaminy dojrzałości odbędą się w grudniu 2024 r.

Matura 2025 z CKE. Pierwsze informatory są już w sieci

W piątek CKE opublikowała informator maturalny z języka polskiego, wcześniej z języków obcych nowożytnych, biologii, chemii, geografii, języka łacińskiego i historii muzyki (można je znaleźć tutaj). 

Zawierają one najważniejsze informacje o egzaminie, m.in. jak długo potrwa matura z danego przedmiotu i jak będzie wyglądał arkusz. Według zapowiedzi, pozostałe informatory mają pojawić się w sieci do 30 sierpnia 2024. 

Harmonogram matur 2025 (terminy)

Matury właściwe tradycyjne odbędą się wiosną. Egzaminy rozpoczną się 5 maja 2025 i potrwają do 24 maja. Oto harmonogram:

  • 5 maja: egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym
  • 6 maja: egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym
  • 7 maja: egzamin pisemny z języków obcych
  • 9-24 maja: egzaminy ustne
  • Wyniki matur poznamy 8 lipca.

Dla uczniów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w terminie głównym, przewidziano dodatkową sesję:

  • 3-17 czerwca: egzaminy pisemne
  • 9-11 czerwca: egzaminy ustne

Matury poprawkowe: 

  • 19 sierpnia: egzaminy pisemne
  • 20 sierpnia: egzaminy ustne
  • Wyniki egzaminów poznamy 10 września.

Kiedy uczeń musi złożyć wstępną deklarację maturalną? Zmiana terminu!

Do tej pory wstępną deklarację maturalną (informację o przedmiotach dodatkowych, jakie będą zdawać na egzaminie dojrzałości) uczniowie musieli składać we wrześniu, czyli na początku roku szkolnego. Teraz to się zmieni. Według nowych przepisów, uczniowie muszą złożyć deklarację tylko raz - do 7 lutego 2025, czyli w roku, w którym przystąpią do matury.

Artykuł będzie aktualizowany.

źródło: Uszczuplone podstawy programowe. Rozporządzenia podpisane, gov.pl

Komunikat CKE o zmianach w egzaminach maturalnych (lipiec 2024)

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl