wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie
  4. Klimatyzacja: niesie ulgę, ale tylko jeśli używamy jej w odpowiedni sposób! (ROZMOWA)
Kliknij, aby powiększyć
Fotografia po lewej - chory mężczyzna trzyma szklankę, po prawej - rodzina siedzi pod klimatyzatorem AdobeStock
Fotografia po lewej - chory mężczyzna trzyma szklankę, po prawej - rodzina siedzi pod klimatyzatorem

Właściwie użytkowana zapewnia kojący chłód i ułatwia przeżycie upałów. Ale beztroskie korzystanie z niej może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. O blaskach i cieniach używania klimatyzacji opowiada Anna Krzyszowska-Kamińska, wrocławska lekarka rodzinna. Rozmawia Maciej Sas

Reklama

Klimatyzacja wydaje się nam idealnym rozwiązaniem na upał, ale – jak się często okazuje – przysparza więcej kłopotów niż korzyści. Z czego to wynika i jakie są kłopoty zdrowotne wynikające z nieodpowiedniego użycia klimatyzacji?   

Niewłaściwe, czyli na przykład zbyt zimne powietrze, nawiew nastawiony bezpośrednio na nas może wywoływać objawy przeziębienia: ból gardła, chrypkę, kaszel, zatkanie nosa, zapalenie zatok, oraz bóle mięśni i stawów. Są to też bardzo częste bóle łokcia lewego u kierowców samochodów lub bóle karku i pleców u pracowników biurowych czy sprzedawców, gdy wieje im zimno. Nieprawidłowe używanie klimatyzacji polega również na zaniedbywaniu czyszczenia tego systemu – w urządzeniu i przewodach rozwijają się grzyby i groźne bakterie np. Legionella (o której od kilku dni jest tak głośno). To może zarówno nasilać objawy alergii czy wywoływać napady duszności u astmatyków, jak i poważne choroby – takie, jak zapalenie płuc.

Jak jej nie używać, by sobie nie szkodzić?

Bardzo ważne jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Co to znaczy? Powinna być nie mniejsza niż 21 stopni latem i nie niższa niż  5-6 stopni poniżej tego, co panuje na dworze.  Nawiew w samochodzie powinien być ustawiony po szybach i suficie, a w domu – po ścianach (nigdy bezpośrednio na nas!).

Jakie są zasady bezpiecznego użycia?  

Podstawową zasadą jest prawidłowe czyszczenie i odgrzybianie. Większość obecnych klimatyzatorów ma funkcje osuszania przed wyłączeniem  i trzeba o niej pamiętać. W aucie też około pięciu minut przed końcem podróży wyłączamy chłodzenie, a pozostawiamy wiatrak, żeby wszystko w przewodach wentylacyjnych wyschło.

Kto powinien używać klimatyzacji, a kto – raczej nie? 

Zasada jest taka jak w wielu innych przypadkach, a więc młodzi, zdrowi ludzie mogą jej używać swobodnie. Natomiast niemowlęta, małe dzieci i seniorzy – zdecydowanie ostrożniej, bowiem ich śluzówki, skóra, mięśnie i stawy są dużo mniej odporne zarówno na duże różnice temperatur, jak i na nawiew zimnego powietrza.  Osoby mające uczulenie na grzyby (zwłaszcza pleśnie) i roztocza powinny z jeszcze większą czujnością niż pozostali podchodzić do prawidłowej higieny zarówno urządzeń klimatyzacyjnych, jak i przewodów doprowadzających chłodne powietrze.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl