4. Dlaczego warto pójść na wybory? Posłuchajcie, co mówią znane wrocławskie nazwiska

Paulina Falkiewicz,

Kampania profrekwencyjna we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod
Kampania profrekwencyjna we Wrocławiu

Samorządowcy, politycy, a także znane osobowości ze świata kultury i edukacji spotkali się dziś (25 września) na placu Wolności, aby przypomnieć wszystkim o tym, jak ważne są wybory, które odbędą się 15 października. Wśród nich m.in. senator i wieloletnia szefowa Przylądka Nadziei – prof. Alicja Chybicka, aktorka i wokalistka – Justyna Szafran czy dyrektor Teatru Muzycznego Capitol – Konrad Imiela.

Nie śpij, bo cię przegłosują!

Apele dotyczyły przede wszystkim udziału w wyborach i miały charakter apeli profrekfencyjnych, inni wskazywali, że jednym z elementów takich działań zachęcających do udziału w wyborach będzie niedzielny marsz Miliona Serc w Warszawie 1 października.

Jesteśmy zatroskani o Polskę, o kondycję naszej demokracji, martwimy się z pozycji samorządowców i o suwerenność samorządu. Powodów, które przemawiają za udziałem w marszu w Warszawie 1 października, jest jeszcze więcej, niż było 4 czerwca. Chciałbym, żeby wrocławianie i wrocławianki pojechali do Warszawy i razem z innymi zamanifestowali to, co tu we Wrocławiu jest niezbywalną wartością. Mam na myśli wolność, demokrację, możliwość głoszenia swoich poglądów. Marsz 1 października to pierwszy krok, kolejny, ważniejszy, to mądry wybór przy urnach kilkanaście dni później.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– Wrocław to miasto, które mimo wprowadzenia 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego w całej Polsce stało się stolicą Solidarności. To są mieszkańcy, którzy wtedy nie przestraszyli się czołgów, polewaczek, pałowania i więzień, tylko stanęli w obronie demokracji. W sprawie demokracji i Państwa Prawa wszyscy musimy być razem. Dlatego namawiam Państwa, aby wziąć udział w marszu, ponieważ jest to Marsz Miliona Serc, serc bijących dla demokracji – mówił Władysław Frasyniuk.

Powiększ obraz: kampania profrekwencyjna we Wrocławiu, Władysław Frasyniuk Maciej Kulczyński
kampania profrekwencyjna we Wrocławiu, Władysław Frasyniuk

–  Wrocław to miasto z charakterem, pokazało ten charakter w dekadzie lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy rzuciło wyzwanie komunie. Niestety, znowu jesteśmy zalewani falą kłamstwa, afer gospodarczych i niebywałego hejtu. Dlatego proszę wszystkich wrocławian – idźcie na wybory, aby ratować Polskę – wtórował mu były rektor Politechniki Wrocławskiej profesor Andrzej Wiszniewski.

Powiększ obraz: kampania profrekwencyjna we Wrocławiu, Justyna Szafran Maciej Kulczyński
kampania profrekwencyjna we Wrocławiu, Justyna Szafran

– Wielu osobom wydaje się, że polityka nie ma wpływu na ich życie. To jest nieprawda. Polityka ma coraz większy wpływ na nasze życie, także na kulturę. Ja pójdę na wybory i zagłosuję. Każdy głos jest ważny – mówiła wokalistka i aktorka Teatru Muzycznego Capitol Justyna Szafran.

Powiększ obraz: Kampania profrekwencyjna we Wrocławiu, Cezary Studniak fot. Tomasz Hołod
Kampania profrekwencyjna we Wrocławiu, Cezary Studniak

– Mam nieodparte wrażenie, że głupota staje się wyznacznikiem wszystkich wartości, narzuca nam drogę, którą mielibyśmy podążać. Więc sugeruję, abyśmy nie wchodzili na tę drogę, bo to nie jest droga prawości i moralnych zasad. Głupota jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Niepojawienie się na wyborach jest aktem skrajnej głupoty – mówił szef Przeglądu Piosenki Aktorskiej Cezary Studniak.

Powiększ obraz: Kampania profrekwencyjna we Wrocławiu, prof. Alicja Chybicka fot. Tomasz Hołod
Kampania profrekwencyjna we Wrocławiu, prof. Alicja Chybicka

Mam dość tak funkcjonującej ochrony zdrowia! Ja codziennie odbieram telefony od zrozpaczonych matek, których dzieci powinny być leczone w Polsce, a nie są. Bo nie ma dla nich miejsca w szpitalu i dzwonią do nas. Mam trójkę dzieci i szóstkę wnucząt, kocham demokrację, wolność, trójpodział władzy. To wartości ważne dla mnie, ale jeszcze ważniejsze dla nich. A te wartości zostały nam zabrane. Nie śpijcie, idźcie 1 października na marsz, niech nas będzie więcej niż milion, a 15 października zmieńmy władzę. Ja mam dość i myślę, że Państwo też macie dość.
senator, wieloletnia szefowa Przylądka Nadziei profesor Alicja Chybicka

Wśród samorządowców, lokalnych polityków, artystów, a także osób wspierających wolność i demokrację, które zachęcają do pójścia na wybory są m.in.

• dyrektor Teatru Muzycznego Capitol – Konrad Imiela
  • wokalistka i aktorka Teatru Muzycznego Capitol – Justyna Szafran
  • aktor teatralny i telewizyjny – Tomasz Lulek
  • szef Przeglądu Piosenki Aktorskiej – Cezary Studniak