wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Legionella tylko w ciepłej wodzie. MPWiK zwiększyło dawkę chloru
Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcie ilustracyjne. Widok bakterii Legionelli pod mikroskopem i fiolka z próbką do badania. Shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne. Widok bakterii Legionelli pod mikroskopem i fiolka z próbką do badania.

Wyniki badań wskazują, że bakteria legionelli rozwija się w ciepłej wodzie. Miejskie wodociągi dostarczają tylko wodę zimną. Jest ona ogrzewana w instalacjach wewnętrznych budynków, za których stan odpowiadają ich administratorzy – informuje MPWiK Wrocław. Mimo to miejska spółka profilaktycznie zwiększyła dawkę chloru w wodzie.

Reklama

– MPWiK jest odpowiedzialne za produkcję wody zimnej, którą następnie wtłacza do miejskiej sieci wodociągowej. Wodociągi odpowiadają za jakość wody tylko do momentu dostarczenia do danego obiektu. Od przyłącza np. w budynku za jakość wody w instalacjach wewnętrznych odpowiadają administratorzy tych obiektów – zarówno za stan instalacji wody zimnej, jak i ciepłej wewnątrz obiektu – wyjaśnia Martyna Bańcerek z MPWiK Wrocław. 

Woda we Wrocławiu badana jest średnio co 5 minut

Laboratorium MPWiK kontroluje wodę na każdym etapie produkcji, zarówno na etapie ujmowania, uzdatniania jak i dystrybucji na terenie miasta. Takie badania wykonywane są średnio co 5 min. W trakcie roku pobieranych jest 10 tysięcy prób i wykonywanych 100 tysięcy analiz. Niezależnie od rygorystycznych kontroli wewnętrznych wodociągów – woda jako produkt spożywczy jest badana również przez Sanepid, czyli niezależny organ kontrolny.

– Pomimo, że jako wodociągi nie mamy obowiązku badania produkowanej przez nas wody pod kątem występowania legionelli, we Wrocławiu zleciliśmy takie badanie. Było przeprowadzone w lipcu w Zakładzie Produkcji Wody „Mokry Dwór”. Jego wynik jest negatywny – nie stwierdzono obecności legionelli – mówi Martyna Bańcerek.

Profilaktycznie zwiększone zostały dawki dezynfekatorów

Pozostają one na poziomie zgodnym z rządowymi wytycznymi, czyli Rozporządzeniem Ministra w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

– Chlor, którego zapach czasem możemy wyczuć w wodzie, zabezpiecza wodę przed jej wtórnym skażeniem w sieci wodociągowej. W ten sposób nie dopuszczamy do rozwoju mikroorganizmów, wirusów i bakterii. Dawka chloru jest w pełni bezpieczna dla człowieka – dodaje Martyna Bańcerek.

Legionellą nie można się zarazić przez spożycie wody

Do zakażeń dochodzi wyłącznie drogą wziewną przez aerozole, czyli np. mgiełkę pary, którą możemy zaobserwować w trakcie gorącego prysznica. Najlepsze warunki do rozwoju bakterii legionelli, to woda o temperaturze wynoszącej około 38 stopni Celsjusza. Bakteria ginie w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.

Jak wskazuje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2020/2184: „Jest ona [legionella] przenoszona poprzez systemy dystrybucji ciepłej wody, drogą inhalacyjną, na przykład podczas korzystania z prysznica. Ma to więc wyraźny związek z wewnętrznymi systemami wodociągowymi.”

MPWiK Wrocław informuje, że z danych Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (instytucji zrzeszającej branżę wod-kan w Polsce) wynika, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat jej funkcjonowania, w wodzie zimnej dostarczanej przez wodociągi nie została wykryta bakteria legionelli.

Nowe ustalenia inspektoratu sanitarnego w Rzeszowie

W czwartek 31 sierpnia odbyła się konferencja prasowa wojewódzkiego inspektoratu sanitarnego w Rzeszowie. To w tym mieście choroba zebrała największe żniwo. 

– Epidemia jest na etapie wygaszania – poinformował Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor. 

Przedstawił także wyniki badań sanepidu. 

– Mamy 10 próbek wody zimnej i dziewięć próbek wody ciepłej. (...) Potwierdziliśmy bakterie na poziomie wysokim tylko w wodzie ciepłej – przekazał.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl