4. Ma 19 lat i ponad pół miliona niespłaconych długów. Co 14 młody Dolnoślązak niewypłacalny
Niespłacane zadłużenie młodych ludzi sięga miliarda złotych. Fot. Shutterstock
Niespłacane zadłużenie młodych ludzi sięga miliarda złotych.

Niespłacone zadłużenie młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat rośnie w całym kraju. Szczególnie jednak niepokoją statystyki dotyczące Dolnego Śląska. W naszym regionie aż 7 proc. osób z tej grupy wiekowej nie spłaca zobowiązań. To najwyższy odsetek wśród wszystkich województw. W dodatku wśród dwóch rekordzistek na drugim miejscu jest Dolnoślązaczka. Nie jest w stanie spłacić długów wynoszących niemal 544 tys. zł.

Jak wynika z baz BIG InfoMonitor i BIK, ponad połowę zaległego zadłużenia osób między 18 a 24 rokiem życia stanowią zaległości pozakredytowe. Łączna kwota nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, opłat karnych za jazdę bez biletu czy alimentów wynosi ponad 513 mln zł – to średnio 4987 zł na osobę.

Powiększ obraz: <p>19-letni Dolnoślązak nie spłacający dług&oacute;w opiewających na ponad p&oacute;ł miliona złotych zajął 2. miejsce w Polsce, po Ślązaku, kt&oacute;ry nie spłaca prawie 800 tys. zł.</p> BIG InfoMonitor
19-letni Dolnoślązak nie spłacający długów opiewających na ponad pół miliona złotych zajął 2. miejsce w Polsce, po Ślązaku, który nie spłaca prawie 800 tys. zł.

Przeciętna kwota zadłużenia różni się jednak w zależności od rodzaju zobowiązania. W przypadku alimentów potrafią to być już sumy pięciocyfrowe, nawet 10247 zł. Jeśli chodzi o rachunek za telefon czy Internet, mowa o 3376 zł, a średnia wartość opłat karnych za jazdę na gapę to 266 zł.

132 tys. młodych ludzi nie płaci

Więcej tego typu zaległości mają mężczyźni – w rejestrze BIG widnieje ich niemal 63,5 tys. Dla porównania, kobiet jest „tylko” 39,5 tys. Mimo że kobiet wśród nierzetelnych dłużników jest mniej, to wśród rekordzistów na dwóch pierwszych miejsach są kobiety: Ślązaczka, która nie spłaca niemal 800 tys. zł i Dolnoślązaczka z długiem niemal 550 tys. zł.

Niepokoi, że 132 tys. młodych osób wchodzi w życie już naznaczone stygmatem nierzetelnego płatnika. Oznacza to wykluczenie nie tylko z rynku kredytowego, ale również z możliwości korzystania z wielu usług. Dominacja mężczyzn wśród niesolidnych młodych dłużników wiąże się częściowo z faktem, że wśród osób studiujących większy udział mają kobiety, według raportu „Portfel studenta” jest ich 58 proc. Oznacza to, że mężczyźni częściej podejmują już w tym czasie pracę zawodową, a tym samym mogą korzystać z produktów kredytowych.
dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

W przypadku zobowiązań kredytowych łączna kwota zaległych długów jest niższa i wynosi 496 mln zł, jednak przeciętne zadłużenie na osobę jest wyższe i opiewa na 7676 zł. W przypadku kredytu mieszkaniowego średnia wartość zaległości to 60704 zł, a w przypadku konsumpcyjnego 7501 zł. Tutaj również prym wiodą panowie – nieterminowych dłużników jest 38 tys., a dłużniczek – 26,5 tys.

Powiększ obraz: <p>Aż 7 proc. Dolnoślązak&oacute;w w wieku od 18 do 24 lat nie jest w stanie spłacać dług&oacute;w.&nbsp;</p> BIG InfoMonitor
Aż 7 proc. Dolnoślązaków w wieku od 18 do 24 lat nie jest w stanie spłacać długów.

Życiowy start z długami

W przypadku młodych dłużników, więcej niż co czwarty z nich wpada od razu na głęboką wodę i ma zarówno problemy z obsługą kredytów jak i innych poazakredytowych zobowiązań.
Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor

Choć pokolenie Z dopiero wkracza w okres życia zawodowego oraz poważnych finansowych zobowiązań, już na starcie ma niemałe zaległości. Ich suma to obecnie 1 mld zł. Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK wynika, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy skala finansowych problemów młodego pokolenia znacząco wzrosła. W lipcu 2022 r. zaległości wynosiły bowiem ponad 853 mln zł. Z kolei liczba nierzetelnych dłużników podwyższyła się ze 125 tys. do ponad 132 tys.