wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Znany aktor z Wrocławia był śledzony przez wielbicielki. Wszystko fotografowały. Zobacz nadzwyczajny album [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu z lata 60. grupa młodych osób elegancko ubranych stoi wokół mężczyzny w średnim wieku. Aktor Igor Przegrodzki z uczestnikami konkursu recytatorskiego archiwum TP we Wrocławiu
Na zdjęciu z lata 60. grupa młodych osób elegancko ubranych stoi wokół mężczyzny w średnim wieku. Aktor Igor Przegrodzki z uczestnikami konkursu recytatorskiego

Znany aktor z Wrocławia – Igor Przegrodzki, był obiektem westchnień wielu kobiet. Panie przychodziły go podziwiać na scenie Teatru Polskiego. Sympatia do artysty przeradzała się czasem w uwielbienie. W domowym archiwum aktora zachował się album z lat 60. przygotowany przez jego młodziutkie wielbicielki. Jest w nim wiele zdjęć ówczesnego Wrocławia.

Reklama

„Jest 5-ta rano, przewraca się Pan z boku na bok. Za kilka godzin wstanie Pan żeby…” – pada na pierwszej stronie nadzwyczajnego albumu.

Kolejne kilkanaście stron to pełna uwielbienia relacja z miejsc, w których co dzień bywa Igor Przegrodzki.

Przegrodzki: najjaśniejsza gwiazda Teatru Polskiego

Igor Przegrodzki to jedna z ikon artystycznego Wrocławia. Gwiazda Teatru Polskiego jest wybitnym aktorem dramatycznym. Magnetyczna osobowość przyciąga miłośników teatru w każdym wieku. Na spektakle z jego udziałem przychodzą tłumy. Grywał także w filmach, pojawiał się w telewizji.

Krok w krok za obiektem westchnień

Album przygotowany przez trzy młode wrocławianki to nadzwyczajna pamiątka po uwielbianym artyście.

Jego autorki na kilkunastu stron idą krok za aktorem i fotografują wszystkie miejsca, w których co dzień bywa Przegrodzki. Na amatorskich zdjęciach są okna mieszkania artysty, wejście do teatru, salonik prasowy na placu Kościuszki, czyli tzw. Pieczątki, i kawiarnie odwiedzane przez artystę.

Rozpoznać można dom handlowy Renoma, Operę oraz zrujnowany gmach Muzeum Śląskiego, który stał na placu Muzealnym. Na kolejnych stronach są także krótkie komentarze. Np. „Wiele osób podziwiało Pana nie tylko na scenie, ale i na ulicy, kiedy szedł Pan w szałowym ciuchu”.

Samego Przegrodzkiego nie ma żadnym zdjęciu, ale obejrzeć można m.in. aktorów Teatru Polskiego – Bogusława Danielewskiego i Artura Młodnickiego, kasjerkę teatru, sprzedawczynię w saloniku, a nawet matkę aktora. Serię zdjęć kończą fotografie z autorkami albumiku, które ofiarowały go Przegrodzkiemu.

Igor Przegrodzki ostatnie lata kariery spędził jako aktor warszawskiego Teatru Narodowego. Zmarł w 2009, jest pochowany na cmentarzu przy ul. Bujwida.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl