4. Lokatorzy dawnych mieszkań zakładowych przyszli do urzędu… z tortem!
Lokatorzy dawnych mieszkań zakładowych  podczas wizyty w UMW fot. Grzegorz Rajter
Lokatorzy dawnych mieszkań zakładowych podczas wizyty w UMW

– Przyszliśmy podziękować za to, że urzędnicy nie zostawili nas samych sobie i zaoferowali pomoc – mówili lokatorzy dawnych mieszkań zakładowych, którzy przyszli dziś do Urzędu Miejskiego z tortem i koszykiem kwiatów. Jaką pomoc dostali i dostaną w najbliższej przyszłości? Skąd wzięły się ich problemy?

Problemy najemców dawnych mieszkań zakładowych wynikają z tego, że po 1989 roku państwo polskie nie zabezpieczyło należycie interesu lokatorów i umożliwiło tym samym nabycie tych mieszkań wraz z osobami w nich zamieszkującymi. Nowi właściciele tych nieruchomości podnosili im czynsz wedle własnego uznania. W praktyce oznaczało to, że niektórzy lokatorzy musieli płacić nawet ponad 2 tys. zł miesięcznie, co znacznie przekraczało ich możliwości – większość z nich to osoby utrzymujące się z niewysokich emerytur lub rent.

Sprawa dawnych mieszkań zakładowych powinna być uregulowana przez państwo polskie już dawno temu. Niestety żadna z ekip rządzących nie naprawiła tego błędu. Skoro państwo w tej sprawie nie pomogło, musimy sobie jako samorząd z tym poradzić.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Powiększ obraz: Lokatorzy dawnych mieszkań zakładowych podczas spotkania w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu fot. Grzegorz Rajter

– Z tego, co nam wiadomo, jesteśmy jedynym miastem w Polsce, które pomaga najemcom mieszkań zakładowych wybrnąć z tej trudnej sytuacji – dodał Jan Bujak, dyrektor Dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji  Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Możliwość wynajmu mieszkania komunalnego

Gmina Wrocław przygotowała rozwiązania pozwalające w relatywnie krótkim czasie uzyskać lokatorom dawnych mieszkań zakładowych możliwość najmu lokalu z zasobu pozostającego we władaniu Miasta. Dotyczy to zarówno lokali objętych najmem socjalnym, lokali zamiennych, lokali do remontu, jak i lokali, którymi Miasto dysponuje dzięki współpracy z Towarzystwem Budownictwa Społecznego.

Jedną z osób, które skorzystały z możliwości najmu lokalu, jest pani Krystyna Góral.

–  Mieszkałam w mieszkaniu zakładowym należącym do Pafawagu, a potem raptem nas wykupili, a czynsze zaczęły rosnąć i rosnąć. Pod koniec trzeba było już płacić 2 tysiące miesięcznie – mówi. –  Klucze do mieszkaniach w TBS, ale z „miejskim” czynszem, dostałam w lutym. Jest nowe, więc tylko meble wstawiłam i muszę urządzić pakamerę na słoiki, bo nie ma piwnicy. Czy przeprowadzka była trudna? Dla mnie nie. Już się oswoiłam z tym nowym miejscem, poznałam miłych sąsiadów i wreszcie mam gdzie zaparkować.

A co z innymi?

Do dziś (3 kwietnia) do Wydziału Lokali Mieszkalnych lokatorzy  byłych mieszkań zakładowych złożyli blisko 40 wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego z zasobu Gminy..

• 8 osób (licząc z panią Krystyną) otrzymało lokale, w których już zamieszkały bądź są w trakcie przeprowadzki,
  • 1 osoba czeka na odświeżenie lokalu przez Gminę,
  • 10 wniosków jest niekompletnych i należy je uzupełnić,
  • 20 osób przeszło pozytywną weryfikację i oczekuje na wskazanie mieszkania przez Gminę.

A co z zakupem byłych mieszkań zakładowych?

Gmina Wrocław wystąpiła do Banku Gospodarstwa Krajowego o udzielenie finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat na zakup 17 byłych mieszkań zakładowych.

• 4 umowy o udzielenie pomocy już zostały zawarte, Gmina czeka teraz na dostarczenie przez obecnych właścicieli mieszkań dokumentów niezbędnych do zawarcia aktów notarialnych przenoszących własność lokali na Gminę),
  • kolejne wnioski są procedowane.

Niezależnie od tych działań Miasto stara się o zmianę przepisów w taki sposób, by nabywanie przez Gminy byłych mieszkań zakładowych mogło przebiegać sprawniej i prowadzi w tej sprawie korespondencję z Ministerstwem Rozwoju i Technologii.