wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jak się pracuje w LG pod Wrocławiem? Odwiedziliśmy fabrykę
Kliknij, aby powiększyć
Żartobliwa tabliczka z zakazem spania LG
Żartobliwa tabliczka z zakazem spania

LG Energy Solution Wrocław to największy zakład produkujący baterie do aut elektrycznych w Europie. Pracuje tam ponad 7000 osób. Na 100-hektarowej działce powstało małe miasteczko z własnym przedszkolem, przychodnią, strażą pożarną, salami wykładowymi, a nawet siłownią i salą do jogi. Zajrzeliśmy, co kryje się w środku koreańskiego giganta. Możemy jednak pochwalić się zdjęciami tylko z wybranych miejsc. Niektóre są bowiem pilnie strzeżone. Zobaczcie dlaczego.

Reklama

Pilnie strzeżony zakład 

Do zakładów LG w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem nie wejdzie każdy. Mogą to zrobić jedynie pracownicy lub zaproszeni goście, którzy poddawani są skrupulatnej kontroli prowadzonej nawet przez kilka osób. 

Na terenie zakładu obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. LG Energy Solution ma bowiem ponad 25 tys. patentów, które są strzeżone. Każdy, kto wchodzi na teren gigantycznej fabryki, musi zabezpieczyć naklejką kamery w swoim smartfonie. Natomiast wniesienie laptopa czy aparatu fotograficznego wiąże się z koniecznością wypełnienia specjalnego formularza. 

Po uzupełnieniu formalności, czas na przejście przez specjalne bramki. Są one podobne do tych na lotnisku. Wystarczy położyć plecak czy torbę z zawartością i tak zostanie przeskanowana zawartość. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Naklejka zabezpieczająca kamery w smartfonie Magda Pasiewicz
Naklejka zabezpieczająca kamery w smartfonie

Strefy dla pracowników w LG pod Wrocławiem

Aby dostać się na teren miasteczka LG, pracownicy przechodzą weryfikację przy wejściu i po zakończonej pracy. Ale nie tylko nią się tam zajmują. 

W siedzibie wrocławskiego oddziału firmy LG pracownicy mogą na co dzień korzystać z siłowni, kawiarni, restauracji zakładowych oraz stref chilloutu, w których można odpocząć, wypożyczyć książkę, posłuchać muzyki, pograć w ping ponga oraz piłkarzyki, a nawet na fortepianie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Budynek Learning Center, gdzie odbywają się szkolenia LG Solution
Budynek Learning Center, gdzie odbywają się szkolenia

Ale w tym miejscu nie brakuje przyjacielskich, międzykulturowych psikusów. W zakładach spotkać można pracowników różnych narodowości, głównie Polaków i Koreańczyków. Stawiając na stołach tabliczki z zakazem spania, Polacy stroją sobie żarty z kolegów z Azji, którzy w swoją kulturę mają wpisane drzemki w pracy. Zresztą Koreańczycy nie pozostają dłużni. Wpadli na pomysł, aby uhonorować polską kuchnię. Miało pojawić się danie godne gwiazdek Michelin... z ziemniaków. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Żartobliwa tabliczka w miejscach rekreacyjnych zakazująca spania Magda Pasiewicz
Żartobliwa tabliczka w miejscach rekreacyjnych zakazująca spania

Mała Korea w Biskupicach Podgórnych

Prezes wrocławskiego oddziału LG Jangha Lee tłumaczył, że priorytetem w firmie są pracownicy.

Na ich potrzeby staramy się odpowiadać wszechstronnie: oprócz oferowania benefitów pracowniczych, takich jak opieka medyczna zapewniona m.in. przez przyzakładową placówkę medyczną Medicover, szkolenia, ubezpieczenia i świadczenia socjalne, inicjujemy projekty, które przyczyniają się do zwiększania zespołu.
Jangha Lee, prezes wrocławskiego oddziału LG

Przyzakładowe centrum medyczne zostało też wyposażone w nowy ambulans. Ratownicy mają tam całodobowy dyżur. 

Przedszkole z profesjonalnymi muzykami

Kolejną wygodą jest przedszkole Ul, do którego mogą uczęszczać dzieci pracowników zakładu produkcyjnego oraz spółek siostrzanych i mieszkańców okolicy. Placówka ma charakter publiczny. To oznacza prawie bezpłatny pobyt dziecka i dofinansowanie z subwencji oświatowej. Pierwsze pięć godzin przedszkolaka w Ulu jest za darmo. Każda kolejna kosztuje złotówkę. Ul jest otwarty w dni robocze w godzinach od 6.30 do 17.30.

Zajęcia prowadzone są m.in. przez wykwalifikowanych muzyków. 

Kino, siłownie, strefy chillout oraz nowoczesne centrum szkoleniowe

W zakładach powstało też Learning Center. To osobny budynek, w którym znajduje się nowoczesne centrum szkoleniowe dla pracowników LG Energy Solution Wrocław. W 9 salach organizowany jest proces wdrażania dla nowych pracowników, szkolenia dla pracowników biurowych oraz specjalistyczne szkolenia techniczne dla pracowników produkcyjnych. 

W jednej z sal znajduje się maszyna Rube’a Goldberga, czyli podzielona na kilka części instalacja, którą składają podczas szkoleń zespoły pracowników. W ten sposób ćwiczona jest umiejętność pracy w zespole. 

- W LGESWA mamy też 2 audytoria i kilka razy w roku wykorzystujemy je w nieco innej formie, na przykład organizując kino dla pracowników – wyjaśniła Klaudia Piątek z LG.

Na miejscu jest duży ekran i dobre nagłośnienie. Firma organizowała tu pokazy filmowe z okazji walentynek i Dnia Dziecka.

12 hal produkcyjnych wymaga stałej kontroli bezpieczeństwa

W fabryce LG ważne jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Jest system kamer, czujniki, natryski, dwa wozy strażackie i 8 strażaków: 2 dyżurnych oraz 6 gotowych do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych, którzy czuwają podczas jednej zmiany nad bezpieczeństwem zakładu. Łącznie zatrudnionych jest 38 strażaków. 

Centrum Ratowniczo-Gaśnicze to inwestycja zapewniająca bezpieczeństwo także wszystkich innych spółek działających na terenie strefy ekonomicznej Euro-Park Wisłosan i mieszkańców okolicznych miejscowości. Dzięki znajomości terenu oraz całodobowej dyspozycyjności strażacy mogą już w ciągu 4 minut być na miejscu zdarzenia. To ważne, bo najbliższa jednostka Państwowej Straży Pożarnej jest oddalona o co najmniej 15 minut jazdy od strefy ekonomicznej.

LG Solution - koreański gigant we Wrocławiu

Firma LG Energy Solution Wrocław powstała w 2016 roku w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem. To pierwsza, a zarazem największa fabryka baterii do samochodów elektrycznych w Europie. Powstają tam baterie, które zasilają samochody światowych marek, m.in.: Audi, BMW, Fiat, Ford, Porsche i Volkswagen. 

Tak szybki rozwój fabryki LG Energy Solution Wrocław w Biskupicach Podgórnych, który zajął jedyne 5 lat, był możliwy oczywiście, dzięki obecności doświadczonych inżynierów, którzy przyjechali z Korei Południowej, ale także, a może przede wszystkim, dzięki wysiłkom i ogromnemu zaangażowaniu polskich inżynierów, którzy ostatecznie wdrożyli naszą technologię w podwrocławskiej fabryce.
Jangha Lee, prezes LG Energy Solution Wroclaw.

Prezes Jangha Lee dodał, że wielu współpracujących inżynierów z Polski zostało docenionych i dziś rozbudowują zakłady produkcyjne LG Energy Solution w Stanach Zjednoczonych. 

- Nasza podwrocławska fabryka pokrywa połowę globalnej sprzedaży marki LG Energy Solution. Co oznacza, że ta fabryka ma naprawdę duży potencjał, nie tylko w kontekście zdolności produkcyjnych, ale także potencjału naszych pracowników i znajomości know-how – dodał Jangha Lee, prezes LG Energy Solution Wroclaw.  

Koreańskie firmy wybierają Dolny Śląsk 

Warto wspomnieć, że Korea to jeden z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski spoza Europy, o czym świadczą liczne inwestycje koreańskich firm w naszym kraju. Obecnie działa tu prawie 600 podmiotów z kapitałem koreańskim, a prawie połowa ma siedziby w aglomeracji wrocławskiej i okolicach. Dodatkowo Polska od dłuższego czasu zacieśnia współpracę gospodarczą z Republiką Korei Południowej.

13 kwietnia 2023 Wrocław podpisał umowę partnerską z Cheongju – miastem, z którego wywodzi się LG. Republika Korei Południowej jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski. W ostatnich latach odnotowywany jest bardzo dynamiczny wzrost obrotów handlowych. W 2022 r. osiągnęły one najwyższą wartość w historii – ponad 10 mld dolarów, a w 2021 r. 

Zaangażowanie koreańskiego kapitału na Dolnym Śląsku sprawiło, że rozwój przeżywa też sektor globalnych usług biznesowych oraz ruch lotniczy. Kilkuletni wzrost podróżujących z Wrocławia przez Warszawę do Republiki Korei przyczynił się do uruchomienia w listopadzie br. bezpośredniego połączenia ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy Korei Południowej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl