wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Lirydy, czyli deszcz meteorów w kwietniu
Kliknij, aby powiększyć
Lirydy - deszcz meteorów na nocnym niebie shutterstock/ilustracyjne
Lirydy - deszcz meteorów na nocnym niebie

Uwaga, nadciągają Lirydy! Szykuje się gratka dla wielbicieli astronomii i obserwacji nieba. W kwietniu będzie można podziwiać na niebie deszcz lirydów, czyli spadające gwiazdy. Pojawią się też mniej znane roje meteorów - Puppidy. Sprawdź kiedy i gdzie najlepiej obserwować niebo.

Reklama

W kwietniu mogliśmy już obserwować na niebie kilka ciekawych zjawisk. Księżyc w nowiu pojawił się 8 kwietnia. W tym samym dniu można było śledzić całkowite zaćmienie Słońca. To wielkie wydarzenie niestety w Polsce nie było widoczne, tylko w Ameryce Północnej, ale wiele osób obserwowało je za pośrednictwem internetowych transmisji, m.in. na kanale NASA. 

Lirydy 2024 - deszcz meteorów. Co to właściwie jest?

Przed nami jeszcze Pełnia Różowego Księżyca (23 kwietnia), na niebie pojawi się też deszcz meteorów, a konkretnie Lirydy - rój związany z kometą Thatchera. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o nich znajdziemy już w chińskich kronikach sprzed 4 tysięcy lat. Pojawienie się deszczu Lirydów to również znak, że nadeszła już wiosna. 

„Lirydy są najważniejszym wiosennym rojem meteorowym w naszych szerokościach geograficznych. Po ponad trzech miesiącach słabych rojów ich pojawienie się jest prawdziwą atrakcją dla obserwatora meteorów” – czytamy na stronie Polish Fireball Network – Pracowni Komet i Meteorów. 

Kiedy noc spadających gwiazd 2023? O której godzinie obserwować Lirydy?

Spadające gwiazdy zaczną pojawiać się na niebie od 14 kwietnia i pozostaną aktywne do 30 kwietnia. Kulminacyjnym punktem będzie poniedziałek 22 kwietnia, kiedy osiągną swoje maksimum (godz. 8.00 czasu polskiego). Najlepiej widoczne będą oczywiście w nocy.

Lirydy poruszają się z prędkością 49 kilometrów na sekundę. Średnia liczba meteorów widocznych w ciągu godziny wyniesie ok. 18 (to jedna spadająca gwiazda co 3 minuty). 

Jak podaje Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, ostatnie wysokie maksimum Lirydów w Polsce wyniosło 38 meteorów na godzinę i przypadło na 2012 rok, natomiast historycznie najbardziej płodny był rok 1922, kiedy obserwowano nawet do 600 meteorów na godzinę.

Gdzie oglądać deszcz Lirydów?

Lirydy najlepiej obserwować na niebie gdzieś za miastem, z dala od oświetlonych ulic i budynków. Będą też oczywiście lepiej widoczne, jeśli dopisze pogoda i niebo będzie bezchmurne. Specjalistyczny sprzęt do obserwacji nieba nie jest konieczny, ale lornetka może się przydać. 

Nie tylko Lirydy. Inne roje meteorów w kwietniu 2024

Drugim kwietniowym rojem meteorów, który będzie można obserwować na niebie, są pi Puppidy, związane są z kometą 26P/Grigg-Skjellerup. Pojawią się między 15 a 28 kwietnia. Maksimum osiągną 23 kwietnia i zmienną. Są dużo wolniejsze od Lirydów (prędkość 18 km/s).

W kwietniu na niebie pojawią się także eta Akwarydy, związane ze słynną kometą Halleya. Można je obserwować od 19 kwietnia do 28 maja. Maksimum - 5 maja. 

źródła:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl