Instalacja, jaka stanęła na ulicy Świdnickiej, już od kilkunastu dni podróżuje po największych miastach Polski i przypomina o wyborach parlamentarnych, które na 15 października. Po Gdańsku, Warszawie i Poznaniu przyszedł czas na Wrocław. Ogromny budzik przez najbliższe trzy dni pozostanie w stolicy Dolnego Śląska, skąd wyruszy do kolejnego miasta. Na tym jednak nie koniec, bo tuż obok budzika stanął mobilny punkt Centrum Obsługi Mieszkańca, w którym można dopisać się do rejestru wyborców.
Udział w wyborach to wielki przywilej, ale - tak to czuję - i obowiązek obywatelski, który powinniśmy spełnić, aby zadecydować o przyszłości naszego narodu. Właśnie dlatego, aby ułatwić głosowanie wszystkim osobom przebywającym we Wrocławiu, uruchomiliśmy mobilny punkt umożliwiający dopisanie się do rejestru wyborców osobom niezameldowanym we Wrocławiu. Na ulicy Świdnickiej będzie dostępny od dzisiaj do niedzieli, a już w przyszłym tygodniu pojawi się także w innych częściach miasta.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Informacje o wyborach parlamentarnych
Cała procedura dopisania się do rejestru w mobilnym punkcie zajmuje tylko kilka minut i jest w pełni bezpieczna. Oddelegowani pracownicy Urzędu Miejskiego pomagają w wypełnieniu wniosku i służą niezbędnymi informacjami o zasadach udziału w głosowaniu.
Galeria zdjęć
We wniosku o dopisanie do rejestru wyborców należy wpisać imię i nazwisko, numer pesel oraz adres zamieszkania, pod którym będzie się przebywać w dniu wyborów. Dzięki temu urzędnicy znajdą odpowiednią komisję obwodową oraz najbliższy punkt wyborczy, w którym pełnoprawnie osoba odda swój głos.
Do rejestru wyborców można także dopisać w czterech Centrach Obsługi Mieszkańca (ul. G. Zapolskiej 4, pl. Nowy Targ 1-8, al. M Kromera 44, ul. Legnicka 58 CH Magnolia).
- Na dzisiaj już 15 tysięcy osób dopisało się do spisu wyborców we Wrocławiu. Tendencja jest bardzo dobra i mamy nadzieję, że ta liczba znacząco się powiększy dzięki uruchomieniu mobilnego punktu. Należy jednak pamiętać, że dopisanie spisu wyborców jest możliwe tylko do 12 października włącznie – przypomina Bożena Bronowicka, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UM Wrocławia.
Wizyta w Centrum Obsługi Mieszkańca nie jest jednak jedyną możliwością. Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć również elektronicznie za pomocą strony internetowej.
W COM-ach można także pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem wyborcy mogą się zgłosić do każdej obwodowej komisji wyborczej (w Polsce, za granicą, a nawet na polskim statku morskim) i oddać swój głos.
We Wrocławiu idziemy na rekord frekwencyjny
Według aktualnych statystyk liczba osób uprawnionych do głosowania we Wrocławiu wynosi około 500 tysięcy osób. MPWiK wylicza natomiast, że aktualna liczba mieszkańców na podstawie poboru wody to około 870 tysięcy.
- W 2019 r. frekwencja w wyborach parlamentarnych we Wrocławiu wyniosła 71 procent. Pobijmy ten rekord! – apeluje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Wszystkie niezbędne informacje na ten temat są dostępne także na stronie Wrocław.pl.
Sprawdź również wyszukiwarkę obwodowych komisji wyborczych, którą znajdziesz pod tym linkiem:
WYSZUKIWARKA LOKALI WYBORCZYCH
Źródło: materiały prasowe