Mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej z Długosza 62, zarządzanej przez Spółkę Wrocławskie Mieszkania, są pierwszymi beneficjentami programu „Nasze podwórko”. Przejmą pod dzierżawę blisko 10 arów powierzchni za symboliczną złotówkę i otrzymają grant w wysokości 100 tys. złotych na aranżację wnętrza podwórzowego.
Jak zmieni się podwórko?
Już od ulicy widać, że mieszkańcy dbają o teren przyległy, przed budynkiem mają przedogródki, a na nich rabaty kwietne i niskie krzewy. Właściciele planują dzięki dodatkowym środkom zagospodarować przestrzeń na tyłach budynku w miejsca postojowe, szlaban, nową wiatę śmietnikową oraz ławki. Przewidziane są też nasadzenia.
Przy okazji chcielibyśmy przypomnieć wrocławianom o tym programie i zachęcić do przystąpienia. Tak naprawdę mieszkańcy wiedzą najlepiej, czego im potrzeba, jest to doskonała okazja, by zaaranżować najbliższą przestrzeń według swoich upodobańmówi Monika Tendaj-Bielawska, prezes Wrocławskich Mieszkań
Dofinansowanie można przeznaczyć na nasadzenia zieleni niskiej i średniej, doposażenie placów zabaw, placów gier czy boisk, organizację miejsca zbiórki odpadów, montaż elementów małej architektury czy miejsca postojowe.
Poznaj zasady u zarządców komunalnych
Nabór do programu trwa cały rok i nie ma limitu, co do liczby zgłoszeń. Wnioski w sprawie dzierżaw należy składać bezpośrednio do zarządców komunalnych. Niezbędnym warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest podjęcie stosownej uchwały przez wspólnoty lub spółdzielnie o dzierżawę całego wnętrza podwórzowego oraz przedstawienie projektu obejmującego dofinansowanie. Miasto nie wprowadza limitu realizowanych zadań.