4. 75-lecie Liceum Ogólnokształcącego nr VIII we Wrocławiu: O Ósemce dobrze się mówi (ZDJĘCIA)
Przedstawienie uczniów z okazji jubileuszu 75-lecia VIII LO we Wrocławiu www.wroclaw.pl / Tomasz Hołod
Przedstawienie uczniów z okazji jubileuszu 75-lecia VIII LO we Wrocławiu

Wrocławskie VIII Liceum Ogólnokształcące świętuje 75-lecie powstania. – We Wrocławiu o Ósemce dobrze się mówi - że to przyjemne miejsce do nauki, a nauczyciele dbają o rozwój uczniów – podkreślała Anna Niewińska, dyrektorka szkoły na Krzykach.

Jubileusz 75-lecia VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu. Uroczystą galę otworzył występ szkolnego zespołu Hades z dynamiczną piosenką „Ósemka”. – Ósemka to styl życia – śpiewała liderka formacji.

Za sukcesy odpowiadają ludzie

W jubileuszowym wystąpieniu dyrektor szkoły Anna Niewińska mówiła m.in. o wyzwaniach, jakie stanęły przed dyrekcją, nauczycielami i uczniami w ostatnich kilku latach. Wymieniła likwidację gimnazjów (VIII LO sąsiadowało z jednym z wrocławskich gimnazjów, a dzisiaj jest gospodarzem jego budynków), strajk nauczycieli, pandemię.

Powiększ obraz: Jubileusz 75-lecia VIII LO we Wrocławiu www.wroclaw.pl / Tomasz Hołod
Jubileusz 75-lecia VIII LO we Wrocławiu

Kilka lat temu byliśmy kameralną szkołą z 50 nauczycielami i pięcioma setkami uczniów. Dzisiaj grono pedagogiczne to 80 osób, a uczniów mamy ponad tysiąc. Podejmujemy nowe wyzwania i chcemy się chwalić sukcesami.
Anna Niewińska, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu

Podczas gali w Ósemce prezydent Wrocławia Jacek Sutryk nawiązał do wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych, w których przewagę zdobyły dotychczasowe partie opozycyjne. – Mam nadzieję, że po 15 października nie będzie już żadnych głupich, dewastujących edukację zmian. A jeśli już jakieś zmiany zostaną zaproponowane, to w porozumieniu ze środowiskiem, z nauczycielami – mówił prezydent Wrocławia.

Oto zasłużeni dla Ósemki i dla Wrocławia

Kulminacyjnym momentem spotkania było wręczenie medali „Merito de Wratsilavia” zasłużonym, wieloletnim pracownikom szkoły. Wyróżnienia odebrali:

• Mariola Rachel – specjalistka ds. kadr, związana z Ósemką od początku jej istnienia w obecnej lokalizacji czyli od 37 lat.
  • Joanna Lisowska – nauczycielka biologii. Obecnie najdłużej pracująca nauczycielka w VIII LO. Współtworzyła sekcję dwujęzyczną - biologia w języku francuskim w klasach dwujęzycznych;

• Juliusz Januszewski – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Od 32 lat uczy historii i wiedzy o społeczeństwie. Znany jako skuteczny i lubiany wychowawca, a także współtwórca statutu szkoły;
  • Izabella Kubicka – nauczycielka języka polskiego. Od przeszło 30 lat zaczepia uczniom miłość do literatury i szeroko rozumianej kultury;
  • Małgorzata Gaczyńska – kierownik gospodarczy Ósemki od prawie 20 lat.

Dokonania wrocławskiej Ósemki

W kronikach liceum przy ul. Zaporoskiej tylko w ostatnich latach wpisano serię sukcesów, m.in.:

• w 2023 r. LO nr VIII uzyskało tytuł „Złotej Szkoły 2023”, przyznanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.
  • szkoła prowadzi oddziały dwujęzyczne z językiem francuskim.
  • współpracuje z uczelniami wyższymi. W marcu 2023 r. LO nr VIII zawarło porozumienie z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, który objął patronatem klasę biologiczno-chemiczną.

• "Ósemka" jest stowarzyszona z UNESCO, co pozwala, aby uczniowie brali udział w wielu międzynarodowych projektach, np. dotyczących tolerancji czy praw człowieka.

Inwestycje i remonty w Ósemce

W latach 2019-2023 w placówce wykonano remonty (niektóre nadal trwają) i inwestycje o łącznej wartości 3,5 mln zł. Obejmują one:

• przebudowę i remont bloku sportowego;
  • opracowanie dokumentacji projektowej na wymianę instalacji c.o. termomodernizację elewacji i dachu, zagospodarowanie terenu;
  • remont i docieplenie dachów budynku placówki przy ulicy Jantarowej.