3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Wielki jubileusz! Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu ma już 75 lat [ZDJĘCIA]
Uroczystość 75-lecia powstania LO nr V / na zdjęciu: była dyrektor Barbara Josiak i aktualna Mariola Kuźmicka-Mazurek fot. Tomasz Hołod

Liceum Ogólnokształcące nr V przy ul. Jacka Kuronia we Wrocławiu świętowało dzisiaj (27 października) swoje 75-lecie. Uroczystość odbyła się na deskach Teatru Polskiego, gdzie nie brakowało występów uczniów, pięknych życzeń i wzruszających przemówień. Wręczono również medale dla zasłużonych nauczycieli. Zobaczcie zdjęcia!

"Piątka" świętuje swoje 75-lecie

V Liceum Ogólnokształcące przy ul. Jacka Kuronia ma już 75 lat. W piątek (27 października) odbyło się wielkie świętowanie.

Okazja do dzisiejszego spotkania jest wyjątkowa. 75-lecie to jubileusz świadczący o trwałości tradycji Piątki. Taka uroczystość daje nam wszystkim okazję, by zatrzymać się w codziennej pracy, spojrzeć w przeszłość i z wdzięcznością wspomnieć dotychczasowe dokonania, poczuć radość z tego, co udało się osiągnąć. To również okazja do spojrzenia w przyszłość. Na to czym Piątka jest dzisiaj i czym chcemy by była jutro.
Mariola Kuźmicka-Mazurek, dyrektor szkoły

– Kluczem do naszego sukcesu jest otwartość. Otwartość na mądrość płynącą z tradycji i możliwości, które oferuje nam nowoczesność. Sukces ten nie był by możliwy gdyby nie ludzie: ośmioro dyrektorów, zastępy znakomitych nauczycieli, mistrzów w swoim fachu. Ponad 10 tys. absolwentów i ponad tysiąc obecnych uczniów "Piątki" to osoby, które zbudowały renomę szkoły i będą tworzyły jej przyszłość – dodaje dyrektor.

"Piątka" jest różnorodna, wielokulturowa, otwarta i tolerancyjna – takimi słowami opisał ją prezydent miasta Jacek Sutryk, którego nie zabrakło podczas tej uroczystości.

To wyjątkowy adres na mapie Wrocławia. Nowoczesna szkoła, jedna myślę z najpiękniejszych w Polsce. Jednak najważniejsze jest to, co się znajduje w niej w środku - ci, którzy tę szkołę tworzą i tworzyli przez 75 lat, czyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie. Musimy przy okazji tego święta pamiętać, że mury "Piątki" opuściło tysiące absolwentów, którzy później w różnych wymiarach, zawodach budowali nasze piękne miasto i tak jest po dzień dzisiejszy.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości!

Międzynarodowa matura i innowacyjne programy

W szkole funkcjonują oddziały międzynarodowe – klasy z programem IB MYP (Program Middle Years Programme) oraz klasy DP (Diploma Programme), z programem matury międzynarodowej światowej organizacji International Baccalaureate Organization.

W Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023 prowadzonym przez miesięcznik Perspektywy, Liceum Ogólnokształcące nr V zajęło 5. miejsce w woj. dolnośląskim, a w klasyfikacji ogólnopolskiej uzyskało tytuł Złotej Szkoły (95. miejsce).

W szkole realizowane są innowacje pedagogiczne:

• „Ignorantia iuris nocet, czyli edukacja prawnicza dla licealisty” we współpracy z Wydziałem Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • „Geocollaboration” we współpracy z Wydziałem Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

W oddziałach ogólnych realizowane są również dodatkowe zajęcia edukacyjne: „Teksty i konteksty”, „Modelowanie w fizyce”, a przy szkole działa Stowarzyszenie „Klub Absolwenta V LO we Wrocławiu”, którego celem m.in. kultywowanie tradycji szkoły.

Wyróżnieni nauczyciele Piątki

Główną częścią uroczystości było wręczenie medali „Merito de Wratsilavia” zasłużonym pracownikom szkoły:

• Karol Staśkiewicz – „nauczyciel historia Piątki”, doskonały matematyk, absolwent LO nr V, wychowawca wielu absolwentów LO nr V, miłośnik muzyki klasycznej, znawca opery, organizator wielu wycieczek edukacyjnych.
  • Ryszard Pawlak – „nauczyciel z największą liczbą tematycznych krawatów”, wychowawca wielu absolwentów LO nr V i laureatów olimpiady geograficznej, „guru kształcenia międzynarodowego”. Autorytet dla uczniów i nauczycieli.
  • Andrzej Kurpik – „człowiek złota rączka”, potrafi naprawić wszystko, od 15 lat pracuje w LO nr V, jako konserwator, aktywnie pracował przy przeprowadzce szkoły. Zawsze pogodny i uśmiechnięty. Zaangażowany w pracę, którą wykonuje.

• Katarzyna Stec – „kobieta dla, której nie ma rzeczy niemożliwych”, od 17 lat pracuje w LO nr V, aktualnie na stanowisku kadrowej. Rzetelna i konkretna, perfekcjonistka we wszystkich obszarach. O szkole wie wszystko. Chętna do realizowania nowych wyzwań.
  • Barbara Josiak – wieloletni dyrektor LO nr V we Wrocławiu (1966-1994). Zbudowała renomę Piątki. Stworzyła podwaliny pod kształcenie międzynarodowe, naukę języków obcych. Wspaniała polonistka, wychowawczyni wielu laureatów olimpiady przedmiotowej. Doskonale łączyła funkcję dyrektora i polonisty. Jako nauczycielka języka polskiego potrafiła kształtować humanistyczne zainteresowania młodzieży.