wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Konferencja na temat samotności społecznej. Miasto to troskliwa wspólnota
Kliknij, aby powiększyć
Konferencja „Społeczne konteksty samotności i osamotnienia” www.wroclaw.pl/ Tomasz Hołod
Konferencja „Społeczne konteksty samotności i osamotnienia”

Seria wykładów, dyskusji panelowych i wywiadów wypełniły program konferencji „Społeczne konteksty samotności i osamotnienia”, którą w czwartek zorganizowano w V LO we Wrocławiu. Spotkanie to kolejne z wydarzeń w ramach Roku Dobrych Relacji – Przeciw samotności.

Reklama

Do udziału w całodniowej konferencji zaproszono naukowców, specjalistów z zakresu psychologii, spraw społecznych, ale także członków młodzieżowych struktury działających na rzecz wrocławian.

Miasto to wspólnota, w której powinniśmy się wzajemnie o siebie troszczyć, dbać o siebie
Jacek Sutryk

Prezydent miasta zwrócił uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę i przyjazd do Wrocławia kilkuset tysięcy uchodźców wojennych nadała miejskiej inicjatywie „Rok Dobrych Relacji – Przeciw samotności”, dodatkowego wymiaru.

- Inicjując wydarzenia Roku Dobrych Relacji mieliśmy w tyle głowy samotność wywołaną pandemią – mówiła Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. – Teraz optyka nam się zmieniła i zaczęliśmy myśleć o uchodźcach. Zaczęliśmy być blisko siebie, żeby pomóc potrzebujących wsparcia.

Samotność źródłem dolegliwości fizycznych

Cykl wykładów otworzył wielowątkowy blok wystąpień naukowców.

Jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, między innymi nadciśnienia, zaburzenia snu, wzrostu kortyzolu odpowiadającego za stres, obniżenia odporności
prof. Joanna Rymaszewska szefowa Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Prof. Dariusz Galasiński, psycholog, lingwista, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskie wykazywał, że samotność to także wynik nierówności społecznych, wynikających z nierozwiniętej infrastruktury. W Polsce 10 proc. nie ma dostępu do internetu, dlatego milion dzieci nie brało udziału w lekcjach w okresie lockdownu. Naukowiec mówił także o wyzwaniach związanych z infrastrukturą miejską, ubóstwem, ograniczeniami w możliwości poruszania się.

Samotność to efekt tego, że musimy zostać w domu
prof. Dariusz Galasiński z Uniwersytetu Wrocławskiego

Wskazał także metody zaradzenia temu zjawisku. To inicjatywy prospołeczne: wydarzenia socjalizujące ludzi z jednego środowiska, rozbudowa relacji międzysąsiedzkich.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl