wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kamienie pamięci na pl. Solnym: Ku pamięci rodziny Herz
Kliknij, aby powiększyć
Uroczystość wmurowania kamieni pamięci - na zdjęciu robotnik montuje kamienie na pl. Solnym fot. Oleksandr Poliakovsky
Uroczystość wmurowania kamieni pamięci - na zdjęciu robotnik montuje kamienie na pl. Solnym

Kolejne kamienie pamięci we Wrocławiu. Mosiężne kostki wmurowano w bruk przed kamienicą Oppenheimów na placu Solnym. To wspomnienie rodziny Herzów, która wiele lat temu w budynku na Solnym prowadziła modny sklep obuwniczy.

Reklama

Stolpersteine, zwane w Polsce "kamieniami pamięci", to projekt mający na celu upamiętnienie ofiar Holokaustu: Żydów, przedstawicieli mniejszości romskiej, osoby homoseksualne.

Kamienie pamięci mają formę mosiężnych kostek, które są montowane w chodniku w miejscach związanych z osobami, których dotyczą. Każdy zawiera wygrawerowane imię, nazwisko, daty urodzin i śmierci lub emigracji. Inicjatorem jest niemiecki artysta Gunter Demnig. Dotąd powstało około 100 tys. kamieni pamięci w dwudziestu krajach, np. we Wrocławiu około 20.

Ludwig: twórca światowej marki

Przed kamienicą OP ENHEIM na placu Solnym wmurowano w poniedziałek cztery kamienie pamięci. Są poświęcone przedstawicielom rodziny Herz.

Ludwig Herz – nestor rodu, od 1894 r. prowadził w budynku sklep obuwniczy. Jego produkty miały renomę wśród breslauerów oraz w świecie. Ludwig opracował system sprzedaży wysyłkowej – ponad sto lat temu to była nowość. Przez pewien czas Herzowie zajmowali mieszkanie nad sklepem. Z czasem przenieśli się do znacznie wygodniejszego mieszkania w okolicy dzisiejszego placu Powstańców Śląskich.

Ludwig zmarł w latach 20. XX wieku. Firmę pozostawił Oldze (swoje drugiej żonie) i synom. Obuwnicza marka Herz rozwijała się do momentu dojścia nazistów do władzy. Kolejne represje dotyczące społeczności żydowskiej (ich wyrazem były tragiczne wydarzenia nazwane Nocą Kryształową) zmusiły Waltera (syna Ludwiga) do emigracji. Wraz żoną Hildą i córką Steffi wyjechali najpierw do Chile, a potem przenieśli się do Argentyny. W Breslau pozostała Olga Herz, która została zamordowana w 1942 r. w obozie Terezin Stadt.

Hołd budowniczym Wrocławia

Potomkowie Herzów żyją dzisiaj w Izraelu. Inicjatorami wmurowania kamieni pamięci są fundacja OP ENHEIM oraz fundacja Urban Memory.

Viola Wojnowski, fundatorka OP ENHEIM: - Od czasu swojego powstania OP ENHEIM dbamy o pielęgnowanie pamięci o osobach związanych z kamienicą Oppenheimów. Wmurowanie Stolpersteine stanowi kolejny, bardzo ważny etap misji Instytucji. Miałam okazję spotkać się ze Steffi Herz, która przekazała nam mnóstwo artefaktów dotyczących rodziny.

Upamiętniamy ludzi, którzy tworzyli to miasto, budowali jego świetność. Dzięki takim ludziom jak Ludwig Herz i jego krewni, Wrocław dzisiaj jest tak pięknym miastem.
Sebastian Lorenc, wiceprezydent Wrocławia

W uroczystości uczestniczył również Martin Kramer, konsul Niemiec we Wrocławiu. - Jesteśmy świadomi odpowiedzialności Niemiec. I kontynuujemy upamiętnianie ofiar Holokaustu – mówił dyplomata.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl