wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poznaj laureatów konkursu „Wrocławska Magnolia”. Opisali jak poprawić jakość życia we Wrocławiu

W Ogrodzie Botanicznym wręczono nagrody za najlepsze prace magisterskie, których tematyka dotyczyła poprawy szeroko rozumianej jakości życia wrocławian. Konkurs „Wrocławska Magnolia” jest przeznaczony dla absolwentów wrocławskich szkół wyższych.

Reklama

„Wrocławska Magnolia” - pomysł na poprawę jakości życia w mieście

Do konkursu zgłosili się studenci, którzy napisali w tym roku swoją pracę magisterską związaną z tematem poprawy jakości życia wrocławian. W tym roku jury oceniło 24 rozprawy z dziewięciu uczelni: Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Wojsk Lądowych, Akademii Wychowania Fizycznego, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego oraz Wyższej Szkoły Bankowej.

Zawsze spoglądamy na prace z punktu widzenia tego, jakie znaczenie dla Wrocławia mogą mieć, jeśli znajdą odpowiednie instytucje, które się nimi zainteresują. Przyglądamy się i zabiegamy o to, aby miały zastosowanie i ciąg dalszy.
Tomasz Janoś, dr Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi

Organizatorem konkursu jest Wrocławskie Centrum Akademickie, miejska instytucja koordynująca działania między uczelniami, naukowcami, biznesem i samorządem Wrocławia.

Ostatecznie wytypowano pięcioro laureatów. Pula nagród wyniosła 40 tys. zł.

Laureaci:

  • Pierwsze miejsce, 10 tys. złotych: Dorota Szypulska, Politechnika Wrocławska - „Analiza zagospodarowania piany z komór osadu czynnego w procesie fermentacji metanowej we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków”
  • Drugie miejsce, 8 tys. złotych: Katarzyna Pilna, Akademia Sztuk Pięknych - „Obiekty wspomagające funkcjonowanie dzieci z zaburzeniami w spektrum autyzmu”
  • Trzecie miejsce, 7 tys. złotych: Michalina Dorochowicz, Akademia Sztuk Pięknych - „Projekt mebla wspomagającego dla osób starszych. Pomocnik wstawania oraz siadania z funkcją podnóżka” oraz Patrycja Szczepańska, Uniwersytet Medyczny - „Ocena przydatności HAI-1, STMN-1 i TN-C w diagnostyce raka pęcherza moczowego”
  • Wyróżnienie, 4 tys. złotych: Wojciech Jarosz, Dolnośląska Szkoła Wyższa - „Grafika 3D w edukacji dzieci i młodzieży”
  • Wyróżnienie, 4 tys. złotych: Marta Kirpa, Dolnośląska Szkoła Wyższa - „Dziecko z cukrzycą w grupie przedszkolnej. Studium przypadku”

Pierwsze miejsce - temat pracy

Pierwsze miejsce w konkursie „Wrocławska Magnolia” przyznano studentce Politechniki Wrocławskiej - Dorocie Szypulskiej za pracę pt. „Analiza zagospodarowania piany z komór osadu czynnego w procesie fermentacji metanowej we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków”.

Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska w swojej pracy pisze o ważnym aspekcie większych miast, jakim jest oczyszczanie ścieków. Powstaje w nich sezonowo warstwa kożucha, który jest uciążliwy pod względem przykrego zapachu dla mieszkających blisko ludzi, ale też dla samego procesu oczyszczania ścieków.

Dorota Szypulska: - Nie możemy go aktualnie odbierać i fermentować razem z osadami, ze względu na to, że jest zbyt duże ryzyko tego, że on się wypieni i w reaktorach fermentacyjnych „wyjdzie górą”. Stwarza wiele problemów technologicznych i jest zagrożeniem dla pracowników, ponieważ jest to biomasa, która nie bierze czynnego udziału w procesie oczyszczania ścieków. Te zanieczyszczenia są wynoszone na powierzchnię.

Ideą pracy jest wykorzystanie kwasu azotowego III do dezintegracji kożucha i przetwarzania w procesie fermentacji metanowej razem z osadami. W efekcie uzyskujemy zwiększoną produkcję metanu, więc rozwiązanie jest korzystne ekonomicznie. Udało nam się też sprawdzić, że ryzyko wypieniania jest niższe po zastosowaniu kwasu azotowego III niż w sytuacji, kiedy nie był on używany. Dzięki temu mamy pewne zabezpieczenie i może przynieść korzyści zarówno dla samego procesu oczyszczania ścieków, jak i dla wszystkich mieszkańców.
Dorota Szypulska, laureatka konkursu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama