wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Instytucja, która dba, by nikt nie był wykluczony ze społeczeństwa

Instytucja, która dba, by nikt nie był wykluczony ze społeczeństwa

Redakcja www.wroclaw.pl,

Seniorzy, obcokrajowcy, dzieci, młodzież, rodzice, każdy mieszkaniec miasta – Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego działa po to, by żadna z tych grup nie znalazła się na marginesie życia w mieście. Inicjatywy tam przygotowywane z założenia mają integrować ludzi w różnym wieku, różnej narodowości i o różnym statusie społecznym.

Reklama

Rozwój społeczny wrocławian w różnym wieku – to, najogólniej rzecz ujmując, jest zadaniem Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego (jednostka pomocnicza Gminy Wrocław). Tylko z pozoru brzmi to nieco enigmatycznie. Wszystkie działania, jakie podejmuje WCRS są bowiem starannie zaadresowane i mają służyć konkretnemu celowi – sprawić, by nikt, kto żyje w Wrocławiu, nie czuł się wykluczony z życia społecznego.

Grupą, która często jest na to narażona są seniorzy. To ich potrzebom jest poświęconych wiele przedsięwzięć przygotowywanych przez pracowników tej instytucji. Na wspieraniu najbardziej dojrzałych mieszkańców miasta skupia swoje działania podległe WCRS-owi Wrocławskie Centrum Seniora. Takie projekty jak między innymi „Karta Seniora”, „Dni Seniora” czy działająca na placu Solidarności „Przestrzeń Trzeciego Wieku” służą zaspokojeniu potrzeb duchowych i społecznych najstarszych wrocławian.

W centrum zainteresowań WCRS-u znajdują się też migranci z ogarniętej wojną Ukrainy. To ich potrzebom służy np. Punkt Informacyjny WroMigrant. Właśnie zespół tej instytucji przygotował dla nowych mieszkańców miasta „Mapę Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy”. To wydawnictwo, które jest praktycznym przewodnikiem po ważnym instytucjach, w których każdy przybysz z Ukrainy może znaleźć niezbędne informacje czy konkretną, rzeczową pomoc.

Kolejną ze sfer działalności Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego są imprezy i projekty skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i całych rodzin. To między innymi Parki ESK Emocje-Sport-Kultura. Działające od wiosny do późnej jesieni w 10 zielonych przestrzeniach Wrocławia oferują możliwości przyjemnego, aktywnego spędzenia czasu bez wyjeżdżania z miasta. Otwarte w każdy ciepły weekend pawilony kultury oferują między innymi możliwość wypożyczenia sprzętu do rekreacji, jak zestawy do badmintona czy piłki. Ale do tej grupy wrocławian skierowany jest też wiele imprez zachęcających zarówno do aktywności fizycznej, jak i artystycznej: warsztaty artystyczne dla dzieci, warsztaty nauki gry w squasha dla ojców czy arcypraktyczna Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy (dla każdego).

Poza tym WCRS prowadzi kampanie społeczne uwrażliwiające na potrzeby innych ludzi („Zainteresuj się”, „Poświętuj Komuś Święta”). Ogrom działań pracowników Centrum jest też poświęcony szeroko rozumianej wielokulturowości. Wrocław to bowiem miasto, w którym żyją mieszkają ludzie z różnych stron świata, w tym bardzo liczna grupa obywateli Ukrainy, którzy doświadczyli okropieństw wojny. Po to, by zgodnie żyć obok siebie, wszyscy muszą się poznać i zrozumieć, a także zaakceptować wszechobecną inność. Dlatego na poświęconej temu zagadnieniu stronie: https://www.wielokultury.wroclaw.pl/ czytamy między innymi:

Naszym celem jest wrocławianin świadomy swojej mikrokulturowości. Także zdający sobie sprawę ze swoich stereotypów i uprzedzeń wobec innych kultur, gotowy reagować na przemoc wynikającą z niewiedzy o innych, ale przede wszystkim umiejący rozmawiać mimo różnic i posiadający odpowiednią wiedzę o podstawowych zjawiskach związanych z różnorodnością kulturową współczesnego Wrocławia i świata. Dzięki podniesieniu wiedzy o sobie i innych łatwiej jest współpracować, a tym samym budować kapitał społeczny naszego miasta i razem stawać wobec wyzwań, które niosą ze sobą zmiany w świecie.

Wrocław od lat jest przedstawiany w świecie jako miasto spotkań. A żeby te spotkania przynosiły korzyści i zadowolenie wszystkim ich uczestnikom, niezbędne jest zrozumienie. I właśnie o to, by nigdy go nie zabrakło dba Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Maciej Sas

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl