wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Odnaleziona głowa św. Anny z kaplicy Hochberga wróciła do Wrocławia! Zobaczymy ją na wystawie

Kamienna, XVIII-wieczna głowa św. Anny z ołtarza barokowej kaplicy Hochberga niespodziewanie odnalazła się w zbiorach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, o czym niedawno pisaliśmy. Przez lata uważano, że została zniszczona podczas II wojny światowej. Autorem rzeźby jest ceniony twórca Johann Georg Urbansky. Wrocławskie Muzeum Narodowe po raz pierwszy pokaże ją na wystawie „Barokowi herosi”.

Reklama

„Odnaleziona niedawno kamienna, pozłacana głowa – fragment rzeźby św. Anny autorstwa Johanna Georga Urbansky’ego z ołtarza kaplicy Hochberga przy kościele św. Wincentego i św. Jakuba – jest już we Wrocławiu! I pozostanie u nas przez najbliższe lata” – poinformowało na swoim Facebooku Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Głowa św. Anny została wypożyczona z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i po raz pierwszy zostanie pokazana w czerwcu 2023 r. na wystawie „Barokowi herosi”.

Niespodziewanie odnaleziona głowa św. Anny z kaplicy Hochberga 

Przypomnijmy: do niedawna uważano, że XVIII-wieczna głowa św. Anny, część słynnej rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z ołtarza kaplicy Hochberga przy pl. Nankiera 15 we Wrocławiu, została zniszczona podczas II wojny światowej. Dziś możemy tam oglądać jej rekonstrukcję.

Na początku lutego 2023 dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego, Piotr Oszczanowski napisał, że odnalazł głowę św. Anny w muzeum KUL-u w Lublinie. Okazało się, że historycy sztuki pomylili ją z inną rzeźbą.

„Oto teraz możemy pochwalić się odnalezieniem kolejnej głowy! Głowy św. Anny - fragmentu jej rzeźby wykonanej przez Johanna Georga Urbansky’ego. Ocalała i wcześniej - aż do tej pory - nie została poprawnie zidentyfikowana, a jest to po części wina historyków sztuki, którzy pomylili ją z inną rzeźbą prezentującą tę świętą”.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, na stronie MNWr.pl

Jak św. Anna z Wrocławia trafiła do Lublina?

Wiele wskazuje na to, że fragment rzeźby Urbansky'ego po wojnie najpierw został przeniesiony ze zrujnowanej kaplicy Hochberga do Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. W 1956 r. ks. Józef Iwanicki z KUL-u skierował list do biskupów diecezjalnych w Polsce z apelem o przekazanie do lubelskiego muzeum uczelni (podczas wojny niemal całkowicie straciło swoją kolekcję) wybranych dzieł sztuki sakralnej. Zareagowała tylko kuria arcybiskupia z Wrocławia. Ostatecznie zdecydowano o przekazaniu muzeum 26 zabytków, wśród nich była również kamienna głowa św. Anny.

Co ciekawe, okazało się również ostatnio, że prawdopodobnie odnalazły się także inne rzeźby Urbansky’ego z wrocławskiego ołtarza. 

„Z naszej wyprawy przywieźliśmy jednak nie tylko to cenne dzieło sztuki, ale jeszcze coś równie interesującego. Wiedzę, że na wystawie w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie (województwo lubelskie) znajdują się kolejne fragmenty ołtarza z wrocławskiej kaplicy Hochberga. A są nimi dwie kamienne i pozłacane główki putt (rzeźb przedstawiających uskrzydlone anioły - red.), które posadowione były na tabernakulum. Wiele wskazuje na to, że i one są pracami Urbansky’ego. I dzisiaj znajdują się blisko 600 km od miejsca ich pierwotnej ekspozycji”.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu na Facebooku

Wystawa „Barokowi herosi” w Muzeum Narodowym

Wystawę „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20. XVIII w.” będzie można oglądać od 13 czerwca do 29 października 2023. Ekspozycja ma być poświęcona rzeźbom z lat 20. XVIII w. najwybitniejszego rzeźbiarza wrocławskiego baroku Johanna Georga Urbansky’ego, ale także wojennym i powojennym losom jego dzieł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl