wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kontrowersje wokół worków

Właściciele domków jednorodzinnych kłopotów z workami na odpady raczej nie mają. Mieszkańcy osiedli mieszkaniowych, choć zadeklarowali chęć segregacji odpadów, worków nie mają. Nie otrzymali ich np. mieszkańcy Nowego Dworu. Kłopoty z workami mają właściciele ogródków, którzy czekają na worki do odpadów zielonych.

 

Anna Bytońska, rzecznik spółki Ekosystem: - Zgodnie z regulaminem do zbierania odpadów stosuje się przede wszystkim trwałe pojemniki, a nie worki. Worki są dopuszczone do użycia w zastępstwie pojemników w wybranych przypadkach – na przykład w zabudowie jednorodzinnej, gdzie mieszkańcom trudno byłoby ustawić wiele pojemników na różnego rodzaju śmieci. W zabudowie wielorodzinnej to zarządca terenu organizuje system odbioru odpadów w porozumieniu z Ekosystemem i firmami wykonawczymi; dotyczy to również odbioru odpadów zielonych.

 

W lokalnej prasie pojawiły się informacje, że spółka Ekosystem, która odpowiada za gospodarkę odpadami we Wrocławiu, mogłaby na firmy zbierające śmieci, a które nie dostarczyły worków, nałożyć wielomilionowe kary finansowe – a tego nie robi i miasto traci miliony złotych.

 

- Ekosystem może naliczyć karę za potwierdzony przypadek niewywiązania się z obowiązku przez firmę odbierającą odpady. To może być na przykład niedostarczenie pojemnika, nieodpowiednie oznakowanie czy nieodebranie śmieci. I takie kary są naliczane. W lipcu było to około 350 tys. zł. Nie można jednak naliczyć kar za coś, czego firma nie ma obowiązku robić, a nie ma przepisów ani zapisów w umowie nakazujących dostarczenie worków do każdego mieszkania czy pod każdy punkt adresowy.

 

To kto może dostać worek?

- O tym, komu dostarczane są pojemniki lub worki, mówi Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W przypadku zabudowy wielolokalowej obowiązki właściciela obciążają zarządcę, dlatego to zarządca  - w porozumieniu ze spółką Ekosystem i wykonawcą - decyduje o rodzaju i miejscu usytuowania pojemników lub worków na odpady. Dodatkowo o rodzaju pojemników mówi Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia. Wskazuje on kolory i rodzaje pojemników i worków, jakie są przeznaczone na poszczególne rodzaje odpadów. Np. na odpady zmieszane przeznaczone są pojemniki w kolorze czarnym (i z czarnym oznakowaniem), na szkło bezbarwne pojemniki białe, na papier i makulaturę worki i pojemniki niebieskie itp. Regulamin też mówi, z jaką częstotliwością powinny być odbierane od mieszkańców różne rodzaje śmieci. Same worki mogą być stosowane tylko w przypadku niektórych odpadów zbieranych selektywnie - tworzywa sztuczne, makulatura, odpady zielone i we Wrocławiu są stosowane, a firmy mają to wpisane w umowach. Dotyczy to zabudowy jednorodzinnej, a w wielorodzinnej tam, gdzie nie ma możliwości postawienia wystarczającej liczby pojemników na odpady.

 

Kto konkretnie powinien otrzymywać worki na odpady zielone?

- Prawo mówi, że śmieci, a więc także odpady zielone, zbierane są do pojemników, a w wyjątkowych przypadkach do worków. Przy czym odpady zmieszane zawsze do worków, odpady posegregowane do pojemników lub worków (w przypadku zabudowy jednorodzinnej lub w wyjątkowych przypadkach wielorodzinnej), natomiast odpady zielone do worków mogą być zbierane w zabudowie jednorodzinnej.

 

A co z ogródkami działkowymi?

- Ogródki to zróżnicowany temat, bo i różne są rodzaje ogródków. Np. w zarządzanych przez ROD są kontenery, a działkowicze do nich wyrzucają odpady. W przypadku kompleksów ogródków, czy ogródków przydomowych kwestia dostarczenia pojemników lub worków jest zwykle rozwiązywana indywidualnie w porozumieniu z właścicielem lub zarządcą terenu. Zdarza się, że jedni zarządcy, właściciele nieruchomości decydują się na worki, a inni na większe lub mniejsze pojemniki, w zależności od ilości wytwarzanych odpadów zielonych, czy dostępności miejsca na ich postawienie.

 

rozmawiał J.Ratajczak

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl