Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
17 listopada w drezdeńskim Muzeum Kraszewskiego ruszyła czasowa wystawa specjalna "Dresden-Wrocław-Drezno-Breslau. Cztery imiona. Dwa miasta. 65 lat partnerstwa". Dokumentuje ona zawarte w 1959 roku partnerstwo obu miast.
Krasnal Literat zamieszkał w Dreźnie
W ramach obchodów 65-lecia, Dreznu został podarowany krasnal Literat. Prezent powędrował do ogrodu literackiego przy Muzeum Kraszewskiego. Swoją siedzibę ma ono w domu, w którym pisarz mieszkał podczas pobytu w Saksonii. Stanowi ono także dom pamięci polskiego twórcy.
- Drezno jako nasze miasto partnerskie ma też w sobie relikty polskie. Jest to więc dla nas naturalne miejsce, gdzie chcemy budować relacje i tworzyć wspólne projekty - mówi Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta, Urząd Miejski Wrocławia.
65 lat partnerstwa
Partnerstwo Wrocławia z Dreznem jest jednym z najdłużej trwających w powojennej historii miasta. Na początku zawarte przez władze komunistyczne, służyło głównie wymianie deficytowych towarów i dóbr. Po ustaniu komunizmu w Polsce, sojusz odnowił Bogdan Zdrojewski. Ówczesny prezydent Wrocławia wypowiedział się także o samym Muzeum Kraszewskiego.
To muzeum jest przepiękne, choć nieduże. Jest niezwykle ważne, bo symboliczne, ma niepowtarzalny charakter i działa nieprzerwanie od 1960 roku.Bogdan Zdrojewski, prezydent Wrocławia w latach 1990-2001
Na wystawie zobaczymy głównie zdjęcia dokumentujące wieloletnie partnerstwo miast. Choć zawarte zostało w latach 50., jego wagę poczuliśmy najbardziej w 1997 roku, kiedy to Drezno wspomogło Wrocław po powodzi 1000-lecia.
Literat nie jest jedyny
Dodajmy, że Literat nie jest pierwszym krasnalem w Dreźnie. Zamieszkał obok Życzliwka, podarowanego niemieckiemu miastu wcześniej. - Krasnale są naszymi "ambasadorami" w miastach partnerskich. Dlatego zobaczymy je także np. we Lwowie czy Waszyngtonie - dodaje Radosław Michalski.