Tengah urodził się 26 lutego 2009 roku w zoo w Rheine w Niemczech. Do Wrocławia przyjechał w maju 2010 roku. Tu spotkał samicę Nuri, jak przyznają opiekunowie, była to miłość od pierwszego wrażenia. Doczekali się córki o imieniu Surya. Narodziny Suryi 23 maja 2020 roku były wydarzeniem w ZOO Wrocław. To pierwszy od 20 lat kot tego gatunku urodzony we Wrocławiu i pierwszy od 8 lat w Polsce.
Surya była sensacją i jesteśmy dumni, że to u nas przyszła na świat. Kocica stała się ulubienicą odwiedzających wrocławskie zoo. W ubiegłym roku wyjechała do zoo w Cottbus, aby poznać partnera i brać udział w programie hodowli tygrysów sumatrzańskich.opowiada Paweł Sroka, Kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych.
Tygrysy lubią obserwować co się dzieje poza ich wybiegiem
Czternaste urodziny tygrysa świętowano przysmakami ukrytymi w kartonach i popisową zabawą, jak to na koty przystało. Ale jak zwierzęta żyją na codzień?
Tengah to śpioch! I wstaje zdecydowanie później niż jego partnerka. Wstaje dopiero, gdy wyczuje, że czas na pierwsze karmienie, a Nuri mlaska już wtedy ze smakiem. - W ten sposób też oceniamy codziennie przy porannym karmieniu, czy zwierzęta dobrze się czują. Jeśli chętnie podchodzą do krat wszystko u nich w porządku. - opowiada Paweł Sroka. - Ale na czas głównego karmienia w ciągu dnia rozdzielamy je, żeby nie było spiny. - dodaje.
Tygrysy większość dnia spędzają na zewnątrz, wychodzą na wybieg nawet jak jest zimno. Lubią spędzać tam czas i chętnie przechadzają się, gdy są wokół ludzie. W pobliżu szyby mają swoje legowisko widoczne dla zwiedzających, ale same również lubią obserwować. - Zwłaszcza Nuri lubi obserwować nosorożce znajdujące się na wybiegu z naprzeciwka. - przyznaje Paweł Sroka.
Podczas fety z okazji urodzin mieliśmy okazję zobaczyć zwierzęta z każdej strony. Pokazały pazurki i kły z powodu sprzeczki o ostatni kawał mięcha, ale też łagodność i zaciekawienie zwiedzającymi.
Krytyczna sytuacja tygrysa sumatrzańskiego
Zorganizowane we wrocławskim zoo urodziny tygrysa, to też okazja do przypomnienia o ich trudnej sytuacji w naturze. Hodowla tygrysów sumatrzańskich w ogrodach zoologicznych nie wystarcza by odmienić sytuację wciąż ubywającego gatunku.
- Jedną z przyczyn jest niski wskaźnik urodzeń, co wpływa na większe starzenie się populacji. Co jednak najbardziej istotne, środowisko naturalnego występowania tygrysów jest degradowane w tak znacznym stopniu, że zmiany te są nieodwracalne. - opisują sytuację pracownicy wrocławskiego zoo.
Tygrysy sumatrzańskie występują na kurczących się obszarach indonezyjskiej wyspy Sumatry. Wyrąb lasów pod uprawy palmy olejowej, zmusił tygrysy do wycofania się w górzyste tereny wyspy. Ale co gorsze, zwierzęta cierpią szczególnie z powodu kłusownictwa, w tym na potrzeby tak zwanej medycyny chińskiej, która to przypisuje rzekome “cudowne” właściwości medykamentom z części ciała tygrysów – na przykład kłów, pazurów czy prącia. Nielegalny handel częściami ciała tygrysów to problem na dużą skalę.
Możesz wesprzeć tygrysy w prosty sposób
- Bardzo duża pomoc finansowa przekazywana na ratowanie tygrysów pochodzi z rozliczeń podatkowych darczyńców. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku Fundacji ZOO Wrocław - DODO, gdyż ten pozornie drobny gest ma naprawdę duże znaczenie. Każda złotówka realnie pomaga tygrysom w naturze, za co ogromnie dziękujemy.mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji ZOO Wrocław - DODO
Inną formą wsparcia Fundacji DODO jest zakup droższego biletu wstępu do zoo i w ten sposób nadpłacona złotówka trafia do fundacji. Fundacji DODO przekazać też można darowiznę i wsparcie finansowe dokonują przelewu bankowego, wszelkie dane znajdują się na stronie fundacji.