wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kochankowie - najbardziej tajemnicza z wrocławskich fontann
Kliknij, aby powiększyć
fontanna "Kochankowie" przy ulicy Okólnej we Wrocławiu Maciej Wołodko
fontanna "Kochankowie" przy ulicy Okólnej we Wrocławiu

Nikt nie wie, kto ją zaprojektował. Pojawiła się na Rakowcu pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Nietypową fontannę szybko ochrzczono „Kochankami”. Nic dziwnego. On - w pozycji jakby wynurzał się z wody. Spogląda czule na siedzącą powyżej kobietę. Ona – z pochyloną głową i nieodgadnionym wyrazem twarzy. Czy widać w nim wzruszenie? A może cień uśmiechu…

Reklama

Ale forma to niejedyna zagadka fontanny. Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN przy ulicy Okólnej podobno zawdzięcza ją swojemu twórcy, profesorowi Włodzimierzowi Trzebiatowskiemu. Według jednej z hipotez rzeźba stojąca pośrodku fontanny miała pochodzić z jego własnej kolekcji. Według innej – „Kochankowie” mieli zostać zamówieni w latach 60. lub 70. dla Instytutu i czekać przez lata na miejsce specjalnie dla siebie.

Kto ich zaprojektował? Kto i gdzie wykonał rzeźbę? Nie wiadomo. Profesor już tego nam nie opowie. Zmarł 1982 roku. W wykazie zabytków Wrocławia trafić można jedynie na lakoniczną informację, że rzeźba powstała w roku 1970.

W czeluściach internetu znalazłem wzmiankę, że woda z fontanny wykorzystywana była w procesie skraplania azotu w Instytucie. Czy rzeczywiście? Zapytałem czy to możliwe Ewelinę Russjan z firmy Creoproject. Architekci z Creoproject opracowali niedawno projekt remontu „Kochanków”. Natrafili na zwykłą instalację filtrowania wody. Ta opowieść może być zatem miejską legendą.

Sam remont fontanny to jeszcze nadal otwarta sprawa. Instytut szuka zewnętrznego finansowania na ten cel. Projekt przewiduje konserwację rzeźby. Ta wykonana została ze sztucznego kamienia i osadzona w betonowej niecce, pokrytej płytkami. Nieckę fontanny – która przecieka, trzeba będzie zbudować od nowa. Na nowej przywrócona ma też zostać pokrywająca ją obecnie mozaika.

A może Wy znacie historię „Kochanków” z Rakowca?

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl