wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. WHO ogłasza alarm epidemiczny ws. małpiej ospy. Jakie zalecenia dla Polski?
Kliknij, aby powiększyć
ruch uliczny, Wrocław, zdjęcie ilustracyjne Wrocław Official / flickr
ruch uliczny, Wrocław, zdjęcie ilustracyjne

W ocenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ogniska małpiej ospy w wielu krajach stanowią stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. WHO wydała tymczasowe zalecenia dla poszczególnych grup krajów. Na ile problem dotyczy także Polski?

Reklama

Pierwszy przypadek małpiej ospy odnotowano we Wrocławiu 15 lipca 2022

Jako pierwsi poinformowaliśmy o tym czytelników. Szczegółowe informacje znajdziecie w linku poniżej.

W Polsce na małpią ospę zachorowało do tej pory kilkadziesiąt osób. W Europie - około 10 tysięcy.

W piątek 23 lipca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła małpią ospę zagrożeniem dla zdrowia o zasięgu międzynarodowym. Globalnie ryzyko określane jest jako umiarkowane. Wyjątek stanowi Europa, gdzie określono je jako wysokie. 

Zobacz, co WHO zaleca państwom, które mają przypadki małpiej osoby

Zalecenia WHO dla państw, które odnotowały przypadki małpiej ospy, to m.in:

  • Wdrożenie działań mających na celu powstrzymanie przenoszenia wirusa małpiej ospy z człowieka na człowieka, w szczególności informowanie o ryzyku, wykrywanie przypadków, izolację i leczenie.
  • Wdrożenie działań w zakresie reagowania w celu ochrony grup wrażliwych (osoby o obniżonej odporności, dzieci, kobiety w ciąży), które mogą być narażone na ryzyko ciężkiej postaci ospy małpiej.
  • Zaangażowanie i ochronę społeczności. M.in. podnoszenie świadomości na temat przenoszenia wirusa małpiej ospy. Ale także angażowanie organizatorów zgromadzeń (dużych i małych), w tym tych, które mogą sprzyjać spotkaniom o intymnym charakterze seksualnym lub które mogą obejmować miejsca uprawiania seksu w lokalach, w celu promowania środków i zachowań ochrony osobistej.
  • Intensyfikację nadzoru w ramach istniejących krajowych programów oraz cotygodniowe informowanie WHO o prawdopodobnych oraz potwierdzonych przypadkach małpiej ospy.
  • Izolowanie chorych na czas trwania okresu zakaźnego. Polityka związana z izolacją przypadków powinna obejmować wsparcie zdrowotne, psychologiczne oraz materialne.
  • Rozważenie zastosowania szczepionek dla osób, które miały kontakt z zakażonym.
  • Podjęcie starań w celu wykorzystania istniejących lub nowych szczepionek przeciwko małpiej ospie oraz istniejących lub nowych terapii i środków przeciwwirusowych w leczeniu przypadków małpiej ospy.
  • Osoby zakażone oraz te, które miały kontakt z zakażonymi, powinny unikać wszelkich podróży, w tym międzynarodowych.
  • Zapewnienie w punktach wjazdu materiałów informacyjnych na temat oznak i objawów małpiej ospy, zapobiegania i kontroli zakażeń oraz sposobów poszukiwania opieki medycznej w miejscu docelowym.

Jak można się zarazić małpią ospą

Na małpią ospę można zachorować w wyniku ugryzienia lub zadrapania przez chore zwierzę, przez kontakt z zakażonym mięsem zwierzęcia oraz przez kontakt z płynami ustrojowymi zakażonego człowieka (najczęściej podczas seksu), rzadziej drogą powietrzną. W większości przypadków choroba ma łagodny przebieg, choć zdarzają się także pojedyncze przypadki śmiertelne. Na małpią ospę zmarło do tej pory 5 osób. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl