Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Co trzeba mieć przy sobie obowiązkowo na maturze 2025? Jak będzie wyglądał egzamin?
- Czy na maturę można wnieść wodę i telefon komórkowy? Co jest dozwolone, a co zakazane?
- Czy uczeń może wyjść z sali podczas egzaminu maturalnego?
- Jakie materiały i przybory można mieć na maturze z matematyki 2025?
- Jakie materiały i przybory pomocnicze na maturze z biologii, chemii, fizyki, chemii i innych przedmiotów?
Matury 2025 ruszają w poniedziałek 5 maja i potrwają do 24 maja. We Wrocławiu przystąpi do nich ok. 28 380 uczniów. Dla wielu osób to duży stres. Jak będzie wyglądał egzamin maturalny? Co trzeba, a co można mieć przy sobie w sali podczas egzaminu?
- Nie ukrywam, że jestem trochę zestresowana. Długopisy z czarnym tuszem już zakupione, mam też kalkulator, który jest obowiązkowy na egzaminie z matematyki. Wiem, że nie mogę zapomnieć dowodu osobistego - wymienia Ola z LO XVII we Wrocławiu, która w tym roku przystąpi do matury.
Co trzeba mieć przy sobie obowiązkowo na maturze 2025? Jak będzie wyglądał egzamin?
CKE wyjaśnia obowiązujące zasady (egzamin w tzw. formule 2023).
Ważne! Każdy uczeń powinien mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, by nauczyciel mógł zweryfikować tożsamość danej osoby.
O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego zdający wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo, okazując dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, i losują numery stolików, przy których będą pisać maturę.
Każdy zdający powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Rysunki - jeżeli trzeba je wykonać - zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.CKE o przyborach na maturze 2025
Korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych jest niedozwolone.
Czy na maturę można wnieść wodę i telefon komórkowy? Co jest dozwolone, a co zakazane?
Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej butelkę wody zgodnie z informacją o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2025 r.Robert Zakrzewski, dyrektor CKE
Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby zdający przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych - podkreśla CKE.
A co z telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami elektronicznymi? Robert Zakrzewski, dyrektor CKE, przypomina, że:
Do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonu, smartwatcha lub jakiegokolwiek innego urządzenia wyposażonego w technologię umożliwiającą łączenie się z innym urządzeniem lub z internetem, np. Wi-Fi, Bluetooth. Nie wolno również korzystać na sali egzaminacyjnej z takich urządzeń.Robert Zakrzewski, dyrektor CKE
Jest to szczególnie istotne, bo zgodnie z przepisami ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty wniesienie na salę urządzenia telekomunikacyjnego lub korzystanie z niego w tej sali prowadzi do unieważnienia egzaminu z danego przedmiotu, co z kolei może skutkować:
- w przypadku egzaminów obowiązkowych oraz jedynego egzaminu dodatkowego napoziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym – niezdaniem egzaminu w tegorocznej sesjioraz brakiem możliwości przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym.
- w przypadku egzaminów z drugiego i kolejnych przedmiotów dodatkowych na poziomierozszerzonym lub dwujęzycznym – wpisaniem wyniku 0% na świadectwie dojrzałości.
Zdający, który jest chory, może korzystać w czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu - podkreśla CKE.
Czy uczeń może wyjść z sali podczas egzaminu maturalnego?
CKE wyjaśnia, że w czasie trwania egzaminu maturalnego zdający nie powinni opuszczać sali. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na jej opuszczenie po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się zdającego z innymi osobami (z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej), oraz korzystania z niedozwolonych materiałów lub urządzeń, np. telefonów komórkowych.
Jeśli uczeń musi opuścić salę, powinien to zasygnalizować podnosząc rękę. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu.Ważne!
Jakie materiały i przybory można mieć na maturze z matematyki 2025?
Pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów. Przystąpią do niego we wtorek 6 maja o godz. 9.00. Jakie materiały i przybory można mieć przy sobie podczas matury?
- kalkulator prosty (obowiązkowo, zapewnia zdający lub szkoła)
- linijka (obowiązkowo, zapewnia zdający lub szkoła)
- cyrkiel (obowiązkowo, zapewnia zdający lub szkoła)
- wybrane wzory matematyczne (zapewnia szkoła)
Kalkulator prosty - umożliwia wykonywanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczania procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb.
Jakie materiały i przybory pomocnicze na maturze z biologii, chemii, fizyki, chemii i innych przedmiotów?
biologia:
- linijka (fakultatywnie, zapewnia zdający lub szkoła)
- kalkulator prosty (obowiązkowo, zdający lub szkoła)
- wybrane wzory (zapewnia szkoła)
chemia:
- linijka (fakultatywnie, zapewnia zdający lub szkoła)
- kalkulator naukowy (obowiązkowo, zdający lub szkoła)
- wybrane wzory (zapewnia szkoła)
fizyka:
- linijka (obowiązkowo, zapewnia zdający lub szkoła)
- kalkulator naukowy (obowiązkowo, zdający lub szkoła)
- wybrane wzory (zapewnia szkoła)
Kalkulator naukowy:
1. musi być wyposażony w funkcje umożliwiające obliczanie:a) wartości funkcji logarytmicznychb) wartości funkcji trygonometrycznych (i odwrotnych do nich)c) wartości potęg o dowolnym wykładniku rzeczywistym
2. może być wyposażony w funkcje umożliwiające wykonywanie dowolnych obliczeń matematycznych, innych niż wskazane w pkt 1
3. nie może zawierać takich informacji, jak: wzory, twierdzenia, prawa, zasady fizyczne lub chemiczne; przykładowe zadania z rozwiązaniami; opisy procesów, zjawisk, doświadczeń fizycznych lub chemicznych
4. może mieć wprowadzone wartości stałych fizycznych, astronomicznych i chemicznych (CKE nie ponosi odpowiedzialności za ich poprawność, w rozwiązaniach zadań za prawidłowe wartości stałych uznawane będą wartości podane w broszurze Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki)
5. nie może być wyposażony w technologie umożliwiające łączenie się z innymurządzeniem oraz z internetem (np. Wi-Fi, Bluetooth)
6. nie może być wyposażony w technologie umożliwiające odtwarzanie i rejestrowanie obrazu i dźwięku
7. nie może być wyposażony w funkcje programowania.
Jeżeli kalkulator naukowy zapewnia szkoła, zdającym należy zapewnić możliwość wcześniejszego zapoznania się z jego funkcjonalnościami i obsługą.Ważne!
geografia:
- linijka (obowiązkowo, zapewnia zdający lub szkoła)
- kalkulator prosty (obowiązkowo, zapewnia zdający lub szkoła)
- lupa (fakultatywnie, zdający lub szkoła)
historia:
- lupa (fakultatywnie, zdający lub szkoła)
informatyka:
- kalkulator prosty (obowiązkowo, zdający lub szkoła)
wiedza o społeczeństwie:
- kalkulator prosty (fakultatywnie, zapewnia zdający lub szkoła).
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym w 2025 roku, załączamy na końcu tekstu. Tam też znajdziecie więcej informacji dotyczących m.in. tego, jakie przedmioty mogą wnieść na egzamin osoby z niepełnosprawnościami.
Szczegółowy harmonogram matur znajdziecie w linku poniżej:
źródło: CKE