wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla seniorów
  4. Powtórzą Dni Gerontologii

Interdyscyplinarny, naukowy i ogólnopolski charakter miała konferencja, która w poniedziałek 21 września zainaugurowała pierwszą w Polsce edycję „Dni Gerontologii”. Głównym jej celem była prezentacja dobrych praktyk pracy z seniorami. Za rok to wydarzenie powróci.  

Reklama

Konferencję podzielono na część wykładową oraz wizyty studyjne w dwunastu organizacjach senioralnych Wrocławia. W czasie dyskusji i wykładów pojawiła się zarówno problematyka gerontologiczna, widziana z perspektywy badań naukowych, jak i z obszaru dobrych praktyk gerontologicznych. Dni Gerontologii zorganizowała Federacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku we Wrocławiu oraz Wrocławskie Centrum Seniora.

Wśród zaproszonych był Adam Grehl – Wiceprezydent Wrocławia, Sławomir Piechota  – Poseł na Sejm RP i Joanna Bronowicka – Wicewojewoda Dolnośląski. Oficjalnego otwarcia konferencji i powitania gości dokonali: dr Aleksander Kobylarek – kierownik UTW-UWr, Prezes Rady Federacji UTW  oraz Robert Pawliszko – kierownik Wrocławskiego Centrum  Seniora.

Naukowcy, lekarze i specjaliści w skurs seniorom

Referat wprowadzający wygłosił prof. Shlomo Noy – geriatra, światowy lider w zakresie rehabilitacji geriatrycznej i zarządzania opieką zdrowotną, współzałożyciel sieci centrów opieki dla seniorów MD Nursing, a także kompleksowego Centrum dla seniorów Angel Care, które powstaje we Wrocławiu przy ulicy Dyrekcyjnej. Profesor przedstawił kierunki  poszukiwania optymalnego modelu opieki nad ludźmi starszymi. 

W panelu naukowym swe prezentacje, głównie wyniki badań i wnioski z nich płynące, przedstawili: prof. dr hab. Adam Zych (gerontolog społeczny, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu) – z błyskotliwą, pełną humoru prelekcją o starzeniu się z wdziękiem skonfrontowanym z realiami życia; dr hab. Anna Skrzek (z AWF we Wrocławiu, przewodnicząca Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego) – prezentująca naukowe podejście do wielu mitów na temat starzenia biologicznego, dr hab. Henryk Szeloch (Dyrektor UTW im. Jana Pawła II w PWT we Wrocławiu) –  o potrzebach duchowych osób starszych na przykładzie słuchaczy UTW w Papieskim Wydziale Teologicznym, dr Stanisława Górecka (kierownik Pracowni Demografii i Statystyki w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr) – z aktualnymi  i prognostycznymi danymi o uwarunkowaniach i konsekwencjach demograficznych, dr Łukasz Jurek (specjalista polityki społecznej w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu) – o sytuacji zawodowej opiekujących się starszymi członkami rodziny.

Dobre praktyki gerontologiczne zaprezentowało wielu prelegentow, m.in.:  dr Aleksander Kobylarek –  o tradycjach UTW sprzyjających integracji seniorów; dr Walentyna Wnuk (gerontolog społeczny, Doradca UM Wrocławia ds. Seniorów) – o twórczej i rozwijającej mocy „Szkoły Liderów” środowisk senioralnych, prowadzonej przez nią we Wrocławskim Centrum Seniora; Robert Pawliszko – o aktualnym stanie aktywności społecznej seniorów we Wrocławiu; dr Marta Koszczyc  (specjalista nauk o kulturze fizycznej na AWF we Wrocławiu, kierownik UTW-AWF, wiceprezes Rady Federacji UTW) –  o kształceniu kadr na potrzeby edukacji fizycznej seniorów. I wielu innych.

Powtórzą Dni Gerontologii

Pod koniec konferencji uczestnicy wymieniali poglądy i doświadczenia, ale i przedstawiali własne dobre praktyki senioralne. Okazało się, że wielowymiarowe problemy osób starszych świadczą o tym, iż niezmiernie istotna jest dalsza praca nad podnoszeniem jakości starzenia się człowieka i sposobów tworzenia współczesnej polityki senioralnej w różnych środowiskach społecznych. Działania te są obiektem zainteresowania komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji, które postanowiły uczynić wrocławskie „Dni Gerontologii” corocznym cyklicznym wydarzeniem. Z pewnością będzie to sprzyjało dalszej integracji środowisk senioralnych oraz świadomości wartości i potencjału grupy, integracji międzypokoleniowej, a także włączeniu studentów i innych grup społecznych do szerszego zainteresowania się problematyką starzejącego się społeczeństwa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Wrocławia oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl