wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jak oszczędzać ciepło zimą?

Jak oszczędzać ciepło zimą?

Data publikacji: Autor:

Według badania opinii publicznej przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Fortum dobre nawyki mające na celu oszczędne gospodarowanie ciepłem nie są wśród nas powszechne.

Reklama

Straty ciepła jednak stanowią obciążenie nie tylko dla portfela, ale również negatywnie wpływają na stan środowiska naturalnego. Tymczasem oszczędzanie ciepła nie jest trudne i nie wymaga skomplikowanych działań.

Badanie opinii publicznej przeprowadzone na zlecenie Fortum pokazuje, że aż 95 proc. badanych deklaruje, że stara się oszczędzać ciepło. Wydaje się, że to dużo, jednak w rzeczywistości większość mieszkańców stosuje tylko jedno z dostępnych w tym zakresie rozwiązań.

Najbardziej popularnym sposobem oszczędzania jest krótkie, acz intensywne wietrzenie, które nie doprowadza do zbytniego wychłodzenia pomieszczeń. Mimo zalet takiego rozwiązania korzysta z niego zaledwie dwóch na trzech badanych.

Jedynie nieco ponad połowa respondentów przyznaje, że stara się nie zasłaniać kaloryferów meblami czy firankami, co poprawia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i zwiększa efektywność ogrzewania.Ponadto zaledwie trzech na dziesięciu ankietowanych regularnie odpowietrza grzejniki.

– Pomimo tego, że tegoroczna jesień obchodzi się z nami niezwykle łagodnie, to należy się spodziewać, że wkrótce temperatury wyraźnie spadną i sezon grzewczy rozpocznie się na dobre. Ciepłe jesienne dni warto wykorzystać na zastanowienie się, jak we własnym zakresie ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimą – mówi Tomasz Śmilgiewicz, dyrektor ds. sprzedaży Fortum.

Eksperci Fortum radzą aby przed nadejściem zimy sprawdzić i w miarę możliwości poprawić izolację drzwi i okien. Nie musi się to wiązać z gruntowną termomodernizacją. Nawet pozornie niewielkie zmiany, takie jak przyklejenie specjalnych uszczelek na framugi okienne w przypadku starych okien, mogą się okazać korzystne dla ograniczenia strat ciepła. Według specjalistów dzięki prawidłowemu uszczelnieniu okien koszty ogrzewania można obniżyć aż o 10 proc.

Dodatkowo mając na uwadze oszczędności, nawet podczas siarczystych mrozów, mieszkania nie powinny być nadmiernie przegrzewane. Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień Celsjusza może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 6 proc. Eksperci podkreślają, że optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić 20 stopni. Jednak jak pokazują badania, taką temperaturę utrzymuje jedynie dwóch na pięciu mieszkańców.

Oszczędności w zużywaniu ciepła w domu dają także korzyści ekologiczne. I to niezależnie z jakiego źródła ciepła korzystamy. Wyniki badania TNS Polska pokazują, że mieszkańcy ekologiczny aspekt korzystania z ciepła sieciowego – aż 91 proc. ankietowanych stwierdziło, że ciepło produkowane w elektrociepłowni jest bardziej przyjazne dla środowiska niż to wytworzone przez piec węglowy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama