Wybory prezydenckie zaplanowano na niedzielę, 18 maja. Spośród trzynastu kandydatów Polacy wybiorą głowę państwa. Zwycięży osoba, która w pierwszej turze uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
Jeśli nikomu to się nie uda, rozstrzygająca będzie druga tura wyborów (niedziela, 1 czerwca), w której Polacy będą wybierali spomiędzy dwóch kandydatów z największym poparciem w I turze.
Kto może głosować we Wrocławiu?
W wyborach prezydenckich we Wrocławiu głosować może każdy polski obywatel, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
- stale zamieszkuje i jest ujęty w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców na obszarze Wrocławia,
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu (art. 10 § 1 pkt 3 i 4 oraz § 2 Kodeksu wyborczego).
Ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców
Ujęcie w stałym obwodzie głosowania (czyli obwodzie, gdzie planuje się głosować) obywatela polskiego następuje:
- z urzędu – w przypadku osób zameldowanych na obszarze gminy na pobyt stały;
- na wniosek wyborcy złożony w Urzędzie Miejskim Wrocławia w przypadku osób:
- stale zamieszkujących na terenie Wrocławia bez zameldowania na pobyt stały,
- stale zamieszkujących na terenie Wrocławia pod innym adresem aniżeli adres ich zameldowania na pobyt stały,
- nigdzie niezamieszkujących przebywających stale na obszarze Wrocławia,
- czasowo zamieszkujących poza miejscem zameldowania na pobyt stały. Wniosek o dopisanie do listy wyborców należy złożyć do 15 maja 2025 r.
Wniosek może być złożony na piśmie w postaci:
- papierowej z własnoręcznym podpisem;
- elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi na stronie gov.pl.
Formularz wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania znajdziesz na stronie internetowej Miejskiego Biura Wyborczego we Wrocławiu.
Wnioski w postaci papierowej można składać w Wydziale Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4, pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45.
Głosowania na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania
Osoba, która w dniu wyborów prezydenckich będzie poza miejscem stałego zameldowania, a będzie chciała głosować we Wrocławiu, może to zrobić na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy w terminie do dnia 15 maja 2025 r.
Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów).
Jeśli o takich dokument wystąpi wrocławianin, to zostanie z urzędu wykreślony ze spisu wyborców we Wrocławiu.
Formularz wniosku o wydanie zaświadczenia znajduje się na stronie Miejskiego Biura Wyborczego.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania, ponieważ nie wydaje się ich duplikatów, niemożliwe będzie głosowania także w miejscu stałego zamieszkania.
Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej, areszcie lub zakładzie karnym
Wyborcy, którzy w dniu wyborów będą przebywać w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych na terenie województwa, na obszarze którego znajduje się gmina, w której ujęci są w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach.
Wyborcy wpisani do spisu wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.
Gdzie głosują żołnierze, strażacy i funkcjonariusze służb?
Żołnierze pełniący zasadniczą służbę wojskową albo odbywający ćwiczenia wojskowe, a także funkcjonariusze służb ratowniczych (i innych, np. Straży Granicznej, Służby Więziennej) odbywający służbę poza miejscem zameldowania, także powinni złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w wybranym przez siebie obwodzie głosowania (pod warunkiem, że są ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców na terenie województwa dolnośląskiego).
Mają na to czas do 15 maja 2025 r. Formularz wniosku znajduje się na stronie internetowej Miejskiego Biura Wyborczego.
Wniosek o zmianę miejsca głosowania może zostać złożony na piśmie w postaci:
- papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem do Urzędu Miejskiego Wrocławia Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4, pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45;
- elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi na stronie gov.pl.
W dniu wyborów obwodowe komisje wyborcze dopisują do spisu wyborców jedynie tych wyborców, którzy:
- przedstawiają zaświadczenie o prawie do głosowania;
- zostali pominięci w spisie, jeżeli Urząd Miejski Wrocławia potwierdzi, że pominiecie w spisie jest wynikiem omyłki;
- zostali skreśleni ze spisu dla danego obwodu głosowania w związku z wpisaniem do spisu wyborców w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, jeżeli udokumentują, że opuścili tę placówkę przed dniem wyborów;
- chcą głosować w obwodzie utworzonym w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, a przybyli do tej jednostki przed dniem wyborów.
Sprawdź, czy jesteś w spisie wyborców
Do 13 maja 2025 r. każdy wyborca może sprawdzić w Urzędzie Miejskim Wrocławia, czy został w spisie wyborców uwzględniony.
Udostępnienie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek wyborcy zawierający dane osobowe umożliwiające odnalezienie wyborcy w spisie tj. imię (imiona), nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania.Udostępnienie spisu wyborców wymaga osobistego stawienia się wyborcy w Urzędzie. Wnioski o udostępnienie spisu wyborców można składać w Wydziale Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczącym się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45 oraz Centrach Obsługi Mieszkańca:
- COM I przy ul. G. Zapolskiej 4 w godzinach 8.00 do 15.15,
- COM II przy pl. Nowy Targ 1-8 w godzinach 8.00 do 15.15,
- COM IV przy al. M. Kromera 44 w godzinach 8.00 do 15.15,
- COM VI przy ul. Legnickiej 58 w CH MAGNOLIA PARK od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 do 18.00, w soboty w godzinach 9.00 do 16.00.
Telefoniczna linia informacyjna dla wyborców
W dniu 18 maja 2025 r. w godz. 7.00-21.00 informacje na temat wymogów formalnych głosowania (np. zameldowania, dopisywania do spisów osób uprawnionych) oraz o granicach i siedzibach obwodów głosowania będę udzielane przez pracowników Działów Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego Wrocławia. Telefony zostaną podane w przeddzień głosowania.
Źródło: materiały organizatorów