Gdzie na spacer we Wrocławiu w czasie majowego weekendu

Gdzie na spacer we Wrocławiu w majówkę

fot. www.wroclaw.pl / Marek Księżarek

Wykorzystaj dobrą pogodę i w majówkę rusz na spacer. We Wrocławiu jest wiele miejsc, które doskonale nadają się na rodzinną przechadzkę. Parki i podmiejskie lasy, albo zjawiskowe ogrody i kolorowe podwórka w śródmieściu, a przede wszystkim bulwary i trasy spacerowe nad Odrą.

Tomasz Wysocki 2022-04-17 16:11:45

Amfiteatr z widokiem na Ostrów Tumski

Niezależnie od pogody zawsze warto wybrać się nad Odrę. Już wczesną wiosną, ledwo temperatura skoczyła do kilkunastu stopni Celsjusza, bulwar Dunikowskiego zapełnił się miłośnikami spacerów, rodzinami z dziećmi, młodymi ludźmi, którzy wnętrza klubów zamienili na amfiteatralne schody nad wodą.

Latem i aż do wczesnej jesieni na bulwarze Dunikowskiego organizowane są pikniki, zabawy plenerowe, zloty food trucków, imprezy dla rodzin.

– To miejsce lubiane i chętnie odwiedzane, a schody naprzeciwko bulwaru Włostowica to doskonałe miejsce, aby usiąść i podziwiać leniwą Odrę oraz panoramę Ostrowa Tumskiego.

Ostrów Tumski, czyli wrocławski Watykan, opowiada Arkadiusz Forster

Nawa na Wyspie Daliowej

Jeśli zdecydujemy się na spacer w stronę Nadodrza, to już na Wyspie Daliowej – najmniejszej w archipelagu śródmiejskich wrocławskich wysp, trafimy na Nawę.

– Lśniąca konstrukcja autorstwa Oskara Zięty intryguje i przyciąga, jest doceniana przez specjalistów od architektury i designu z całego świata. A wśród wrocławian i turystów uchodzi za atrakcyjne miejsce na plenery fotograficzne.

Kolorowe podwórka na Nadodrzu

Przez Wyspę Słodową – z przystankiem na odpoczynek z widokiem na gmach główny i wyspę Tamka – dojdziemy do ul. Drobnera. Stąd dwa kroki i już jesteśmy na Nadodrzu. Klimatyczna dzielnica – pełna stylowych kamienic i zaułków, zmienia się z każdą porą roku. Przybywa w niej nastrojowych knajpek, barów, cukierni i miejsc wartych zobaczenia.

Do najciekawszych należą kolorowe podwórka przy ul. Roosevelta, które otaczają oryginalne murale przygotowane przez zawodowych artystów i mieszkańców okolicy.

galeria

Stuletni most Grunwaldzki i lśniący „Manhattan”

Jeśli jednak nadal będziemy trzymali się Odry, to po drodze także będzie i ładnie, i ciekawie.

Odżył bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich. Z promenady na tyłach Urzędu Wojewódzkiego rozciąga się widok na most Grunwaldzki i Bibliotekę Uniwersytecką oraz lśniący blaskiem nowej elewacji wrocławski „Manhattan”. Wygodnym miejscem na przystanek jest plenerowa kanapa.

Kilka kroków dalej stoi napis WRO – w dni powszednie w załomach liter przesiadują uczniowie i studenci, a weekendami z fantazyjną bryłą chętnie fotografują się turyści i spacerowicze.

galeria

Tak się mieszka na Odrze, tak się lata nad Odrą

Przechodząc mostem Grunwaldzkim, w oddali zobaczymy sylwetkę zabytkowej wieży ciśnień. Tuż przy moście cumuje pierwszy wrocławski dom na wodzie – to najlepszy dowód, że na Odrze da się żyć. Przejściem pod placem Społecznym dotrzemy do ul. Słowackiego. Stąd dom obejrzymy z bliska, chociaż bez zaproszenia gospodarza do środka wejść nie można.

Tuż obok cumuje Odra - Centrum. Zbudowany według podobnej techniki obiekt to pływające centrum wiedzy o Odrze. W środku jest mini-pracownia szkutnicza i Akademia Węzłów. Działa tu także niewielka kawiarnia, w ciepłe dni usiąść można na dachu centrum, skąd rozciąga się widok na most Grunwaldzki i Manhattan.

Polinka, kolejka linowa nad Odrą

– Przez most Oławski (jedyny zachowany kamienny most we Wrocławiu) dojdziemy do Na Grobli. Zaraz za mostem jest stacja kolejki linowej. Polinka (do odwołania kursuje tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 7-21) nad Odrą jedzie dwie minuty, tyle mamy czasu na podziwianie z lotu ptaka mostu Grunwaldzkiego, panoramy Ostrowa Tumskiego i wieży ciśnień.

Bulwar Politechniki dla relaksu i wodniaków

Kampus Politechniki Wrocławskiej w ostatnich latach wypiękniał – także dzięki przygotowanemu z rozmachem bulwarowi. To miejsce nie tylko dla spacerowiczów, także dla miłośników sportów wodnych, rodzin z dziećmi i amatorów siatkówki plażowej.

Park Szczytnicki: zielona arkadia

Ze stacji Polinki i bulwaru Politechniki jest już zaledwie 10 minut spacerem do Ogrodu Zoologicznego i parku Szczytnickiego, który ma ponad sto hektarów. Część parku przy Hali Stulecia przyciąga rodziny z większymi dziećmi, bo tu jest więcej do oglądania.

W części północnej, po drugiej stronie ul. Mickiewicza, jest więcej psiarzy, rodzin z dziećmi w wózkach. Zaletą tej okolicy duże przestrzenie, place zabaw dla dzieci, długie aleje, niewielu rowerzystów.

galeria

Skarb architektury z listy UNESCO

  • Hala Stulecia – dzieło architekta miejskiego Maksa Berga, jedyny wrocławski obiekt wpisany na listę zabytków UNESCO
  • Drewniany kościół Jana Nepomucena – budowla z przełomu XV i XVI wieku. W 1913 został przeniesiony z Kędzierzyna do Wrocławia jako element wystawy poświęconej sztuce cmentarnej. Obecnie to miejsce wydarzeń kulturalnych
  • Fontanna multimedialna i Pergola – jedna z największych atrakcji Wrocławia. Pokazy fontanny, wzbogacone o światła i oprawę muzyczną, podziwiają co roku tysiące widzów
  • Iglica – stalowa konstrukcja ma 96 metrów i 30 cm wysokości, waży 44 tony. Stanęła przy Hali Stulecia w 1948 r. z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych
  • Ogród Japoński – jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów. Powstał przy okazji organizowanej we Wrocławiu w 1913 roku Wystawy Światowej
  • Pawilon Czterech Kopuł – oryginalny obiekt zaprojektowany przez Hansa Poelziga, dzisiaj siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej
  • Osiedle WuWA – eksperymentalne osiedle z pierwszej połowy XX wieku. Cel wizyt miłośników architektury

Trzymaj się Odry, poznaj parki

Atrakcji przybyło także w parku Zachodnim, gdzie powstała bulderownia przystosowana do zabaw dla najmłodszych. Wiele malowniczych miejsc napotkamy w parku Tysiąclecia.

W południowym Wrocławiu popularnym miejscem spacerów jest tor wyścigów na Partynicach. Miło odpoczywa się nad wodą w parku Południowym. Warto wybrać się na spacer po parku Klecińskim lub wzdłuż Ślęzy.

A ci, co schodzili już wrocławskie parki wszerz i wzdłuż, niech wybiorą się do Pawłowic, to na granicy miasta, w okolicy Psiego Pola. Zabytkowy park otacza XIX-wieczny pałac Kornów, dzisiaj należący do Uniwersytetu Przyrodniczego.

Kto jeszcze nie był, powinien poznać Las Ratyński. Zawsze można wybrać na przechadzkę nabrzeża Odry w stronę mostu Rędzińskiego.

– Wrocławianie na długie spacery często wybierają trasy wzdłuż Odry, nad którą przybywa plaż miejskich – to dobre miejscówki na relaks i zabawę

Zobacz miejskie ogrody

Także Ogród Staromiejski przylegający do Promenady Śródmiejskiej jest doskonałym miejscem schronienia przed wielkomiejskim zgiełkiem. To dobre miejsce na odpoczynek z dzieckiem: małym (na kocu na wielkiej polanie) i większym (na placu zabaw i na karuzeli z konikami).

– Ogród Botaniczny to miejsce z dwustuletnią historią i rzeszą wiernych bywalców. Wiele osób najbardziej lubi tam spacerować lub posiedzieć wiosną, kiedy dopiero budzi się do życia. Ogród otwarty jest codziennie od 1 kwietnia do 31 października (także w święta).

Poznaj wrocławskie wirydarze

Podczas przechadzki po wrocławskiej starówce warto poznać miejskie dziedzińce i wirydarze. Wrażenie robi wirydarz Ossolineum, znajduje się w centrum miasta, ale dla wielu jest odkryciem. Nie mniej nastrojowy jest ogród przylegający do budynku dawnego klasztoru – obecnie siedziby Ossolineum.

Czytaj więcej: Wirydarze i miejskie ogrody

Wart obejrzenia jest wirydarz w budynku przy pl. Nankiera, zajmowanym przez Wydział Filologiczny. Dostępny jest już wirydarz w gmachu na Piasku. Nieodparty urok ma wewnętrzny ogród w poklasztornym budynku Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej.

galeria