4. Co zrobić, aby w święta nie przybrać na wadze? „Warto dać głowie odpocząć”
Tradycyjne wielkanocne potrawy kuszą różnorodnością smaków fot. Pixabay
Tradycyjne wielkanocne potrawy kuszą różnorodnością smaków

Święta wielkanocne to czas wielogodzinnego ucztowania przy suto zastawionym stole. Choć chwile spędzone w gronie najbliższych powinny kojarzyć się przede wszystkim z beztroską i wypoczynkiem, wielu osobom towarzyszy stres spowodowany obawą o przybranie dodatkowych kilogramów. Jak zatem sprawić, aby przetrwać święta zdrowo i na sportowo?

Okazuje się, że wcale nie musimy rezygnować ze świątecznych potraw, aby czuć się dobrze. Wystarczy, że do ich spożywania podejdziemy ze zdrowym rozsądkiem. Co istotne, o liczbę przyjmowanych kalorii możemy zadbać już na etapie przygotowywania posiłków! Majonez możemy zastąpić lub zmieszać z chudym jogurtem naturalnym, a zamiast ciężkich ciast wybrać lżejsze – z owocami czy galaretką. Nie powinniśmy się jednak przejmować, jeśli nasza mama lub babcia namówi nas na dodatkowy kawałek mazurka lub karpatki.

Jeden kawałek najlepszego ciasta od babci czy dokładka żurku od teściowej nie powinny wywoływać wyrzutów sumienia. Osoby pracujące nad zmianą swojej sylwetki w ciągu dwóch dni nie zniweczą efektów dotychczasowej pracy. Warto dać głowie odpocząć i nie analizować ilości spożywanego jedzenia za wszelką cenę. Cieszmy się czasem spędzonym z bliskimi i nie bójmy się, że przytyjemy
Jacek Mądrzejewski, trener personalny

Sprawdź też: Co jest czynne we Wrocławiu w Wielkanoc?

Zamiast treningu – czas w gronie najbliższych

Nie powinniśmy przejmować się również odpuszczeniem ewentualnego treningu. Oczywiście, zawodowi sportowcy czy osoby przygotowujące się do zawodów sylwetkowych prawdopodobnie także podczas świąt znajdą chwilę na wizytę na siłowni. Wielkanoc warto jednak wykorzystać na aktywności, które można podejmować wspólnie z rodziną – spacer, wycieczkę rowerową lub zabawę na świeżym powietrzu. To również doskonała forma spalania kalorii!

Powiększ obraz: Zdaniem Jacka Mądrzejewskiego, święta to idealny okres na spontaniczną aktywność wśród najbliższych fot. archiwum prywatne

Dwudniowy odpust nie wpłynie na nasze zdrowie

Czy istnieją zatem produkty, których należy unikać za wszelką cenę? I tak, i nie. Jeśli jednak przez większość roku prowadzimy zdrowy styl życia, w trakcie świąt nie musimy zwracać uwagę na składniki, które wykorzystano do przygotowania wielkanocnych potraw. Ponadto, ważna jest regularność spożywanych posiłków, a także ich kolejność. Warto bowiem zacząć od tych najmniej kalorycznych. Pamiętajmy, żeby słuchać własnego organizmu – nie przejadać się i delektować potrawami.

W pracy z moimi podopiecznymi przekazuję im, aby w swojej diecie minimalizowali ilość cukru dodanego, produktów typu fast food, alkoholu oraz produktów pszennych. Żeby być zdrowym, warto stosować te zasady w ciągu całego roku. Wtedy podczas świąt nie trzeba rezygnować z żadnych produktów znajdujących się na stole. Pamiętajmy o piciu wody między posiłkami, nie opychajmy się po korek, próbujmy wszystkich potraw ze spokojem
Jacek Mądrzejewski, trener personalny

Powiększ obraz: Podczas świąt można odpuścić sobie wizytę na siłowni. Ważna jest regularność przez pozostałą część roku fot. archiwum prywatne

Warto skupić się na bliskich i po prostu odpocząć

Świąteczne sałatki i pozostałe dania nierzadko zalegają w naszych lodówkach przez kilka kolejnych dni. Jeśli ciężkostrawne potrawy będą pojawiać się na naszych stołach dłużej niż przez dwa dni, faktycznie może to skutkować dodatkowymi kilogramami. Dwudniowe, niewielkie szaleństwo nie sprawi jednak, że nasza forma drastycznie się pogorszy.

Gdzie na spacer we Wrocławiu?

W pracy z moimi podopiecznymi przekazuję im, że święta, wakacje i imprezy okolicznościowe to nie jest czas na „robienie formy”. Od tego jest pozostała część roku. Podsumowując - nie bójmy się, że przytyjemy przez okres świąt, cieszmy się czasem z bliskimi i potrawami świątecznymi, pójdźmy na spacer, zróbmy spontaniczną aktywność fizyczną, wrzućmy na luz